Ciąża oraz poród jest stanem, który w znączący sposób wpływa nieodwracalnie na ciało każdej kobiety. Po porodzie wiele kobiet zauważa problem z nadmierną wiotkością przedniej ściany brzucha, pojawieniem się przepukliny w okolicy pępka oraz ogólnych dolegliwości jak: bóle pleców, miednicy czy problemy z utrzymaniem wyprostowanej postawy. Oddziałowuje to również negatywnie na samopoczucie kobiet.
Poporodowa niewydolność przedniej ściany jamy brzusznej (z ang Post-partum Abdominal Wall Insufficency Syndrom - PPAWIS) to bardzo częsty a zarazem złożony problem dotykający około 30 % kobiet po ciąży - odpowiada lek. Sławomir Saluk, specjalista chirurgii ogólnej zajmujący się zabiegami naprawczymi przepuklin brzusznych w tym m.in PPAWIS.
Bardzo często współistnieje z występowaniem dużego nadmiaru wiotkiej skóry i tkanki podskórnej, które dodatkowo zaburzają kontury brzucha i stanowią problem estetyczny.
Ponadto często obserwowana w obrębie rozstępu jest przepuklina pępkowa która powstaje również w wyniku rozciągnięcia kresy białej i w dodatkowy sposób zaburza wygląd brzucha, może powodować czasem dolegliwości bólowe oraz być miejscem uwięźnięcia jelit.
Jako że mięśnie proste odpowiadają za stabilizację tułowia oraz podtrzymywanie narządów wewnątrz jamy brzusznej ich przemieszczenie może powodować rożne następstwa.
widoczne wybrzuszenie przebiegające przez środek brzucha pojawiające się np. podczas podnoszenia głowy w pozycji leżącej,
- bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
- bóle okolicy stawów biodrowych,
- problemy trawienne : wzdęcia, zaparcia oraz dyskomfort,
- problemy ze współżyciem,
- obniżenie samooceny oraz niezadowolenie z wyglądu własnego ciała.
Pierwotnym leczeniem jest próba fizjoterapii mająca na celu wzmocnienie mięśni oraz zbliżenie rozstępy, niestety często nieskuteczna , z uwagi na to że ćwiczenia nie są w stanie zbliżyć już rozciągniętej kresy białej, ponadto ćwiczenia nie są w stanie poprawić stanu rozciągniętej skóry.
Głównym celem operacji jest powrót do stanu jak przed ciążą czyli:
- poprawienie funkcjonalności tułowia,
- zniesienie dolegliwości bólowych,
- poprawa wyglądu i estetyki brzucha,
- zadowolenie oraz wzrost samoakceptacji z wyglądu własnego ciała.
Zabieg operacyjny plastyki powłok jamy brzusznej wraz z rekonstrukcją kresy białej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, cięcie wykonuje się w podbrzuszu dobierając jego kształt do wymiarów miednicy w możliwie najmniej widoczny miejscu. Tkankę podskórna preparuje się od podbrzusza po łuki żebrowe, następnie wycina namiar skóry i tkanki podskórnej najczęściej wraz z blizną po cesarskim cięciu (pępek się oszczędza lub przenosi) a następnie odtwarza pozycję mięśni prostych poprzez splikowanie kresy białej i w zależności od potrzeby wszczepia siatkę przepuklinową. Na koniec zszywa się skórę estetycznymi szwami minimalizując widoczność blizny.
Po zabiegu pozostawia się dren. Dodatkowo po zabiegu Pacjentki noszą specjalny pas zapewniający komfort gojenia oraz prawidłowy przebieg czasu pooperacyjnego.
Zapraszamy serdecznie na konsultacje specjalistyczne: