Stan przedrzucawkowy w ciąży - dlaczego warto się badać

26 / 08 / 2022
Katarzyna Bukato
Stan przedrzucawkowy w ciąży_Gdansk_Centrum Medyczne Gunarys

Kobiety w ciąży oczekują od lekarzy skutecznej opieki prenatalnej opartej na najnowszych badaniach naukowych, badaniach przesiewowych i rozwiązaniach profilaktycznych. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego (RR) w okresie ciąży stanowią istotny problem kliniczny, a obserwowany trend w kierunku późniejszego macierzyństwa i starszy wiek kobiet ciężarnych przyczyniają się do częstszego występowania tego zjawiska. To właśnie preeklampsja stała się główną przyczyną zachorowalności i umieralności matczynej i okołoporodowej. Każdego roku na świecie w przebiegu PE dochodzi do ponad 500 tys. zgonów płodów i noworodków oraz ponad 70 tys. zgonów ciężarnych kobiet. Co 7 minut jedna kobieta traci życie z powodu powikłań, którym często można zapobiec.

 

Preeklampsja (PE), określana także jako stan przedrzucawkowy, to zespół objawów pojawiający się po skończonym 20. tygodniu ciąży, podczas porodu lub w połogu składający się z nadciśnienia i białkomoczu lub nadciśnienia oraz dysfunkcji narządów wewnętrznych u ciężarnej. Co roku preeklampsja występuje u ponad 10 milionów kobiet na całym świecie, jednocześnie wikłając 2-8% wszystkich ciąż.

 

Ze względu na częstość występowania preeklampsji i liczne powikłania z nią związanebardzo istotne jest wyodrębnienie pacjentek z podwyższonym ryzykiem jej rozwoju. Wśród czynników wysokiego ryzyka wymienione są: nadciśnienie tętnicze w poprzedniej ciąży, przewlekła choroba nerek, toczeń układowy, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca typu 1 lub 2, nadciśnienie przewlekłe. Powyższe czynniki ryzyka są przydatne w ocenie ryzyka preeklampsji, ale lekarz może dokonać znacznie bardziej wiarygodnego oszacowania ryzyka w skojarzonym badaniu przesiewowym wykonywanym w 11-13+6 tygodniu ciąży. Lekarz zbiera dokładny wywiad, aby rozpoznać czynniki ryzyka. Wykonuje się też pomiar wagi i wzrostu oraz pomiar średniego ciśnienia tętniczego. Następnie pobiera się próbkę krwi do oznaczenia PlGF i wykonuje się badanie ultrasonograficzne w celu określenia indeksu pulsacji w tętnicach macicznych. Wszystkie kobiety powinny mieć dostęp do badań przesiewowych, nawet jeśli nie występują u nich matczyne czynniki ryzyka ani wcześniejsze przypadki preeklampsji w wywiadzie.

 

Badania przesiewowe w kierunku preeklampsji mają kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia matki i dziecka, jednak wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że stan przedrzucawkowy jest chorobą, ani że mogą poddać się ocenie ryzyka opartej na skojarzonym badaniu przesiewowego. Kobiety muszą wiedzieć, że stan przedrzucawkowy może wystąpić w każdej ciąży. Niektóre ciąże są jednak bardziej narażone na wystąpienie preeklampsji niż inne, a skojarzone badania przesiewowe w kierunku preeklampsji są skutecznym sposobem oceny tego ryzyka. Może pozwolić to na uniknięcie nawet ⅔ powikłań okołoporodowych (2).

 

Co mówi to badanie?

Badanie wskazuje, czy pacjentka jest narażona na wysokie lub niskie ryzyko preeklampsji. Kobiety z grupy podwyższonego ryzyka powinny przyjmować aspirynę. Wykazano, że przyjmowanie aspiryny codziennie przed snem od 12 do 36 tygodnia ciąży, zgodnie z zaleceniami lekarza, skutecznie zmniejsza częstość występowania preeklampsji. Aby uzyskać najlepsze efekty, leczenie należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, najpóźniej do 16 tygodnia ciąży. Następnie należy przyjmować lek w przepisanej dawce codziennie wieczorem do 36 tygodnia ciąży.

 

Zapraszamy wszystkie ciężarne w 11-14 tygodniu ciąży, w dniach:
17.09.2022r. (sobota), w godzinach 11.00-14.00
24.09.2022r. (sobota), w godzinach 11.00-14.00
Na bezpłatne badanie usg oraz kalkulacje ryzyka do lek. Katarzyny Bukato. Jedyny koszt to cena badania krwi w wysokości 250 zł.


Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk


Umów się na wizytę:

e-mail: recepcja@gunarys.pl
tel. +48 798 090 748
Rejestracja internetowa >>

Zobacz również
badania-piersi-usg-piersi-centrum-medyczne-gunarys-gdansk
25 / 10 / 2022

Różowy październik - miesiąc świadomości raka piersi

Czytaj więcej
Gunarys_Gdansk_ginekolog_Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego
23 / 03 / 2023

Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego

Czytaj więcej
Pielęgnacja skóry latem i bezpieczne opalanie. Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
04 / 07 / 2022

Pielęgnacja skóry latem i bezpieczne opalanie

Czytaj więcej
Modelowanie ust – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegach w Gdańsku
30 / 06 / 2022

Modelowanie ust – wszystko, co musisz wiedzieć

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_aktywnosc kobiet w ciazy
14 / 02 / 2023

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czytaj więcej
Modelowanie ust – Centrum Medyczne Gunarys - najczesciej zadawane pytania
27 / 02 / 2023

Modelowanie ust – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czytaj więcej
Movember_Centrum Medyczne Gunarys badania urologiczne
08 / 11 / 2022

Profilaktyka raka jąder i prostaty

Czytaj więcej
Najczestsze choroby w czasie ciąży Centrum Medyczne Gunarys, Gdańsk
30 / 01 / 2023

Najczęstsze choroby w czasie ciąży

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748