Refluks

24 / 04 / 2023
Joanna Gunarys
Refluks_Centrum Medyczne Guanrys Gdansk

Refluks żołądkowo-przełykowy to uciążliwa dolegliwość, która wedle różnych szacunków dotyka od 10% do 20% populacji. Szczególnie często dokucza kobietom w ciąży.
Jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie refluksu zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów. Pomogą Ci:

  • Alena Markava - rezydentka chirurgii ogólnej, badania endoskopowe, zobacz więcej >>
  • Sławomir Saluk - specjalista chirurgii ogólnej, chirurgia bariatryczna, operacje laparoskopowe przepuklin, abdominoplastyka, zobacz więcej >>

 

Niepokojące objawy


Większość pacjentów i pacjentek zaczyna podejrzewać u siebie wystąpienie refluksu z powodu przewlekłej zgagi, odbijania i cofania treści żołądkowej. Mniej oczywiste objawy to: nawracający i trudny do wyleczenia kaszel lub chrypka, które nie są wynikiem infekcji gardła. Pacjenci skarżą się również na bóle brzucha o nieznanej przyczynie, nudności i wymioty. Co ważne: objawy nie są powiązane z żadną alergią pokarmową. Niektóre osoby odczuwają również uczucie pieczenia na wysokości mostka, które w skrajnych przypadkach powoduje duszność i trudności z oddychaniem. Czasami pacjenci podejrzewają, że przyczyna tkwi w chorobach płuc lub serca, o ile „pieczenie” lub lekki ból obejmują całą klatkę piersiową. Charakterystyczne jest również nadmierne wydzielanie śliny. Towarzyszące refluksowi kłopoty z oddychaniem mogą być przyczyną ogólnego zmęczenia lub bólu głowy.

 

Diagnoza


Po wystąpieniu powyższych dolegliwości należy udać się do lekarza, w celu uzyskania diagnozy. Należy pamiętać, że czasami u pacjenta nie występują wszystkie objawy, a niektóre (mniej oczywiste) np. bóle mostka i kaszel mogą sugerować inne dolegliwości. Podczas diagnozy refluksu wykonuje się endoskopowe badanie przełyku i/lub gastroskopię. W niektórych przepadkach wykonuje się również tak zwane pH-metryczne, to jest badanie mające na celu zmierzenie poziomu pH w przełyku. Odbiegające od normy i zawyżone, wskazuje na refluks.

 

Skąd bierze się refluks?


Tuż przy wejściu do żołądka znajduje się mięsień zwany dolnym zwieraczem przełyku. Rozluźnia się podczas jedzenia, kiedy przełykamy pokarmy. W innych okolicznościach powinien pozostawać napięty i tym samym zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Wszelkie zaburzenia jego pracy powodują refluks. Inna sytuacja ma miejsce u kobiet w ciąży. Rosnący płód naciska na narządy oraz wspomniany mięsień, który w wyniku oddziaływania przestaje blokować treść żołądkową. Dolegliwość może również wystąpić w przypadku nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego oraz w wyniku niewłaściwej diety. Szczególnie niewskazane są zbyt obfite i zbyt tłuste posiłki, ubogie w błonnik pokarmowy oraz nadmierne spożywanie kofeiny i alkoholu.

 

Leczenie refluksu


W przypadku bardzo łagodnego przebiegu, wynikającego z niewłaściwej diety lub trybu życia, lekarz zaleci pacjentowi zmianę szkodliwych nawyków. Zaawansowane przypadki wymagają innych metod. Chorym podaje się leki, które blokują nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego lub zobojętniające kwas żołądkowy. Trzeba pamiętać, że refluks należy do grupy chorób przewlekłych, co w praktyce oznacza, że okresy poprawy (remisji), przeplatają się z okresami zaostrzenia objawów. Odstawienie leków bez konsultacji z lekarzem lub powrót do niewłaściwej diety praktycznie zawsze skutkuje ponownym pojawieniem się dolegliwości. W bardzo ciężkich przypadkach niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna. Warto podkreślić, że objawów choroby nie wolno lekceważyć. Nieleczony refluks niesie za sobą ryzyko powikłań. Do najpoważniejszych należą nadżerki, wrzody lub krwawienie przełyku, coraz poważniejsze kłopoty z oddychaniem, które mogą prowadzić do astmy oskrzelowej lub dolegliwości płuc.

 

Jak sobie pomóc?

Poza wizytą u specjalisty warto wprowadzić w życie nawyki, które pomogą uporać się z dolegliwościami wynikającymi z refluksu. Pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie porcji posiłków, zmiana godzin posiłków i jedzenie kolacji wcześniej. Warto pamiętać, że objawy nasilają się i dokuczają w pozycji leżącej. Dlatego warto być w ruchu w ciągu dnia, zaś na spoczynek udawać się co najmniej 3 lub 4 godziny po kolacji. Kofeina i alkohol pogłębiają dolegliwości, podobnie jak napoje gazowane i zbyt pikantne lub kwaśne potrawy. Niektórzy pacjenci sięgają po miętę, co nie jest dobrym pomysłem, gdyż zioła pozytywnie wpływające na trawienie zwiększają wydzielanie kwasów żołądkowych i potęgują objawy refluksu. Zaleca się rumianek, herbatki imbirowe lub owocowe (bez cytrusów).

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje i zabiegi.

Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Antykoncepcja dla kobiet - kryteria wyboru.
24 / 03 / 2022

Antykoncepcja dla kobiet - kryteria wyboru. Rozmowa z naszymi ginekologami.

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Lipotransfer w medycynie estetycznej. Zabiegi w Gdańsku
18 / 10 / 2021

Odejmij lat twarzy, szyi, dłoniom i powiekom. Lipotransfer w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej
Menopauza – czy jest się czego bać?
16 / 05 / 2022

Menopauza – czy jest się czego bać?

Czytaj więcej
plastyka-powiek-górnych -przed-i-po-gdansk-gunarys
03 / 04 / 2024

Plastyka powiek górnych - czyli jak w 60 minut odzyskać 10 lat

Czytaj więcej
Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity
19 / 05 / 2022

Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_aktywnosc kobiet w ciazy
14 / 02 / 2023

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czytaj więcej
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748