Hemoroidy są to fizjologiczne, gąbczaste struktury naczyniowe, które znajdują się początkowym odcinku kanału odbytu. Razem z grupą mięśni tej okolicy (zwieracz wewnętrzny oraz zewnętrzny) pełnią funkcję uszczelniającą odbyt. Wszystkie te elementy, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego.
W fizjologicznych warunkach, guzki krwawnicze (hemoroidy) są strukturami naczyniowymi, prawidłowo występującymi w kanale odbytu, około 1,5-2 cm od brzegu odbytu. Podczas prawidłowego wypróżnienia, masy kałowe, przechodzące przez kanał odbytu, powodują opróżnienie guzków krwawniczych, nie powodując żadnych dolegliwości. W przypadku, gdy dochodzi do przekrwienia struktur naczyniowych, hemoroidy stają się niewydolne - ich zdolność obkurczania jest zaburzona, a ściana naczynia jest krucha i podatna na uszkodzenia. W takim wypadku, wypróżnienie powoduje pociąganie poza światło kanału odbytu guzków krwawniczych, i wystąpienie objawów tzw. choroby hemoroidalnej.
Do objawów choroby hemoroidalnej należą: ból, krwawienie podczas wypróżnienia, uczucie niepełnego wypróżnienia, swędzenie, pieczenie.