Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

15 / 11 / 2021
Joanna Gunarys
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!

Mało która gałąź medycyny obrosła takimi mitami jak proktologia. Co gorsze: nie szkodzą one lekarzom, ale pacjentom. Dlatego należy sceptycznie podchodzić do opowieści przekazywanych pocztą pantoflową, które często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

 

Mit pierwszy: „To wstyd chodzić do lekarza proktologa. Będzie się ze mnie śmiać”.

Prawda: wizyta u lekarza nigdy nie jest powodem do wstydu. W odróżnieniu od ignorowania choroby. W zakłopotanie powinien nas wpędzać fakt, że nie dbamy o swoje zdrowie, a nie to, iż się o nie troszczymy. Lekarze o specjalnościach takich jak: proktologia, ginekologia czy seksuologia, przyjmują w swoich gabinetach tysiące pacjentów i pacjentek. Z pewnością rzecz nie jest im obca. Nie wywoła niedowierzania ani szoku, niezależnie od tego, z jakim kłopotem ich odwiedzisz. Dlaczego? Ponieważ widzieli podobne dolegliwości setki razy. Na pewno nie będą śmiać się z twojej choroby, ale ją leczyć.

 

Mit drugi: „lekarz rodzinny mi wystarczy”.

Prawda: lekarz pierwszego kontaktu skieruje cię do proktologa, jeżeli uzna, że jest to konieczne. Specjalizacje w medycynie powstały właśnie po to, aby chorym zajmował się ekspert w danej dziedzinie.

 

Mit trzeci: „do proktologów chodzą tylko stare dziadki cierpiące na hemoroidy. Młodzi nie mają czego szukać w ich gabinetach”.

Prawda: choroby nie zależą od wieku. Niektóre dolegliwości mogą pojawić się w wyniku urazów lub u kobiet po porodach, na inne cierpią dzieci. Proktologia jest dziedziną chirurgii, która specjalizuję się w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego. Leczy choroby zapalne i nowotworowe, zazwyczaj związane z bolesnymi i nieprzyjemnymi objawami. Do proktologa powinien trafić każdy pacjent, który zauważył u siebie niepokojące symptomy, takie jak: nawracające bóle w jamie brzusznej, krwawienia, spędzenie, ból przy wypróżnianiu, nawracające biegunki lub zaparcia.

 

Mit czwarty: „dolegliwości, którymi zajmuje się proktolog to tylko drobiazgi bez znaczenia, można je zignorować”.

Prawda: nie można, gdyż są bardzo niebezpieczne. W niektórych przypadkach wręcz paraliżują codzienne funkcjonowanie. Wywołują ból, dyskomfort i same się nie wyleczą. Bez diagnozy i leków będzie tylko gorzej. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że wizyta u proktologa może uratować ci życie. Badanie per rectum pozwala wykryć groźne zmiany chorobowe, na przykład nowotwory. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym lepsze rokowania.

 

Mit piąty: „wizyta u proktologa jest upokarzająca dla mężczyzn”.

Prawda: nie istnieje żaden racjonalny powód, dla którego mężczyźni mieliby rezygnować z szukania pomocy medycznej. Potencjalny dyskomfort, wynikający z krótkiego badania, nic nie znaczy w porównaniu z długotrwałym bólem i ryzykiem, związanymi z nieleczonymi chorobami. Powyższy mit jest wyjątkowo szkodliwy i powoduje, że wielu pacjentów, motywowanych niczym nieuzasadnionym wstydem, szuka pomocy za późno i zbyt długo cierpi. Zupełnie niepotrzebnie.

 

Mit szósty: „dzięki poradnikom medycznym w internecie można zdiagnozować się samemu i uniknąć wizyty u lekarza”.

Prawda: nikt nie da rady zdiagnozować się samodzielnie poprzez artykuły w internecie ani porady z portali społecznościowych. Proktolodzy również nie stawiają diagnoz, tylko na podstawie rozmów z pacjentami. W tym celu wykonuje się badania specjalistyczne, takie jak: badanie per rectum, anoskopia, kolonoskopia, tomografia komputerowa. Należy pamiętać, że postawienie diagnozy to tylko wstępny etap. Niezbędne jest przepisanie odpowiednich leków (zazwyczaj są one dostępne tylko na receptę) oraz monitorowanie procesu leczenia. Nie sposób zrobić tego bez proktologa.

 

Mit siódmy: „choroby proktologiczne leczy się tylko operacyjnie”.

Prawda: choroby proktologiczne są bardzo zróżnicowane i leczone na różne sposoby. Zazwyczaj za pomocą odpowiednio dobranych medykamentów. Niektóre schorzenia mogą wynikać z niewłaściwej diety, złych nawyków związanych z odżywianiem, nadmiernego stresu połączonego z siedzącym trybem życia i brakiem ruchu. W takich wypadkach lekarz doradzi sposoby pozwalające wyeliminować szkodliwe czynniki. Nie jest prawdą, że pacjentowi można pomóc wyłącznie za pomocą operacji.

 

Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszam do kontaktu:

tel. 798 090 748

Portal Znany Lekarz >>

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?
28 / 02 / 2022

Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?

Czytaj więcej
Refluks_Centrum Medyczne Guanrys Gdansk
24 / 04 / 2023

Refluks

Czytaj więcej
badania prenatalne Gdansk Centrum Medyczne Gunarys
21 / 11 / 2022

Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

Czytaj więcej
laser tulowy lavieen oraz tropokolagen - gdansk
01 / 02 / 2024

Naturalna regeneracja skóry - zabieg laserem tulowym oraz mezoterapia kolagenem

Czytaj więcej
gastroskopia i kolonoskopia gdansk_centrum medyczne gunarys
30 / 10 / 2022

Gastroskopia i kolonoskopia. Jak wyglądają te badania?

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
leczenie-stulejki-gdansk
22 / 02 / 2023

Zapytaj urologa - czym jest stulejka?

Czytaj więcej
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748