Proktologia

proktologia

Doświadczony, mający doskonały kontakt z pacjentem, delikatny podczas badania lekarz, u którego możesz uzyskać konsultacje medyczne oraz poddać się leczeniu schorzeń końcowego odcinka jelita grubego, jest skarbem. Wie to każda osoba, która przechodziła badania proktologiczne. 

 

Zapraszamy do Centrum Medycznego Gunarys, jeśli masz następujące objawy lub posiadasz już diagnozę i szukasz doświadczonego lekarza specjalizującego się między innymi w leczeniu następujących chorób:

 

 • Choroba hemoroidalna - spowodowana stanem zapalnym guzków krwawniczych. Dominującymi objawami są: pieczenie, swędzenie oraz intensywne krwawienie z odbytu. 
 • Zakrzep brzeżny - bolesny guzek umiejscowiony przy wejściu do odbytu, powstały na skutek gwałtownego przepełnienia zewnętrznych splotów hemoroidalnych, który często pojawia się między innymi u: ciężarnych kobiet, pacjentów mających trudności z wypróżnieniami lub prowadzących siedzący tryb życia. 
 • Szczelina odbytu / ubytek anodermy (skóry znajdującej się w kanale odbytu), odsłaniający włókna mięśnia zwieracza wewnętrznego. Głównymi objawami są: silny ból nasilający się podczas wypróżnienia, często ustępujący samoistnie kilka godzin po wypróżnieniu, krwawienie z odbytu. W 75% zmiana zlokalizowana jest w zakresie spoidła tylnego.

 

 • Ropień okołoodbytowy (ropień odbytu) - to ograniczony zbiornik ropy (gęstej, płynnej mazi powstającej w wyniku infekcji bakteryjnej) zlokalizowanej w tkankach miękkich w pobliżu odbytu i odbytnicy. Ropień odbytu może lokalizować się płytko pod skórą przy brzegu odbytu lub dużo głębiej w pobliżu ściany odbytnicy.

  Czynnikami, mogą mieć wpływ na powstanie ropnia odbytniczego, jest występowanie schorzeń takich jak: zakrzep w świetle żylaka odbytu, zdiagnozowana choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mechaniczne zranienie i zabiegi operacyjne okolicy odbytu, uszkodzenie skóry, błony śluzowej odbytu lub odbytnicy, szczelina odbytu.

  Do głównych objawów ropnia okołodbytowego zalicza się: ból i obrzęk okolicy odbytu, zgrubienie, duży dyskomfort przy siedzeniu, kłopoty z siedzeniem czy poruszaniem się, powiększenie pośladka w okolicy odbytu, osłabienie, zmęczenie, możliwą gorączkę. Okolica odbytu jest zaczerwieniona, tkliwa i bolesna przy dotyku.
 • Choroba uchyłkowa jelita grubego / choroba uchyłkowa okrężnicy – jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych przewodu pokarmowego. Uchyłki mają postać cienkościennych „woreczków” o średnicy około 1 cm, uwypuklających się na zewnątrz głównej części jelita grubego (okrężnica). Liczba uchyłków waha się od kilku do kilkudziesięciu. Warto pamiętać, że u ponad 60% osób cierpiących na chorobę uchyłkową jelita grubego nie pojawiają się objawy (uchyłkowatość bezobjawowa).

  Najczęściej występujące objawy to: bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenie rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia), zatrzymanie stolca i gazów (zaparcia), krew w stolcu, wypróżnianie się czystą krwią lub skrzepami. W przypadku zapalenia uchyłków dodatkowymi objawami są: gorączka i bolesny guz w lewej dolnej części brzucha.  

 

Każde badanie proktologiczne w Centrum Medycznym Gunarys uzupełnione jest badaniem anoskopowym, to jest dokładną oceną odbytnicy przy użyciu specjalnego wziernika. Pozwala to wykluczyć inne choroby m.in. nowotwór odbytu. W przypadku wątpliwości lub braku powodzenia leczenia zachowawczego konieczne jest pogłębienie diagnostyki o badania obrazowe (TK jamy brzusznej, rezonans magnetyczny lub kolonoskopia).

Umów się na wizytę już dzisiaj

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748