Choć powszechnie wiadomo, że toksyna botulinowa (zwana botoksem) i kwas hialuronowy są stosowane w zabiegach medycyny estetycznej, wiele osób ma problem ze wskazaniem różnic między nimi, a niektórzy nawet uważają je błędnie za te same substancje. Faktycznie znacznie się od siebie różnią i mają odmienne działanie.
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która podawana w małych dawkach ma za zadanie sparaliżować mięśnie powodujące zmarszczki. Kwas hialuronowy jest to związek chemiczny (polisacharyd), który dzięki silnym właściwościom wiązania wody nadaje elastyczność i gładkość naszej twarzy oraz uzupełnia utracona objętość tkanek. "Botoks" to najsilniejsza neurotoksyna pochodzenia organicznego. Powstaje w wyniku aktywności bakterii Clostridium Botulinum. Jest środkiem chemicznym, który powoduje zablokowanie przesyłania impulsu nerwowego między układem nerwowym a mięśniem. Efektem działania toksyny botulinowej jest między innymi wygładzenie niechcianych zmarszczek mimicznych w obrębie twarzy, czy leczenie tzw. bruksizmu (zgrzytania zębami).
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze każdego człowieka zapewniając jej elastycznośc oraz prawidłowy poziom nawilżenia. Z biegiem lat poziom kwasu hialuronowego w organiźmie maleje, przez co na skórze pojawiają się widoczne zmarszczki. Proces może przyśpieszyć ekspozycja na słońce, stres, nieodpowiednia dieta i palenie tytoniu.
Toksyna botulinowa ("botoks") i kwas hialuronowy mają na celu zmniejszenie zmarszczek, a nawet ich całkowite wyeliminowanie oraz poprawę wyglądu naszej skóry. Główną różnicą między nimi jest jednak to, jak działają i jakie przynoszą efekty. "Botoks" jest wstrzykiwany do mięśni, dlatego jego głównym efektem jest działanie na dynamiczne zmarszczki twarz, takie jak kurze łapki, powstające, gdy się uśmiechasz. Innymi obszarami jakie poddajemy działaniu toksyny botulinowej to m.in: zmarszczki poziome czoła, "lwia zmarszczka" - powstająca pomiędzy brwiami czy tzw. broda brukowana. Należy pamietac również, że toksynę botulinową stosujemy szeroko w innych schorzeniach jak np. do leczenia nadmiernej potliwości, migrenowych bólów głowy czy np. w proktologii do leczenia ostrej szczeliny odbytu.
Kwas hialuronowy używany szerowko w medycnie estetycznej jest nazywany "wypełniaczem" zmarszczek tzn. uzupełnia utraconą objetość. Jest to syntetyczna substancja, która różni się między sobą stopniem sieciowania oraz gęstością. W zależności czy chcemy użyć kwas hialuronowy do mezoterapii (zabieg głebokiego nawilżenia i odbudowy skóry) czy uzupełnienia utraconej objetości, wyrównania naturalnych asymetrii (np. podczas zabiegu modelowania i powiększania ust, modelowaniu kości policzkowych czy odbudowa okolicy brody) odpowiednio dobieramy rodzaj kwasu hialuronowego (kwas hialuronowy nieuseciowany oraz usieciowany)
Toksyna botulinowa nie tylko działa skutecznie na zmarszczki, ale może też pomóc rozluźnić górną wargę, zmieniając wygląd uśmiechu i przywracając bardziej symetryczny wyraz twarzy (leczenie tzw. uśmiechu dziąsłowego - "gummy smile"). Z biegiem czasu nasza skóra wiotczeje, przez co pionowe pasma mięśnia szerokiego szyi stają się bardziej widoczne. Ponieważ botoks rozluźnia mięśnie, jest również skuteczny w poradzeniu sobie z tym problemem. Naukowcy uważają, że botoks działa zapobiegawczo, zatrzymując tworzenie się linii i zmarszczek na wczesnym etapie, zanim zdążą one przejść w formę tzw. zmarszczek statycznych, które nie poddają się działaniu "botoksu".
Z wiekim poziom naturalnego kwasu hialuronowego gwałtownie spada. Wykonanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co zmniejsza typowe oznaki starzenia sie skóry. Stymulując produkcję kolagenu, kwas hialuronowy prowadzi do uzyskania promiennej, gładszej i lepiej wyglądającej skóry. Kwas hialuronowy nie tylko przywraca jędrność i pomaga wyeliminować zmarszczki, ale także może zminimalizować blizny powstałe np. w wyniku trądziku.
"Botoks" jest znany nie tylko ze swojej spektakularnej skuteczności, ale także i przede wszystkim z bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwskazań do tego zabiegu. Są to: ciąża, karmienie piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym (miastenia), uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych, zakażenie lub stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia.
Podobnie kwas hialuronowy jest bardzo bezpieczny, ale w pewnych sytuacjach nie należy go stosować. Przykładowo są to ciąża i karmienie piersią, ale również choroby nowotworowe, zaburzenia pracy tarczycy, alergia na składniki preparatów, problemy z krzepliwością krwi, opryszczka i stany zapalne skóry oraz choroby o podłożu autoimmunologicznym.
Chociaż efekt obu zabiegów jest tymczasowy, jego czas trwania nie jest taki sam. Dla botoksu wynosi od 4 do 6 miesięcy, podczas gdy wypełniacze z kwasem hialuronowym działają od 6 do 18 miesięcy (co zależy od wielu czynników, takich jak miejsce, w których zostały zastosowane, czy szybkość, z jaką organizm wchłania kwas w sposób naturalny, oraz nasz styl życia). Rezultat działania kwasu hialuronowego jest praktycznie natychmiastowy, choć ostateczny można zaobserwować po dwóch tygodniach. Efekty działania toksyny botulinowej zaczynają być widoczne po 3 dniach, maksymalny pojawia się ok.14 dnia od zabiegu.
Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu. W Centrum Medycznym Gunarys wykonujemy zabiegi z użyciem zarówno botoksu, jak i kwasu hialuronowego.
Serdecznie zapraszamy na konsultacje i zabiegi do lek. Joanny Gunarys
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748