Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

14 / 02 / 2023
Jakub Chmielewski
Centrum Medyczne Gunarys_aktywnosc kobiet w ciazy

Wiele kobiet w ciąży obawia się, że wysiłek fizyczny może zagrozić ich dziecku. Niesłusznie. Aktywność fizyczna w ciąży przynosi wiele korzyści, pod warunkiem, że nie jest przesadna, zbyt obciążająca, uprawiana pod okiem lekarza prowadzącego i dostosowana do indywidualnej sytuacji zdrowotnej oraz kondycji przyszłej mamy. Tak wynika z publikacji i raportów naukowych opublikowanych w największej na świecie bibliotece medycznej prowadzonej przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych (National Library of Medicine) i zaleceń amerykańskiej agencji zdrowia CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Korzyści z ćwiczeń


Korzyści płynące z ćwiczeń w czasie ciąży obejmują zmniejszenie częstości cięć cesarskich, odpowiedni przyrost masy ciała matki i płodu oraz leczenie cukrzycy ciążowej. Ćwiczenia fizyczne mogą też prawdopodobnie stanowić środek zapobiegania cukrzycy ciążowej, stanowi przedrzucawkowemu lub depresji okołoporodowej.

Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności (taka jak szybki marsz) utrzymuje serce i płuca w zdrowiu przed ciążą, podczas niej i po jej zakończeniu. Pomaga również poprawić nastrój w czasie ciąży i po porodzie. Po urodzeniu dziecka ćwiczenia pomagają również utrzymać zdrową wagę, a w połączeniu z jedzeniem mniejszej ilości kalorii pomagają w szybszym powrocie do wagi sprzed ciąży.

Zalecana aktywność dla ciężarnych i zasady ćwiczeń


Kobiety w ciąży lub po porodzie powinny poświęcać co najmniej 150 minut tygodniowo (na przykład 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu) na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Eksperci zwracają uwagę na to, że zawsze należy rozgrzać się przed treningiem i schłodzić po nim. Ważne jest, żeby pić dużo wody i innych płynów oraz unikać forsownych ćwiczeń podczas upałów. Na zajęciach ruchowych należy poinformować instruktora o ciąży oraz upewnić się, że jego zalecenia są odpowiednie dla naszego stanu.

W czasie ciąży można chodzić na basen oraz zapisać się na specjalistyczne ćwiczenia w wodzie. Oczywiście, aktywność powinna być dostosowana do stopnia zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze nie ma ograniczeń dla kobiet, które już wcześniej były aktywne. W drugim trymestrze lepiej unikać sportów mogących skończyć się upadkiem, takich jak jazda konna, narciarstwo zjazdowe, hokej na lodzie, gimnastyka i jazda na rowerze. Dobrze jest też wykonywać ćwiczenia rozciągające, by zacząć przygotowywać się do porodu. W trzecim trymestrze z kolei najlepiej skonsultować się z lekarzem i omówić plan aktywności fizycznej. Dla niektórych kobiet tuż przed porodem lepsze będzie ograniczenie aktywności fizycznej, a dla innych odpowiednie będzie pływanie i spacery.

Warto również uczęszczać podczas trwania ciąży na fizjoterapię, która pomoże zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból w dole pleców, ból miednicy i mimowolne oddawanie moczu.

Ważne zasady

Ćwicząc w ciąży, należy uważać, aby się nie przemęczać. Jak to sprawdzić? Bardzo prosto. Czy podczas aktywności fizycznej jesteś w stanie prowadzić swobodną rozmowę? Jeśli podczas mówienia tracisz oddech, najprawdopodobniej ćwiczysz zbyt intensywnie. Chociaż aktywność w ciąży przynosi wiele korzyści, należy unikać niektórych ćwiczeń, jak leżenie płasko na plecach przez długi czas, zwłaszcza po 16. tygodniu ciąży. Dźwiganie ciężarów i sporty wysiłkowe są potencjalnie niebezpieczne i w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do poronienia.

Z oczywistych powodów w ciąży nie wolno wybierać sportów ekstremalnych, grożących kontuzją itp. Do niezalecanych aktywności zalicza się ponadto uprawianie sportów kontaktowych, w których istnieje ryzyko uderzenia, takich jak sporty walki lub squash. Nurkowanie należy omówić z lekarzem prowadzonym (rzecz jest potencjalnie niebezpieczna z uwagi na chorobę dekompresyjną).

Jeśli kobieta nie była zbyt aktywnym przed zajściem w ciążę, nie powinna zaczynać nagle forsować się intensywnymi ćwiczeniami. Lepiej zacząć od prostych aktywności, nie więcej niż 15 minut ciągłych ćwiczeń, trzy razy w tygodniu. Czas można zwiększać stopniowo, do codziennych 30-minutowych sesji.

Pamiętaj, że ćwiczenia nie muszą być wyczerpujące, aby przynosiły korzyści! Po prostu staraj się poruszać, nawet marsz podczas spaceru jest aktywnością fizyczną. Nie tylko nie musisz, ale nawet nie powinnaś się męczyć. Przerwij ćwiczenia, jeśli potrzebujesz odpoczynku.

Masz dodatkowe pytania na temat aktywności fizycznej w ciąży? A może chcesz skonsultować z lekarzem plan ćwiczeń?

Serdecznie zapraszamy do Centrum Medycznego Gunarys. Nasi specjaliści otoczą Cię opieką i odpowiedzą na wszystkie pytania. Nasi lekarze wykonają dla Ciebie: badania prenatalne, badanie KTG, USG genetyczne, badanie NIFTY PRO.

W razie potrzeby lekarz prowadzący skieruje Cię na konsultacje do diabetologa.


Serdecznie zapraszamy na konsultacje i badania
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

chmielewski-ginekolog-gdansk
Jakub Chmielewski
Ginekolog w trakcie specjalizacji
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Tabletka dzień po. Ginekolodzy Trójmiasto.
04 / 08 / 2022

Tabletka dzień po – Trójmiasto

Czytaj więcej
Na czym polega liposukcja podbródka?
31 / 03 / 2021

Na czym polega liposukcja podbródka?

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity
19 / 05 / 2022

Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity

Czytaj więcej
„Rak szyjki macicy jest groźny. Kobiety, badajcie się regularnie”
18 / 01 / 2022

„Rak szyjki macicy jest groźny. Kobiety, badajcie się regularnie” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Efektowne zabiegi medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Guanrys, Gdańsk
26 / 11 / 2020

Efektowne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Modelowanie ust – Centrum Medyczne Gunarys - najczesciej zadawane pytania
27 / 02 / 2023

Modelowanie ust – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748