Stan przedrzucawkowy w ciąży - dlaczego warto się badać

26 / 08 / 2022
Katarzyna Bukato
Stan przedrzucawkowy w ciąży_Gdansk_Centrum Medyczne Gunarys

Kobiety w ciąży oczekują od lekarzy skutecznej opieki prenatalnej opartej na najnowszych badaniach naukowych, badaniach przesiewowych i rozwiązaniach profilaktycznych. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego (RR) w okresie ciąży stanowią istotny problem kliniczny, a obserwowany trend w kierunku późniejszego macierzyństwa i starszy wiek kobiet ciężarnych przyczyniają się do częstszego występowania tego zjawiska. To właśnie preeklampsja stała się główną przyczyną zachorowalności i umieralności matczynej i okołoporodowej. Każdego roku na świecie w przebiegu PE dochodzi do ponad 500 tys. zgonów płodów i noworodków oraz ponad 70 tys. zgonów ciężarnych kobiet. Co 7 minut jedna kobieta traci życie z powodu powikłań, którym często można zapobiec.

 

Preeklampsja (PE), określana także jako stan przedrzucawkowy, to zespół objawów pojawiający się po skończonym 20. tygodniu ciąży, podczas porodu lub w połogu składający się z nadciśnienia i białkomoczu lub nadciśnienia oraz dysfunkcji narządów wewnętrznych u ciężarnej. Co roku preeklampsja występuje u ponad 10 milionów kobiet na całym świecie, jednocześnie wikłając 2-8% wszystkich ciąż.

 

Ze względu na częstość występowania preeklampsji i liczne powikłania z nią związanebardzo istotne jest wyodrębnienie pacjentek z podwyższonym ryzykiem jej rozwoju. Wśród czynników wysokiego ryzyka wymienione są: nadciśnienie tętnicze w poprzedniej ciąży, przewlekła choroba nerek, toczeń układowy, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca typu 1 lub 2, nadciśnienie przewlekłe. Powyższe czynniki ryzyka są przydatne w ocenie ryzyka preeklampsji, ale lekarz może dokonać znacznie bardziej wiarygodnego oszacowania ryzyka w skojarzonym badaniu przesiewowym wykonywanym w 11-13+6 tygodniu ciąży. Lekarz zbiera dokładny wywiad, aby rozpoznać czynniki ryzyka. Wykonuje się też pomiar wagi i wzrostu oraz pomiar średniego ciśnienia tętniczego. Następnie pobiera się próbkę krwi do oznaczenia PlGF i wykonuje się badanie ultrasonograficzne w celu określenia indeksu pulsacji w tętnicach macicznych. Wszystkie kobiety powinny mieć dostęp do badań przesiewowych, nawet jeśli nie występują u nich matczyne czynniki ryzyka ani wcześniejsze przypadki preeklampsji w wywiadzie.

 

Badania przesiewowe w kierunku preeklampsji mają kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia matki i dziecka, jednak wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że stan przedrzucawkowy jest chorobą, ani że mogą poddać się ocenie ryzyka opartej na skojarzonym badaniu przesiewowego. Kobiety muszą wiedzieć, że stan przedrzucawkowy może wystąpić w każdej ciąży. Niektóre ciąże są jednak bardziej narażone na wystąpienie preeklampsji niż inne, a skojarzone badania przesiewowe w kierunku preeklampsji są skutecznym sposobem oceny tego ryzyka. Może pozwolić to na uniknięcie nawet ⅔ powikłań okołoporodowych (2).

 

Co mówi to badanie?

Badanie wskazuje, czy pacjentka jest narażona na wysokie lub niskie ryzyko preeklampsji. Kobiety z grupy podwyższonego ryzyka powinny przyjmować aspirynę. Wykazano, że przyjmowanie aspiryny codziennie przed snem od 12 do 36 tygodnia ciąży, zgodnie z zaleceniami lekarza, skutecznie zmniejsza częstość występowania preeklampsji. Aby uzyskać najlepsze efekty, leczenie należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, najpóźniej do 16 tygodnia ciąży. Następnie należy przyjmować lek w przepisanej dawce codziennie wieczorem do 36 tygodnia ciąży.

 

Zapraszamy wszystkie ciężarne w 11-14 tygodniu ciąży, w dniach:
17.09.2022r. (sobota), w godzinach 11.00-14.00
24.09.2022r. (sobota), w godzinach 11.00-14.00
Na bezpłatne badanie usg oraz kalkulacje ryzyka do lek. Katarzyny Bukato. Jedyny koszt to cena badania krwi w wysokości 250 zł.


Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk


Umów się na wizytę:

e-mail: recepcja@gunarys.pl
tel. +48 798 090 748
Rejestracja internetowa >>

katarzyna-bukato-ginekolog-gdansk
Katarzyna Bukato
Rezydentka Położnictwa i Ginekologii
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Nie ma się czegowstydzić. Ginekologia estetyczna w Trójmieście.
09 / 12 / 2021

Ginekologia estetyczna? Nie ma się czego wstydzić

Czytaj więcej
Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca. Rozmowa z lek. Beatą Pękalską
25 / 02 / 2022

Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

Czytaj więcej
Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?
28 / 02 / 2022

Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?

Czytaj więcej
„Cytologia nie boli”  – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato, gdańskie Centrum Medyczne Gunarys
14 / 01 / 2022

„Cytologia nie boli” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
Tabletka dzień po. Ginekolodzy Trójmiasto.
04 / 08 / 2022

Tabletka dzień po – Trójmiasto

Czytaj więcej
badania prenatalne Gdansk Centrum Medyczne Gunarys
21 / 11 / 2022

Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

Czytaj więcej
leczenie-stulejki-gdansk
22 / 02 / 2023

Zapytaj urologa - czym jest stulejka?

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748