Leczenie szczeliny odbytu

Czym jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu to płytkie, wąskie pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu najczęściej spowodowane nadmiernym napięciem mięśni zwieracza odbytu. Dochodzi do tego najczęściej m.in:

  • w wyniku zaparć,
  • u pacjentów chorujących na nieswoiste zapalenia jelit,
  • po porodzie,
  • po seksie analnym.

W 75% szczelina odbytu tworzy się w rzucie tylnego spoidła odbytu (tzw. szczelina tylna) oraz 25% spoidła przedniego (tzw. szczelina przednia).

 

 

Jakie są objawy szczeliny odbytu?

Do najczęstszych objawów szczeliny odbytu zaliczamy:

  • ból (przede wszystkim podczas wypróżnienia i po nim),
  • krwawienie,
  • świąd,
  • dyskomfort.

Nasilenie objawów bywa różne – od lekkiego do bardzo silnego. Niestety, funkcje kanału odbytu, jego anatomiczna budowa oraz położenie sprawiają, że szczelina odbytu dość trudno się goi. Każdy kolejny intensywny wysiłek fizyczny czy trudności w oddaniu stolca na nowo podrażniają pęknięcie błon śluzowych, przez co dolegliwości nawracają.

Szczelina odbytu - leczenie

Obecnie uważa się powszechnie, że w każdym przypadku szczelina odbytu powinna by najpierw leczona zachowawczo, a dopiero w razie niepowodzenia można rozpatrywać leczenie operacyjne.


Leczenie zachowawcze powinno być co najmniej trzykierunkowe, aby jak najskuteczniej przerwać sekwencję elementów błędnego koła chorobowego. Z reguły obejmuje ono:

  • zmniejszenie bólu, 
  • uregulowanie wypróżnień (dieta i preparaty bogate w błonnik, zmiękczenie stolca), 
  • obniżenie napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu (farmakologicznie: leki działające miejscowo),
  • iniekcja toksyny botulinowej.

Czym różni się szczelina odbytu od hemoroidów?

Szczelina odbytu to płytki ubytek śluzówki nad mięśniem zwieracza, który powstaje w wyniku przewlekłych zaparć, czy po porodzie. Guzki krwawnicze (hemoroidy) to anatomiczna struktura (żylne struktury naczyniowe), znajdująca się w kanale odbytu, która razem ze zwieraczami pełnią funkcję uszczelniającą odbyt. W wyniku nieregularnych wypróżnień, siedzącego trybu życia czy predyspozycji rodzinnych może dochodzić do zastoju krwi w guzkach krwawniczych, co powoduje stan zapalny i pojawienie się objawów tzw. choroby hemoroidalnej tj: pieczenie, krwawienie, uczucie niepełnego wypróżnienia.

Czy szczelina odbytu wyleczy się sama?

U ok 5% Pacjentów możemy zaobserwować samoczynne wyleczenie się szczeliny odbytu. W większości przypadków jednak, leczenie wymaga wsparcia proktologa oraz zastosowania środków działających miejscowo (środki rozluźniające miejscowo jak maść czy toksyna botulinowa). 

Czy szczelina odbytu nawraca?

Tak. Należy pamiętać, że w miejscu wygojenia się szczeliny tworzy się blizna. Jest to obszar tkanki w kanale odbytu, który jest znacznie osłabiony i gorzej ukrwiony w porównaniu do sąsiednich tkanek. Powoduje to, że w sprzyjających warunkach (m.in. trudności z oddaniem stolca, nawracające biegunki) rana ponownie może się odnowić.

Umów się na wizytę już dzisiaj
Joanna Gunarys - ZnanyLekarz.pl

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748