Gastroskopia i kolonoskopia. Jak wyglądają te badania?

30 / 10 / 2022
Andrzej Sołtyszewski
gastroskopia i kolonoskopia gdansk_centrum medyczne gunarys

Gastroskopia i kolonoskopia to badania, które wzbudzają wiele pytań u pacjentów. Niektórzy żywią wobec nich pewne obawy. Wiele osób nie wie, kiedy i w jakim celu należy je przeprowadzić. Na powyższe tematy porozmawiamy z lek. Marcinem Kellerem, specjalistą chorób wewnętrznych oraz specjalistą chirurgii ogólnej Andrzejem Sołtyszewskim, którzy wykonują  badania endoskopowe (gastroskopię i kolonoskopię)  w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku.

 

Na dźwięk słów: gastroskopia i kolonoskopia wiele osób odczuwa lęk. Czy słusznie?

 

Nie. Lęk nie jest uzasadniony. Często obawy pacjentów mają źródło w mitach i plotkach przekazywanych pocztą pantoflową. Oba badania służą ocenie przewodu pokarmowego, jedno przeprowadzane jest od strony gardła, drugie od strony odbytu. W nowoczesnych gabinetach lekarskich wykonuje się je ze znieczuleniem, szybko i sprawnie. Opisy koszmarnie bolesnych zabiegów, trwających godzinami, można włożyć między bajki. Straszą pacjentki i pacjentów, nie mają nic wspólnego z prawdą. Wszystkich zachęcamy, aby zadawali pytania bezpośrednio lekarzom. Internetowe grupy dyskusyjne nie są najlepszym źródłem wiedzy medycznej, ale za to często sieją niepotrzebną panikę.

 

Na czym dokładnie polega gastroskopia?

Wykonujemy ją, aby zbadać górny odcinek przewodu pokarmowego. Badanie rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego w okolicy gardła. Następnie do przełyku przez gardło wprowadzany jest gastroskop. To wziernik medyczny, w formie giętkiej, cienkiej rury, posiadający kamerę i źródło światła. Dzięki temu lekarz może obejrzeć wnętrze górnego odcinka przewodu pokarmowego tj. przełyku i żołądka. Wszystko dosłownie trwa kilka minut. Podczas badania, jeżei to konieczne można pobrać próbki do badań histopatologicznych oraz wykonuje sie test w kierunku infekcji Helicobacter pylori tzw. test ureazowy.

Jak już wspominaliśmy: gastroskopia nie boli. Podczas badania może wystąpiłć chwilowy kaszel, mdłości lub inne niekomfortowe odczucia, które jednak szybko miną. 

 

Jak przygotować się do gastroskopii?

Sześć godzin przed badaniem i dwie godziny po nim nie należy spożywać żadnych pokarmów ani płynów - na badanie zgłaszamy się na czczo.

 

Czy zamiast gastroskopii możne wykonać USG jamy brzusznej czy tomografię ?

Nie, ponieważ te badania będą miały mniejszą wartośc diagnostyczną i co najważnieksze podczas USG czy TK nie można pobrać próbek do badania histopatologicznego czy wykonać testu ureazowego w kierunku infekcji helicobater pylori.

 

Kto powinien wykonać gastroskopię?

Najczęściej na badanie kieruje się w celach diagnostycznych. Zaleca się je pacjentkom i pacjentom, którzy skarżą się na nawracające dolegliwości przewodu pokarmowego o nieznanej przyczynie np. kłopoty z przełykaniem, bóle żołądka, wymioty, uczucie ścisku w okolicy żołądka. Na gastroskopię są kierowane osoby, które nie tolerują glutenu, w celu potwierdzenia występowania celiakii. W ten sposób monitoruje się chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, jak również diagnozuje zmiany nowotworowe oraz wszelkie inne nietypowe zmiany na błonie śluzowej żołądka, przełyku i dwunastnicy. Powinny je również wykonać osoby, które gwałtownie schudły i mimo odpowiedniej diety. Gastroskopia w warunkach szpitalnych często wykonywana jest w celach leczniczych np. podczas podejrzenia czy jednoznacznych cech krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, czy np. podczas połknięcia przez Pacjenta ciała obcego, gdzie podczas badania jest możliwośc usunięcia elementu bez konieczności operacji Pacjenta.

 

Przejdźmy zatem do kolonoskopii. Tego badania chyba pacjenci boją się najbardziej?

Może być ono niekomfortowe i może wywoływać wstyd, ale należy pamiętać, że z perspektywy lekarza, który wykonuje je na co dzień, nie jest niczym niezwykłym. Wnętrza jelit nie są unerwione, zatem drobne zabiegi, wykonywane podczas kolonoskopii, nie bolą. Istnieje możliwość podania znieczulenia dożylnie, o co część pacjentów prosi. Lekarze starają się wykonać badanie szybko i sprawnie. Im lepsza współpraca z pacjentem, tym bardziej komfortowo rzecz przebiega.

 

Jak wygląda kolonoskop?

To giętka rurka, która łatwo się skręca. Ma kamerę i źródło światła, w środku jest pusta i lekarz może wprowadzić nią dodatkowe narzędzia. Kolonoskop ma długość do 200 cm., co oczywiście nie oznacza że cały jest wprowadzany w ciało pacjenta.

 

Kto powinien wykonać kolonoskopię?

Pacjentki i pacjenci, u których podejrzewa się choroby takie jak: zapalenie jelit, zmiany nowotworowe, zespół jelita nadwrażliwego. Na badanie kierowane są również osoby z dolegliwościami przewodu pokarmowego o nieustalonej przyczynie, takie jak: nawracająca biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego, przewlekłe zaparcia, bóle dolnej części brzucha, nagłe chudnięcie. Kolonoskopia jest bardzo ważna z perspektywy profilaktyki raka jelita grubego. Powinny ją wykonać wszystkie osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia, nawet jeśli nie mają żadnych niepokojących objawów. Jeśli wspomniany typ nowotworu występował u najbliższych członków rodziny, badanie jest konieczne i wykonuje się je już od 40 roku życia. Współczesna medycyna nie zna bardziej skutecznej metody wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Dlatego: im szybciej zostanie wykonane, tym lepiej. Ponadto podczas kolonoskopii można przeprowadzić drobne zabiegi, takie jak usunięcie polipów, hamowanie krwawienia, usunięcie ciał obcych itp.

 

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Dokładny harmonogram przygotowania do badania przekazuje pacjentom lekarz. Zazwyczaj polega on na przejściu na trzydniową lekką dietę, bez elementów ziarnistych np. maku, orzechów itp. Dzień przed badaniem pacjenci przyjmują lek przeczyszczający. Po badaniu pacjenci mogą wrócić do normalnej diety.

 

Zapraszamy na konsultacje i badania:
Lek. Alena Markava
Lek. Andrzej Sołtyszewski – Specjalista Chirurgii Ogólnej >>

 

Zapraszamy:
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Umów się na wizytę:
e-mail: recepcja@gunarys.pl
tel. +48 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

sołtyszewski-gastroskopia-kolonoskopia-gdansk
Andrzej Sołtyszewski
Specjalista Chirurgii Ogólnej, Badania endoskopowe
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Gunarys_Gdansk_ginekolog_Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego
23 / 03 / 2023

Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego

Czytaj więcej
Tabletka dzień po. Ginekolodzy Trójmiasto.
04 / 08 / 2022

Tabletka dzień po – Trójmiasto

Czytaj więcej
Leczenie laserowe torbieli wlosowej pinoidalnej_SILAC
20 / 05 / 2023

Leczenie laserowe torbieli włosowej (pilonidalnej) - SILAC

Czytaj więcej
laser tulowy lavieen oraz tropokolagen - gdansk
01 / 02 / 2024

Naturalna regeneracja skóry - zabieg laserem tulowym oraz mezoterapia kolagenem

Czytaj więcej
Najczestsze choroby w czasie ciąży Centrum Medyczne Gunarys, Gdańsk
30 / 01 / 2023

Najczęstsze choroby w czasie ciąży

Czytaj więcej
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!
15 / 11 / 2021

Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

Czytaj więcej
Nici liftingujące PDO. jak wygląda zabieg w Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
23 / 01 / 2022

Nici liftingujące PDO

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748