Pielęgnacja skóry latem i bezpieczne opalanie

04 / 07 / 2022
Alicja Romaszkiewicz
Pielęgnacja skóry latem i bezpieczne opalanie. Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku

Piękna wakacyjna pogoda i od dawna wyczekiwany urlop to wprost idealne okoliczności do wypoczynku. Słońce poprawia humor, umożliwia syntezę witaminy D. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja skóry na słońce i opalanie bez opamiętania są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jak cieszyć się wakacjami i jednocześnie sobie nie zaszkodzić? Rozmawiamy z dermatologami Centrum Medycznego Gunarys.

 

Dlaczego słońce może być groźne?

Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe UV, w trzech zakresach: UV-A, UV-B i UV-C. Pierwszy zakres przyśpiesza proces starzenia się skóry i uszkadza włókna kolagenowe. Drugi może powodować rumień, oparzenia i powstanie nowotworów. Zarazem zakres UV-B jest niezbędny, aby uniknąć niedoborów witaminy D. To właśnie on powoduje opaleniznę, ale w nadmiarze bardzo szkodzi skórze. Wywołuje oparzenia, wysusza oraz zwiększa podatność na infekcje bakteryjne lub wirusowe. Wszelkie problemy z cerą, takiej jak zatkane pory, wypryski, czy łuszcząca się, przesuszona skóra, powiększają się po ekspozycji na UV-B. Ponad wszelką wątpliwość zakresy B i C zwiększają ryzyko nowotworów skóry, w tym czerniaka. Tak wynika z licznych badań naukowych.


Czy ryzyko dotyczy wszystkich w jednakowym stopniu?

Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na oparzenia i negatywny wpływ UV. Do tego należy mieć na uwadze indywidualne predyspozycje. Alergicy oraz osoby o wrażliwej skórze muszą bardziej uważać na słońcu. Przyjmowanie niektórych leków zmniejsza odporność na ekspozycją słoneczną. Osoby, które zażywają antybiotyki, leki hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne) lub leki przeciwcukrzycowe powinny o tym pamiętać. Ponadto trzeba mieć na względzie, że skóra dzieci jest pod wieloma względami bardziej wrażliwa od skóry dorosłych. Maluchy, które nie ukończyły trzeciego roku życia, nie mogą się opalać. Najlepiej byłoby, aby rodzice ograniczyli do niezbędnego minimum czas ich przebywania na słońcu. Przed promieniami UV w szczególny sposób należy chronić niemowlęta i noworodki.


Jak chronić skórę przed słońcem?

Należy używać preparatów z filtrem SPF, czyli sun protection factor. Krem nakładamy na skórę co najmniej 20 minut przed wyjściem na słonce i używamy regularnie, najlepiej co dwie godziny, podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli w międzyczasie kąpiemy się, po wyjściu z wody należy nałożyć preparat ponownie. Od godziny 11 do 15 promieniowanie UV jest najsilniejsze i wówczas zaleca się przebywanie w cieniu. Należy również pamiętać o nakryciu głowy. Najlepiej, aby miało ono jasny kolor. Okulary przeciwsłoneczne ochronią nas przed UV-A, które niekorzystnie działa na wzrok. Powyższe zalecenia zostały opracowane dla naszego klimatu. Jeśli wybieracie się Państwo na wakacje do krajów leżących bliżej równika, zalecenia muszą być bardziej restrykcyjne. Warto sprawdzić tak zwany indeks UV, to jest międzynarodowy wskaźnik pomiaru dla danego miejsca. Podaje się go w skali od 1 do 16. Od 3 punktów skali mamy do czynienia ze średnim zagrożeniem. Wytyczne, o których mówiłam wcześniej, dotyczą pomarańczowego Indeksu UV, liczonego jako 6 do 7 punktów. Od 8 punktów mamy czerwony. Wówczas zagrożenie jest bardzo wysokie. Takie obowiązuje w wielu krajach egzotycznych. Słońce może wówczas wywołać poważne poparzenia nawet po kilku minutach.


Jakiego filtru SPF powinniśmy używać?

Moim pacjentom doradzam, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości prewencyjnie wybierali wyższy. Wbrew temu, co mogą twierdzić reklamy, nie istnieje preparat w 100% blokujący UV. Kremy SPF 50 zatrzymują 98% promieniowania. W krajach tropikalnych filtr 50 można uznać za obowiązkowy. Taki również zaleca się osobom o jasnej skórze, tendencji do występowania piegów i alergikom. Jeśli Państwa skóra czerwieni się nawet po krótkiej ekspozycji na promienie słoneczne, zawsze używajcie najwyższego filtra.

 

Czy promienie UV przenikają przez wodę?

Tak, co w praktyce oznacza, że podczas kąpieli można doznać oparzeń słonecznych.

 

Mówi się, że latem nasza skóra, potrzebuje specjalnej pielęgnacji.

To prawda. Słońce ekstremalnie wysusza i powoduje podrażnienia. Jakikolwiek problem z cerą posiadamy zimą, latem zazwyczaj przybiera on na sile. Na dodatek po opalaniu może pojawić się swędzenie, zaczerwienienie, uczucie pieczenia itp. Jeśli zapominamy o piciu wystarczającej ilości wody (podczas upałów zaleca się litr więcej, niż normalnie), skóra dodatkowo się wysuszy, a następnie zacznie łuszczyć.

 

Co warto robić?

Latem wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, skórę należy nawilżać nawet kilka razy dziennie. Jeśli używacie Państwo preparatów z retinolem, ograniczcie je od czerwca do września i pamiętajcie o wysokich filtrach SPF. Kremów z filtrem należy używać pod makijaż, żaden podkład nie zabezpiecza przed UV. Latem nie przeprowadza się tak zwanych peelingów z kwasami, mocne peelingi należy ograniczyć, zwłaszcza w przypadku podrażnień na skórze. Wskazane jest wyeliminowanie kosmetyków z substancjami fotouczulającymi lub ograniczenie je do minimum, na przykład stosowanie wyłącznie na noc. Trzeba uważnie poczytać ulotki i skład na opakowaniach. Niektóre preparaty ziołowe, na przykład oparte na dziurawcu, mogą mieć działanie fotouczulające. Kobietom zaleca się ograniczenie używania wysuszających podkładów, które mogą dodatkowo podrażnić cerę. W upały lepiej odstawić również olejki do twarzy, gdyż istnieje ryzyko zapchania porów skóry lub drobnych reakcji alergicznych. Najlepsze kosmetyki na lato to takie, które chronią skórę przed UV, nawilżają i zatrzymują wodę w naskórku. Warto również przed wyjazdem zbadać znamiona.

 

Na lato polecamy następujące zabiegi w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku:

  • nawilżający RESTYLANE SKINBOOSTERS (zabieg najlepiej wykonać 2 tygodnie przed wyjazdem na urlop) lub PROSTROLANE BLANC B - mezoterapia rozświetlająca, niewelująca oraz chroniąca skórę przed powstaniem nowych przebarwień,
  • nawilżające zabiegi pielęgnacyjne z witaminą C oraz kwasem hialuronowym (Medik8 oraz Zo Skin Health),
  • DO WAKACYJNEJ KOSMETYCZKI NIE ZAPOJMNIJ ZAPAKOWAĆ KREMY Z FILTREM SPF 50 -dostępne w naszym Centrum szeroki wybór kosmetyków z SPF, dobierzemy indywidualnie do potrzeb twojej skóry,
  • DLA PACJENTEK Z PRZEBARWIENIAMI krem ZO SKIN HEALTH BRIGHTALIVE® SKIN BRIGHTENER - to wieloskładnikowa formuła, która rozjaśnia skórę, wyrównuje pigmentację oraz chroni przed powstaniem nowych przebarwień.


Chcesz wiedzieć więcej? Zapisać sie na konsultacje lub zabieg? Serdecznie zapraszamy do rejestracji do lek. Joanny Gunarys i do naszych dermatologów: dr n. med. Alicji Romaszkiewicz i lek. Joanny Ankudowicz.


Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

Zobacz również
Profilaktyka raka szyjki macicy w Gdańsku
28 / 12 / 2021

Profilaktyka raka szyjki macicy

Czytaj więcej
Laser frakcyjny – odmłodniej na jesień w Gdańsku
06 / 10 / 2021

Laser frakcyjny – odmłodniej na jesień

Czytaj więcej
Na czym polega liposukcja podbródka?
31 / 03 / 2021

Na czym polega liposukcja podbródka?

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_aktywnosc kobiet w ciazy
14 / 02 / 2023

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czytaj więcej
Refluks_Centrum Medyczne Guanrys Gdansk
24 / 04 / 2023

Refluks

Czytaj więcej
Modelowanie ust – Centrum Medyczne Gunarys - najczesciej zadawane pytania
27 / 02 / 2023

Modelowanie ust – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czytaj więcej
redukcja drugiego podbródka- liposukcja gdansk
23 / 03 / 2024

Liposukcja podbródka - czyli Jak szybko pozbyć się drugiego podbródka?

Czytaj więcej
Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.
26 / 04 / 2022

Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748