Zabiegi złuszczające to jedne z częściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku. O skórę należy dbać cały rok, jednak zimą wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Trudne warunki pogodowe, niskie temperatury, nadmiernie ogrzewane pomieszczenia i częste zmiany pomiędzy ciepłem a zimnem, powodują, że cera wygląda na zmęczoną, zaś na naskórku mogą pojawić się mikrourazy. Nie mamy wpływu na aurę za oknem, ale możemy zniwelować skutki jej oddziaływania na naszą skórę.
Naskórek to górna warstwa naszej skóry, cienki nabłonek o grubości około pół milimetra. Chroni on skórę właściwą przed oddziaływaniem zewnętrznym. W najgłębszej warstwie naskórka tworzą się nowe komórki, zaś wyższe warstwy obumierają. Ten proces zachodzi nieustannie u każdego człowieka. Jednak u dzieci i osób bardzo młodych skóra zawiera wiele kolagenu i elastyny, co powoduje, że jest jędrna. Im jesteśmy starsi, tym cieńszy mamy naskórek. Ponadto zawartość kolagenu i elastyny spada. Z tego powodu naszą cerę niejako „przykrywa” warstwa obumarłych komórek naskórka, które należy usunąć, poprzez złuszczenie.
Przede wszystkim będzie to miało negatywny wpływ na wygląd cery. Stanie się ona przyszarzała, pozbawiona blasku, zmęczona. Ponadto mogą pojawić się dodatkowe problemy, na przykład zatkane pory. Osoby o cerze trądzikowej muszą w szczególny sposób zadbać o złuszczanie naskórka, aby uniknąć namnażania się bakterii. Podobnie osoby z cerą tłustą, które bez regularnego złuszczania naskórka są narażone na powstanie zaskórników. Zarazem zbyt duża warstwa zrogowaciałego naskórka może niekorzystnie wpływać na nawilżenie skóry właściwej, a to z kolei przekłada się na szybsze pojawienie zmarszczek.
Tak. W Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku doradzamy pacjentkom i pacjentom, jak dbać o cerę i jakich błędów unikać. Jest możliwe, że z powodu złych nawyków pielęgnacyjnych pacjentki niechcący szkodzą cerze. Niewłaściwie przeprowadzone złuszczanie naskórka podczas domowych zabiegów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Brak regularnego oczyszczania cery, nieodpowiedni dobór kosmetyków lub stosowanie ich w złej kolejności może przyczyniać się do rozwoju bakterii oraz wywoływać różnorakie problemy skórne.
Najskuteczniejszą metodą są peelingi, które możemy podzielić na chemiczne lub enzymatyczne. Martwy naskórek skutecznie usuwa również mezoterapia oraz zabiegi z użyciem lasera. W Centrum Medycznym Gunarys oferujemy następujące peelingi chemiczne: MEDIK8, 3 Step Peel Zo Skin Health Obagi, Peeling Retix.C Retibooster oraz peeeling fenolowy Easy Phen Very Light, połączony z pielęgnacją domową. Przeprowadzamy również zabiegi mezoterapii. Najlepsze metody poprawy stanu skóry dobieramy indywidualnie, po analizie problemów występujących u pacjentek lub pacjentów. Zdecydowanie najczęściej wykonywane są peelingi chemiczne, bardzo skuteczne i przynoszące natychmiastowe efekty.
Potocznie nazywa się je peelingi kwasowe. Silne działania złuszczające posiadają kwasy grupy AHA, zawierające substancje takie jak: kwas cytrynowy, migdałowy, mlekowy lub glikolowy. Odpowiednio dobrane do cery, rozwiązują wiele problemów skórnych. Zewnętrzna warstwa naskórka zostaje złuszczona, zaś skóra odżywiona i nawilżona. Peelingi można stosować niezależnie od wieku i typu cery. Najlepiej wybrać zabieg, który poza działaniem złuszczającym posiada również właściwości odpowiadające na indywidualne potrzeby danej osoby. Przykładowo: peelingi CLARITY pomogą w przypadku cery z rozszerzonymi porami i nadmierną produkcją sebum. Peelingi REWIND zalecane są dla cery dojrzałej z wyraźnymi zmarszczkami i brakiem jędrności.
Przeczytaj więcej o peelingach chemicznych na naszym blogu >>
Peeling fenolowy Easy Phen Very Light, w odróżnieniu od niektórych peelingów chemicznych, nie działa tylko powierzchniowo, ale w obszarze skóry właściwej. Ma działanie złuszczające, a ponadto silnie regeneruje, dlatego zaleca się stosować go do skóry dojrzałej, pozbawionej wiotkości, z głębokimi zmarszczkami. Peeling fenolowy pomaga również na przebarwienia i zmniejsza widoczność blizn.
Przeczytaj więcej o peelingu fenolowym na naszym blogu >>
To zależy od rodzaju cery i indywidualnych predyspozycji. Z zasady: zaleca się złuszczać naskórek dwa lub trzy razy w tygodniu, podczas domowej pielęgnacji, delikatnymi kosmetykami. Tu należy zaznaczyć, że jeśli nie była ona przeprowadzona prawidłowo przez dłuższy czas, niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnego zabiegu w gabinecie. Niektóre osoby potrzebują częstszego złuszczania, a kiedy zapomną o pielęgnacji, na ich skórze można dostrzec fragmenty martwego naskórka. Silniej działające kosmetyki, takie jak maski złuszczające i peelingi kwasowe należy stosować nie częściej niż raz w tygodniu. Przy cerze łojotokowej zaleca się złuszczanie naskórka dwa razy w tygodniu, przy szczególnie wrażliwej lub posiadającej skłonność do reakcji alergicznych – raz w tygodniu.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisać się na konsultacje lub zabieg? Serdecznie zapraszamy do rejestracji do lek. Joanny Gunarys
Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>