Zamknij Popup
Nude Gray Minimalist Coffee Milk Business Banner

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej? 6 zasad, które zawsze działają

18 / 01 / 2023
Joanna Gunarys
Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej_Centrum Medyczne Gunarys

Zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej powinny służyć szeroko rozumianemu dobru pacjentek oraz pacjentów. Placówek jest sporo, dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak znaleźć odpowiednią i czym kierować się przy wyborze gabinetu medycyny estetycznej? Czy rekomendacje znajomych wystarczą, a może wygląd placówki powinien odegrać kluczową rolę? Sprawa jest znacznie mniej skomplikowana, niż mogłaby się wydawać. W niniejszym artykule podpowiadamy podstawowe zasady, pomocne w wyborze gabinetu medycyny estetycznej.

Zasada 1: lekarz, a nie kosmetolog.


Zacznijmy od sprawy podstawowej, to jest od przepisów prawa. W dobrym gabinecie medycyny estetycznej pracują lekarze, a nie kosmetyczki, kosmetolodzy lub inne osoby, które ukończyły szkolenia z zakresu stosowania kosmetyków bądź wykonywania makijażu.

W 2021 roku Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowało „Stanowisko w sprawie uprawnień do wykonywania procedur wchodzących w skład zabiegów z zakresu medycyny estetycznej”. W oparciu o obowiązujące przepisy prawa w tym rozporządzenia Ministra Zdrowia i Ustawę o zawodzie lekarza wyjaśniło, iż zabiegi medyczne mogą wykonywać wyłącznie lekarze (nigdy kosmetolodzy/osoby bez uprawnień). Podobnie wygląda kwestia podawania pacjentom preparatów, będących wyrobami medycznymi (kwas hialuronowy) czy lekami (toksyna botulinowa).

W praktyce oznacza to, że tylko lekarz posiada odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności, aby wykonywać zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej oraz osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z krwi pacjentki (tak zwany „wampirzy lifting”). Samo pobranie krwi również jest procedurą medyczną i może być wykonywane wyłącznie przez przedstawicieli zawodów medycznych.

Co należy zrobić w przypadku, kiedy osoba bez uprawnień lub kosmetolog pragnie wykonać Państwu powyższe zabiegi? Przede wszystkim, dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia, nie wolno się na to zgadzać. Bezpiecznie wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej zapewniają nie tylko ukończone kursy doszkalające, ale przede wszytkim wiedza zdobywana przez wiele lat studiów i specjalizacji szczegółowych co zapewnia bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Jak każda procedura medyczna, również i zabiegi medcyny estetycznej mogą być powikłane róznymi zdarzeniami jak np.; reakcja alergiczna czy stan zapalny wymagający specjalistycznego leczenia, które przeprowadzić może tylko lekarz.

 

Zasada 2: wszystko jest jawne.


Profesjonalny gabinet medycyny estetycznej nie ma tajemnic przed pacjentami i pacjentkami. Każdy może sprawdzić, jakich lekarzy zatrudnia dana placówka, jakie studia medyczne ukończyli, iloma latami praktyki mogą się pochwalić. Specjaliści są znani z imienia i nazwiska, a ich kompetencje można zweryfikować również w innych źródłach, na przykład na stronie „Znany lekarz”, serwisach szpitali lub uczelni wyższych.

Na stronie gabinetu muszą znajdować się dokładne opisy przeprowadzanych zabiegów, sporządzone językiem zrozumiałym dla pacjentów. Jeśli placówka milczy o przeciwskazaniach, w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza. Niektórych zabiegów nie wykonuje się kobietom w ciąży, matkom karmiącym, alergikom, chorym na cukrzycę, nerki lub inne dolegliwości. Profesjonalny gabinet poinformuje o tym na wstępie, kierując się dobrem pacjentów.

Bardzo ważnym aspektem jest wiedza o tym jakie produkty wykorzystywane podczas zabiegu. Każdy pacjent po zabiegu otrzymuje raport użytych preparatów z datą produkcji oraz terminem ważności oraz nazwą handlową. Zapewnia to wysoki profil bezpieczeństwa wykonanych zabiegów i pewność, że produkt użyty podczas procedury np. powiększania ust czy mezoterapii jest oryginalny oraz posiada certyfikat medyczny.

 

Zasada 3: prawdziwe opisy, rzetelna informacja.

Warto przyjrzeć się uważnie opisom zabiegów na stronie gabinetu. Jeśli sugerują spektakularne efekty oraz brak jakichkolwiek skutków ubocznych, należy ominąć placówkę szerokim łukiem i udać się do innej. Dlaczego? Ponieważ taki opis wprowadza w błąd. Po niektórych zabiegach pacjenci potrzebują czasu na regenerację, a skóra musi się wygoić. Przykładowo: po implementacji nici liftingujących PDO może pojawić się obrzęk. Inne zabiegi mogą powodować drobne ranki, siniaki, dolegliwości bólowe. Rzetelny opis nie tylko o tym informuje, ale również radzi pacjentkom i pacjentom, jak uporać się z daną dolegliwością oraz jak długo będzie ona trwała.


Zasada 4: nowoczesny sprzęt i zabiegi.

Dobry gabinet medycyny estetycznej wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt i jest „na bieżąco” z trendami. Jeśli fotografie placówki przywodzą na myśl muzeum lub gabinety medyczne z głębokiego PRL-u, zdecydowanie należy udać się w inne miejsce.

 

Zasada 5: lekarz ma czas.

W dobrym gabinecie medycyny estetycznej lekarz nie jest tylko po to, aby przeprowadzić zabieg i zniknąć. Powinien porozmawiać z pacjentką lub pacjentem, odpowiadać na wszelkie pytania, doradzić, przypomnieć o możliwych skutkach ubocznych. Jeśli nie macie Państwo możliwości omówienia zabiegu ze specjalistą, należy udać się w takie miejsce, które respektuje prawa pacjenta do zadawania pytań.

 

Zasada 6: efekty.

Każdy ma prawo wiedzieć, na jakie rezultaty może liczyć. Niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są kosztowne, zatem z oczywistego powodu pacjenci nie powinni kupować przysłowiowego kota w worku. Wskazane jest pokazanie przykładowych efektów na zdjęciach.

 

Szukasz dobrego gabinetu medycyny estetycznej? Serdecznie zapraszamy do lek. Joanny Gunarys!

 

Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Zapisy on-line na zabieg do lek. Joanny Gunarys

Zobacz również
Efektowne zabiegi medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Guanrys, Gdańsk
26 / 11 / 2020

Efektowne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Lipotransfer w medycynie estetycznej. Zabiegi w Gdańsku
18 / 10 / 2021

Odejmij lat twarzy, szyi, dłoniom i powiekom. Lipotransfer w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_aktywnosc kobiet w ciazy
14 / 02 / 2023

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czytaj więcej
Tabletka dzień po. Ginekolodzy Trójmiasto.
04 / 08 / 2022

Tabletka dzień po – Trójmiasto

Czytaj więcej
Menopauza – czy jest się czego bać?
16 / 05 / 2022

Menopauza – czy jest się czego bać?

Czytaj więcej
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej
zmarszczki mimiczne_gdansk_Centrum Medyczne Gunarys1
22 / 09 / 2022

Zmarszczki mimiczne – jak je powstrzymać i usunąć?

Czytaj więcej
gastroskopia i kolonoskopia gdansk_centrum medyczne gunarys
30 / 10 / 2022

Gastroskopia i kolonoskopia. Jak wyglądają te badania?

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748