Wskazania
Blizny
Hemoroidy
Opadająca powieka
Owal twarzy
Przebarwienia
Przerost warg sromowych
Redukcja tkanki tłuszczowej
Rozstępy
Trądzik
Wiotka skóra
Worki pod oczami
Wypadanie włosów (łysienie)
Zmarszczki
Żylaki na nogach

Blizny

Blizna to zmiana skórna, powstała w wyniku procesu gojenia się rany (np. po zabiegu chirurgicznym, urazie, czy porodzie). W wyniku uszkodzenia skóry, dochodzi do rozpoczęscia procesu gojenia, który polega na produkcji nowei ilości włokien kolagenowych, które pomagają zamknąc powstały ubytek. Blizny mogą mieć różne formy i wygląd w zależności od wielu czynników, takich jak głębokość i rozmiar rany, miejsce uszkodzenia, wiek, geny, a także sposób leczenia

Jakie mamy rodzaje blizn?

Blizny można podzielić na kilka głównych kategorii, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, z jakim rodzajem masz do czynienia.

 

I. Ze względu na czas powstania

 

  • Blizna niedojrzała jest następstwem świeżego urazu - jest zaczerwieniona, wypukła, często swędząca.
  • Blizna dojrzała powstaje z czasem, gdy dochodzi do spłaszczenia i zblednięcia blizny niedojrzałej, tak że nie odstaje już mocno od reszty otaczającej skóry. Efekt pełnego dojrzewania blizny może trwać od 12 do 24 miesięcy.

 

II. Blizny patologiczne

 

Blizny, które nie goją się prawidłowo nazywane są bliznami patologicznymi. Należą do nich:

  • Blizny zanikowe (atroficzne) - w wyniku produkcji zbyt małej ilości kolagenu, dochodzi do powstania cieńkiej i zanikowej tkanki względem zdrowej skóry. Blizny atroficzne powstają jako następstwo chorób zapalnych, w tym trądzik czy ospa wietrzna. Blizny zanikowe mogą się wytworzyć również w wyniku nieprawidłowego leczenia sterydami oraz ze względu na nadmierne rozciągnięcia skóry i zerwanie sieci włókien kolagenowych (rozstępy).
  • Blizny przerostowe -  w wyniku wzmożonego nagromadzenia włókien kolagenowych tworzą się grube, twarde i przerośnięte zmiany, którym towarzyszą inne dolegliwości, np. ból, świąd, ograniczenie ruchliwości. Blizny przerostowe mogą zacząć rozwijać się w niewielkim czasie od momentu uszkodzenia skóry. Cechują się rozrastaniem, nadal pozostając w granicach rany. Mają kolor różowy lub czerwony, są pogrubiałe i uniesione nad poziomem skóry. Po czasie, ich rozrost może się zacząć samoistnie cofać i doprowadzić do zmniejszenia się blizny, jednak wykazują one także tendencję do dalszego rozrostu.
  • Keloid - jest to blizna powstała na skutek gwałtownego nagromadzenia włókien kolagenowych. Pojawiają się po pełnym wygojeniu się rany. Są twarde, zwłókniałe oraz mocno przerastają linię pierwotnej rany. W przeciwieństwie do blizn przerostowych, ponowne ich wycięcie chirurgiczne spowoduje powstanie ponownego keloidu.
leczenie-blizn-laserem-frakcyjnym-gdansk

Jak leczymy blizny?

Leczenie blizn zależy od ich rodzaju, wielkości, lokalizacji i wieku blizny. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc poprawić wygląd blizny, zmniejszyć jej widoczność lub złagodzić dolegliwości. Rodzaje terapii należy dobrać indywidualnie pod rodzaj blizny oraz oczekiwania Pacjenta. Niestety nie ma jednej skutecznej metody, która zagwarantowałaby zniknięcie całkowite blizny.

  • maście oraz kremy z silikonem,
  • masaż blizny,
  • leczenie sterydami (zwykle w postaci zastrzyków) jest stosowane w przypadku blizn przerostowych i keloidowych. Steroidy mogą pomóc w zmniejszeniu objętości blizny, redukcji zaczerwienienia oraz bólu. 
  • laseroterapia (laser frakcyjny) stosowane do wygładzania blizn, redukcji ich widoczności oraz poprawy tekstury skóry. Jest szczególnie skuteczna w przypadku blizn przerostowych,  blizn potrądzikowych czy zanikowych.
  • radiofrekfencja mikroigłowa - w szczególności dedykowana bliznom zanikowym (potrądzikowym). Poprzez głębsze wniknięcie w skórę, dochodzi do stymulacji kolagenu oraz wypłaszczenia ubytku, powstałego w wyniku trądziku oraz pogrubieniu skóry, przez co jej struktura wyglądem nie odznacza sie tak mocno od otaczającej skóry. 
  • osocze bogatopłytkowe lub iniekcje z kolagenu - jako dodatkowe stymulatory procesów naprawczych oraz regeneracyjnych, sprawiających że blizna się wypłyca, blednie a tkanka staję bardziej plastyczna i lepiej odżywiona. 
  • przeszczep tkanki tłuszczowej (lipotransfer) w przebeigu blizn zanikowych (atroficznych) w szczgólności u Pacjentów po leczeniu trądziku. Zabieg uzupełnia utraconą objetość, silnie regeneruje, poprawia ukrwienie oraz zwiększa elastyczność tkanki.

Leczenie blizn w Centrum Medycznym Gunarys

Ze względu na zróżnicowanie problemu, nie istnieje jeden zabieg, który w 100% skutecznie zlikwiduje widoczność blizny. Korzystając z wiloletniego doświadczenia zabiegowego oraz pracy z pacjentami, specjaliści Centrum Medycznego Gunarys w Gdańsku opracowali indywidualne protokoły zabiegowe poprawiające jakość oraz stan skóry z blizną. Dzieki połączeniu różnych zabiegów, działamy na problem wielokierunkowo, uzyskując w ten sposób bardzo dobre rezultaty terapeutyczne.

 

 

leczenie-blizn-centrum-medyczne-

Efekty leczenia blizn w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku

Na załączonej fotografii, blizna Pacjentki lek. Joanny Gunarys po zabiegu redukcji piersi. Podczas jednej sesji wykonano zabieg z użyciem lasera frakcyjnego oraz mezoterapii z osoczem bogatopłytkowym. W widoczny i znaczący sposób zredukowano zaczerwienienie, zgrubienie oraz dyskomfort związany z powstaniem nieestetycznej blizny. Zaledwie po 6 tygodniach blizna stała się mniej widoczna, płaska, miękka co znacznie poprawiło komfort Pacjentki. 

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748