Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

25 / 02 / 2022
Beata Pękalska
cukrzyca blog_Centrum Medyczne Gunarys_Gdansk

Wszyscy wiedzą, jak niebezpieczną chorobą może być cukrzyca. Niewłaściwy poziom glukozy we krwi, zwłaszcza utrzymujący się przewlekle, powoduje zaburzenia czynności innych narządów, w tym uszkodzenia wzroku, nerek czy serca. Należy pamiętać, że cukrzyca jest skomplikowaną dolegliwością, występującą w różnych odmianach, wymagających innego podejścia ze strony lekarzy prowadzących. Jej przebieg, rozwój oraz konsekwencje dla organizmu również są zróżnicowane. Warto zatem przypomnieć sobie wszystko, co współczesna medycyna wie na temat cukrzycy, abyśmy mogli (na tyle, w jakim stopniu jest to możliwe) skutecznie zapobiegać wystąpieniu tej dolegliwości u siebie.Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 jest spowodowana tak zwanym rzeczywistym brakiem insuliny. Statystycznie najczęściej pojawia się u dzieci lub bardzo młodych ludzi. W największej grupie ryzyka znajdują się dzieci, których rodzice zmagają się z cukrzycą. Organizm chorego nie wytwarza insuliny lub czyni to w niewystarczającej ilości. Cukrzycę typu 1 grupuje się w kategorii chorób autoimmunologicznych, ponieważ pojawia się wówczas, gdy układ odpornościowy chorego atakuje komórki trzustki. Rozwija się bardzo szybko. Zazwyczaj jest powiązana z wystąpieniem następujących objawów: niemożliwe do zaspokojenia pragnienie, częste oddawanie moczu, nagłe chudnięcie (bez przyczyny), brak apetytu, uciążliwe zmęczenie, nadmierna senność i kłopoty z ostrym widzeniem. Chory bardzo często ma zimne palce, nawet jeśli w otoczeniu panuje upał. Cukrzyca typu 1 jest nieuleczalna, dlatego od momentu jej zdiagnozowania niezbędne będzie przyjmowanie insuliny.

Cukrzyca typu 2

Jest najczęściej występującą odmianą, którą diagnozuje się u blisko 80% chorych, najczęściej osób dorosłych lub starszych. Może być uwarunkowana genetycznie, ale istotne czynniki wiążą się z trybem życia. Z tego powodu kwalifikuje się do chorób cywilizacyjnych. Aby zminimalizować ryzyko, należy pamiętać, iż otyłość oraz mała aktywność fizyczna sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2. Szczególnie niebezpieczna jest tak zwana otyłość brzuszna. Najczęściej występujące objawy to: niemożliwe do zaspokojenia i nadmierne pragnienie, senność, osłabienie oraz oddawanie dużej ilości moczu. Kluczowymi elementami leczenia są: stosowanie odpowiedniej diety, leków przeciwcukrzycowych, zmniejszenie masy ciała oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Do zaleceń lekarza należy bezwzględnie się zastosować, gdyż nieleczona cukrzyca typu 2 może doprowadzić do śmierci lub bardzo poważnych i nieodwracalnych powikłań zdrowotnych, na przykład: uszkodzenia nerek, zawału serca, utraty wzroku lub udaru mózgu.

Inne typy cukrzycy

Osobną kategorię kwalifikacyjną stanowi cukrzyca ciężarnych, która występuje u pacjentek dotychczas zdrowych i ustępuje po zakończeniu ciąży. Zazwyczaj diagnozowana jest w 3 trymestrze. Wymaga specjalnego prowadzenia ciąży i opieki nad ciężarną, gdyż wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu oraz zagrożeniami dla płodu. W większości przypadków cukrzycę ciążową można wyleczyć odpowiednią dietą, czasami niezbędne jest podawanie insuliny. Istnieje również typ zwany cukrzycą wtórną, którą często określa się mianem cukrzycy o znanej przyczynie. Należą do nich między innymi odmiany, takie jak: noworodkowa, LADA, o podłożu genetycznym, wywołane przez zakażenia oraz przez leki.

Badania

Zaleca się, aby profilaktycznie badać poziom glukozy we krwi. Wynik powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Podwyższony wynik połączony z niepokojącymi objawami prawdopodobnie świadczy o chorobie. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka (obciążone genetycznie, w starszym wieku lub z nadwagą) powinny rutynowo raz do roku badać poziom glukozy we krwi. Leczenie należy podjąć natychmiast po diagnozie.

Profilaktyka

Cukrzycy typu 2, która nie jest warunkowana genetycznie, można ustrzec się dzięki odpowiedniemu trybowi życia. Najprostszy sposób to zmniejszenie ilości cukrów prostych w diecie. Zaleca się również częste jedzenie niedużych porcji. Cukrzycy sprzyja brak aktywności fizycznej. Ponadto poziom glukozy we krwi destabilizują: alkohol, nadmierny stres, niedobór snu oraz palenie papierosów.

Chcesz umówić się na wizytę u specjalistki chorób wewnątrznych i diabetologii u lek. Beaty Pękalskiej? Serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

 

Zobacz również
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!
15 / 11 / 2021

Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Centrum_Medyczne_Gunarys_jak_pozbyc_sie_zmarszczek
12 / 12 / 2021

Step by step. Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?

Czytaj więcej
Guanrys_rak szyjki macicy
28 / 12 / 2021

Profilaktyka raka szyjki macicy

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
Gunarys_ginekologia eststyczna
09 / 12 / 2021

Ginekologia estetyczna? Nie ma się czego wstydzić

Czytaj więcej
Osocze_bogatoplytkowe_Centrum Medyczne Gunarys_Gdansk
02 / 05 / 2022

Osocze bogatopłytkowe — fakty i mity

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748