Modelowanie ust – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

27 / 02 / 2023
Joanna Gunarys
Modelowanie ust – Centrum Medyczne Gunarys - najczesciej zadawane pytania

Od wielu lat modelowanie ust jest jednym z najchętniej wybieranych zabiegów, cieszących się niesłabnącą popularnością. W Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku często odbieramy telefony od osób, pragnących wymodelować usta kwasem hialuronowym. Zazwyczaj mają wiele pytań dotyczących możliwych rezultatów i bezpieczeństwa zabiegu. Dziś rozwiewamy wszystkie wątpliwości w rozmowie z Joanną Gunarys, specjalistką Chirurgii Ogólnej wykonującą w Centrum Medycznym Gunarys zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.


Czy zabieg jest dedykowany tylko dla kobiet?


Kobiety częściej decydują się na modelowanie ust, ale w moim gabinecie pojawiają się również mężczyźni. Każda pełnoletnia, zdrowa osoba może wymodelować usta, jeśli odczuwa taką potrzebę.


Czy kwasem hialuronowym można nie tylko powiększyć usta, ale również je wyrównać?

 

Zdecydowanie tak. Prawdę mówiąc, mało który człowiek posiada idealnie symetryczne usta. Zazwyczaj drobnych różnic nie zauważamy gołym okiem, ale czasami bywa, że asymetria jest wyraźnie widoczna i szpeci daną osobę. Modelowanie ust pozwala na usunięcie tego problemu i wyprofilowanie pożądanego kształtu warg. Znajduje również zastosowanie w przypadku opadających kącików. Przez nie twarz wydaje się smutna lub zatroskana. Ten efekt można wyeliminować.


Co warto wiedzieć o kwasie hialuronowym? Wywołuje on wiele pytań…


Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie. W gabinecie stosujemy preparaty, które są na rynku od 25 lat, mają badania kliniczne przez co są w 100% bezpieczne. Kwas hialuronowy jest stosowany powszechnie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również chirurgii, ginekologii, ortopedii lub okulistyce. Z tego powodu uważany jest za bezpieczny.


Czy osoba nosząca aparat ortodontyczny może wymodelować usta?

Tak. Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań. Trzeba natomiast pamiętać, że zamki od aparatów stałych mogą mieć wpływ na układ warg. Zazwyczaj, usta można powiększyć, jeśli wiemy, że aparat będzie noszony jeszcze kilka miesięcy. Po zdjęciu aparatu kształt ust się zmienia i wtedy pacjentki często decydują się na kolejny zabieg. Jeśli jesteśmy tuż przed usunięciem aparatu powiększenie ust wykonujemy dopiero po jego zdjęciu.
Warto omówić planowane modelowanie ust z lekarzem ortodontą i poprosić go o poradę odnośnie optymalnego czasu zabiegu. Warto też pamiętać, że ust nie powiększamy w trakcie leczenia zakażenia zębów – grozi to miejscowym zakażeniem okolic ust, które jest trudne do wyleczenia.

 

Jedna z naszych pacjentek napisała w wiadomości e–mail: „mam ładne i duże usta, ale nie odpowiada mi ich barwa. Górna warga jest zdecydowanie mniej czerwona od dolnej, z kolei po lewej stronie dolnej wargi, widoczny jest obszar o innym zabarwieniu”. Czy taki problem da się naprawić za pomocą modelowania?


Tak. Modelowanie ust kwasem hialuronowym pozwala na poprawę barwy, wzmocnienie czerwieni wargowej i wyrównanie odcieni. Opisany problem jest dość częsty. Wiele pacjentek i pacjentów zauważa różnicę w odcieniach pomiędzy wargami lub miejscowe przebarwienia.


Czy wstrzykiwanie kwasu w wargi boli?


Nie. W gdańskim Centrum Medycznym Gunarys stosujemy znieczulenie stomatologiczne lub krem znieczulający.


Pacjentka pyta: „chcę powiększyć usta na wesele przyjaciółki. Ile czasu przed uroczystością powinnam zapisać się na zabieg”?


Najlepiej miesiąc wcześniej. Odradzam zabieg tuż przed uroczystością z bardzo prostego powodu: wargi muszą się wygoić. Reakcja na modelowanie ust zależy od wielu indywidualnych czynników, jednak u większości pacjentów występuje drobny obrzęk, zasinienie lub uczucie dyskomfortu (np. poczucie podrażnienia, rozpierania). Powyższe objawy mogą utrzymywać się od trzech dni do tygodnia, czasami przybierają na sile podczas jedzenia lub picia. Po dwóch tygodniach widoczny jest ostateczny efekt, a dolegliwości mijają.


Pacjentka pisze: „borykam się z nawracającą opryszczką ust. Czy w takim wypadku mogę je wymodelować?”.


Tak. W takim przypadku w dniu zabiegu przyjmujemy leki na opryszczkę i leczenie kontynuujemy przez kolejne 7 dni. W trakcie aktywnej infekcji nie wykonujemy zabiegu. Czekamy aż objawy znikną.


Czy można wykonać zabieg podczas miesiączki?


Nie ma przeciwskazań medycznych, choć warto zauważyć, że dla pacjentki bardziej komfortowe będzie wykonanie zabiegu po. Na pewno w te dni kobiety są wrażliwsze na dolegliwości bólowe i może być większa szansa na powstanie zasinień po zabiegu.


Czy można modelować usta tuż po zabiegach stomatologicznych?


Zaleca się odczekanie dwóch tygodni od leczenia stomatologicznego i zabiegów takich jak piaskowanie, czy wybielanie zębów. W przypadku chirurgii szczękowej np. usunięcia ósemek, proponuję odczekać miesiąc. Pacjenci, który przyjmuje antybiotyk nie mogą wykonywać zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego.


Czy można modelować usta w ciąży?


Nie. Większość zabiegów medycyny estetycznej nie wykonujemy w ciąży.


Jak długo utrzyma się efekt uzyskany podczas zabiegu?


Kwas hialuronowy nie daje efektu trwałego (do końca życia), tylko czasowy. Z moich obserwacji wynika, że najczęściej utrzymuje się około 1,5 roku. Z pewnością nie krócej niż pół roku. Efekt nie zniknie „z dnia na dzień”, tylko stopniowo będzie się zmniejszać. Wówczas preparat należy uzupełnić.

Potrzebujesz dodatkowej porady? Zapraszamy do kontaktu z lek. Joanną Guanrys.
Zobacz zdjęcia z efektów zabiegów modelowanie usta w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku.

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje i badania
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

 

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Ginekologia estetyczna w Gdańsku - co oferuje kobietom?
09 / 05 / 2022

Ginekologia estetyczna - co oferuje kobietom?

Czytaj więcej
badania prenatalne Gdansk Centrum Medyczne Gunarys
21 / 11 / 2022

Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

Czytaj więcej
Efektowne zabiegi medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Guanrys, Gdańsk
26 / 11 / 2020

Efektowne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys__gdansk_menopauza
21 / 12 / 2022

Menopauza. Jak sobie pomóc?

Czytaj więcej
Pielęgnacja skóry latem i bezpieczne opalanie. Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
04 / 07 / 2022

Pielęgnacja skóry latem i bezpieczne opalanie

Czytaj więcej
Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca. Rozmowa z lek. Beatą Pękalską
25 / 02 / 2022

Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

Czytaj więcej
Tabletka dzień po. Ginekolodzy Trójmiasto.
04 / 08 / 2022

Tabletka dzień po – Trójmiasto

Czytaj więcej
Najczestsze choroby w czasie ciąży Centrum Medyczne Gunarys, Gdańsk
30 / 01 / 2023

Najczęstsze choroby w czasie ciąży

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748