
Ciemniejsze punkty i plamy na skórze – właśnie tak wyglądają przebarwienia, które określamy również mianem hiperpigmentacji. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest nierównomierna i często nadmierna produkcja melaniny – to barwnik, który odpowiada za kolory skóry i włosów. Kłopotliwe bywają szczególnie przebarwienia na twarzy i w innych wyeksponowanych miejscach. Jakie czynniki mogą zaburzać produkcję melaniny i powodować przebarwienia? Które sposoby i zabiegi na przebarwienia będą najskuteczniejsze? Odpowiedź poniżej.
Mechanizm powstawania przebarwień skórnych jest bezpośrednio powiązany ze wspomnianymi zaburzeniami produkcji melaniny. Gdy przebiega on prawidłowo, odpowiednie ilości melaniny są produkowane w melanocytach znajdujących się w warstwie podstawnej naskórka. Cały proces regulowany jest poprzez enzym – tyrozynazę.
Gdy melanocyty są nadmiernie stymulowane (na przykład poprzez promieniowanie UV lub zaburzenia hormonalne), aktywność enzymu tyrozynazy zwiększa się i tym samym wpływa na wzrost produkcji melaniny. Jest ona następnie transportowana do komórek naskórka, a jej nadmiar staje się widoczny właśnie jako plamy i punkty o ciemniejszym zabarwieniu.
Przyczyny powstawania przebarwień:
Zmiany barwnikowe mogą pojawić się na dowolnym obszarze skóry, a te powodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV ulokowane są zwykle na odsłoniętych częściach ciała – w tym na twarzy, co bywa postrzegane jako problem estetyczny.
Istnieją różne sposoby niwelowania zmian pigmentacyjnych – można korygować je odpowiednio wykonanym makijażem, rozjaśniać kosmetykami lub stosując specjalistyczne zabiegi. Chcąc pozbyć się przebarwień i zabezpieczyć swoją skórę przed tego typu zmianami, trzeba jednak zadbać również o profilaktykę.
Pielęgnacja i zabiegi na przebarwienia na twarzy i ciele mogą skupiać się na złuszczaniu naskórka celem przyspieszenia odnowy skóry. Niweluje to w delikatny sposób płytsze przebarwienia. Złuszczanie może przebiegać zarówno w sposób mechaniczny (tak działają mechaniczne peelingi i zabiegi typu mikrodermabrazja), jak i chemiczny (tak działają na przykład kwasy). Delikatną poprawę może przynieść też stosowanie specjalistycznych preparatów kosmetycznych rozjaśniających przebarwienia. Najwyższą skuteczność ma jednak laseroterapia.
Laser na przebarwienia znajduje zastosowanie w eliminowaniu zmian pigmentacyjnych twarzy i ciała. Takie działanie wykazuje laser frakcyjny, ale najskuteczniejszy jest laser tulowy i właśnie tę metodę wykorzystujemy w naszej klinice Gunarys.
Zabiegi depigmentacyjne w trójmiejskiej klinice Gunarys są wykonywane przy pomocy nowoczesnego lasera tulowego. Jest to urządzenie, które może pracować w trzech różnych trybach, a w zabiegach depigmentacyjnych wykorzystywany jest tryb subablacyjny – dzięki niemu wiązka lasera przenika do skóry, powodując powstanie wielu zamierzonych mikrouszkodzeń (mikrokanalików). Przy tym rogowa warstwa naskórka ulega zamierzonemu, ale niewielkiemu uszkodzeniu. Z czasem zmiany pigmentacyjne ulegają redukcji. Nawet jeden zabieg przynosi widoczną poprawę, ale przy intensywnych przebarwieniach zwykle konieczne jest wykonanie kilku.
Choć medycyna estetyczna zna skuteczne sposoby na usuwanie przebarwień, zdecydowanie lepiej postarać się ich uniknąć. Na niektóre czynniki sprzyjające zmianom pigmentacyjnym nie ma się wpływu, ale część można wyeliminować lub choćby mocno zredukować dzięki stosowaniu się do poniższych rad: