Step by step. Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?

12 / 12 / 2021
Joanna Gunarys
Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?

Zazwyczaj pierwsze zmarszczki u ludzi pojawiają się po dwudziestym piątym roku życia. Należy jednak pamiętać, że nie tylko wiek ma na to wpływ. Proces starzenia skóry można niechcący przyśpieszyć. Dlatego warto poznać złe nawyki, aby móc się ich wystrzegać i dzięki temu prawidłowo zadbać o twarz.

Jak i dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki można roboczo zdefiniować jako „zapadnięcie” fragmentów skóry, w wyniku którego na twarzy lub innych częściach ciała powstają nieestetyczne bruzdy. Przyczyna tkwi w niedoborach: kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Ich ilość w skórze maleje wraz z wiekiem. Proces ten przyśpiesza po pięćdziesiątym roku życia. W tym wieku również komórki mają mniejszą zdolność do regeneracji, co powoduje pogłębienie zmarszczek.

Dlaczego jedne osoby mają więcej zmarszczek, niż ich rówieśnicy?

Częściowo wpływają na to predyspozycje genetyczne, ale również szereg innych czynników w większości związanych z trybem życia, w tym sposobem pielęgnacji skóry. Wytwarzanie kolagenu i elastyny zależy między innymi od tego, jak wiele składników mineralnych oraz witamin posiada dany organizm. Szczególnie istotne są to witaminy A, E i C, które stymulują wytwarzanie kolagenu oraz elastyny.

Co szkodzi skórze?

Na stan naszej skóry ma wpływ sposób odżywiania i ogólny tryb życia. Długotrwałe niedobory niezbędnych składników pokarmowych, połączone z niedosypianiem oraz stresem mogą spowodować, że cera danej osoby wygląda tak, jak gdyby była o dekadę starsza. Niekorzystny wpływ ma również brak nawilżenia (nie tylko w formie kosmetyków, ale również niewystarczającej ilości wypijanej wody), ponieważ wysuszona skóra szybciej się starzeje.


Fatalny wpływ na stan cery ma nadmierne opalanie, długotrwała ekspozycja na szkodliwe promienie słoneczne, w tym promienie UV, korzystanie z solarium, niezdrowe i zbyt gwałtowne odchudzanie, które spowoduje obwiśnięcie skóry. Nieoczywistą przyczyną powstawania zmarszczek wokół oczu, mogą być niezdiagnozowane i nieleczone wady wzroku. Wynika to z faktu, iż u osób cierpiących na krótkowzroczność występuje naturalna tendencja do mrużenia oczu. Zmarszczki można również wywoływać nieświadomie, z powodu niekorzystnych nawyków. Przykładem może być tendencja do opierania policzka na dłoni, w taki sposób, który marszczy skórę w tej części twarzy. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku spania na brzuchu lub na boku, połączonego z naciskaniem twarzą o zbyt twardą poduszkę.


O szkodliwości palenia papierosów napisano tak wiele, że nikt nie ma wątpliwości, jak destrukcyjny wpływ wywiera to na zdrowie. Do długiej listy potencjalnych chorób, należy dopisać również przyśpieszenie procesu starzenia się skóry, a tym samym powstawanie zmarszczek, w szczególności tak zwanych „zmarszczek palacza”, zlokalizowanych wokół ust.

Jak prawidłowo zadbać o twarz?


Przede wszystkim trzeba wyeliminować szkodliwe czynniki opisane powyżej. Kosmetyki do twarzy należy wybierać rozsądnie, zwracając uwagę na to, aby nie wysuszały skóry, co przyspiesza powstawanie zmarszczek. Dotyczy to nie tylko preparatów do pielęgnacji, ale również kosmetyków do makijażu. Niektóre pudry i podkłady wysuszają skórę i tym samym szkodzą urodzie, zamiast jej pomagać. Szczególnie niekorzystny wpływ wywierają preparaty bazujące na silnych środkach drażniących skórę, na przykład na spirytusie salicylowym. Lepiej zdecydować się na delikatne kosmetyki nawilżające, bazujące na składnikach roślinnych lub lekko natłuszczające preparaty, zawierające naturalne olejki. Skórę trzeba chronić przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych i używać kremów z filtrem nawet podczas krótkotrwałej ekspozycji na słońce.


Warto pamiętać, że nasza cera w dużej mierze odzwierciedla ogólny stan zdrowia. Na twarzy widać wszystko: niewyspanie, zmęczenie, stres. Dlatego makijaż nie pomoże, jeśli nie będziemy dbać o podstawowe potrzeby naszego organizmu. Ponadto: włókna kolagenowe potrzebują witamin i składników mineralnych do tego, aby się regenerować. Nie wytworzą ich same, to my musimy je zapewnić poprzez odpowiednią dietę.

Jakie zabiegi w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku pomogą w walce ze zmarszczkami?


Bardzo dobre efekty zapewniają zabiegi z kwasem hialuronowym, które pozwalają wypełnić zmarszczki wokół ust, pomiędzy wargami i nosem oraz wymodelować policzki. Wiele osób decyduje się na nici liftingujące (tak zwane nici PDO), które zapewniają natychmiastowy efekt bez operacji plastycznej i pozwalają wyprofilować owal twarzy, w efekcie czego skóra staje się jędrna i wygląda na znacznie młodszą. Zmarszczki mimiczne, na których powstawanie praktycznie nie mamy wpływu, można zmniejszyć toksyną botulinową. Dużą popularnością cieszy się mezoterapia peptydami biomimetycznymi. Ich niewątpliwym plusem jest długotrwały efekt wywołany regeneracją skóry.
Osoby, pragnące pozbyć się zmarszczek, mogą również rozważyć peeling liftingująco- ujędrniający, który napina i rozświetla skórę. Doskonałe efekty zapewnia również peeling chemiczny, który pomaga nie tylko na drobne zmarszczki, ale również w przypadku innych kłopotów z cerą np. przebarwień, nadmiernie rozszerzonych porów lub trądziku.


Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszam do kontaktu:
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Nie ma się czegowstydzić. Ginekologia estetyczna w Trójmieście.
09 / 12 / 2021

Ginekologia estetyczna? Nie ma się czego wstydzić

Czytaj więcej
badania-piersi-usg-piersi-centrum-medyczne-gunarys-gdansk
25 / 10 / 2022

Różowy październik - miesiąc świadomości raka piersi

Czytaj więcej
plastyka-powiek-górnych -przed-i-po-gdansk-gunarys
03 / 04 / 2024

Plastyka powiek górnych - czyli jak w 60 minut odzyskać 10 lat

Czytaj więcej
Tabletka dzień po. Ginekolodzy Trójmiasto.
04 / 08 / 2022

Tabletka dzień po – Trójmiasto

Czytaj więcej
redukcja drugiego podbródka- liposukcja gdansk
23 / 03 / 2024

Liposukcja podbródka - czyli Jak szybko pozbyć się drugiego podbródka?

Czytaj więcej
Najczestsze choroby w czasie ciąży Centrum Medyczne Gunarys, Gdańsk
30 / 01 / 2023

Najczęstsze choroby w czasie ciąży

Czytaj więcej
Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity
19 / 05 / 2022

Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity

Czytaj więcej
Lipotransfer w medycynie estetycznej. Zabiegi w Gdańsku
18 / 10 / 2021

Odejmij lat twarzy, szyi, dłoniom i powiekom. Lipotransfer w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748