Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?

28 / 02 / 2022
Joanna Gunarys
Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?

Każdy słyszał termin „wazektomia”, ale mało kto wie, na czym polega ten zabieg. Zagadnienie omówimy ze specjalistką urologii dr n. med. Alicją Klejnotowską, członkinią Polskiego oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, przyjmującą pacjentów w Centrum Medycznym Gunarys.


- Dlaczego mężczyźni decydują się na przeprowadzenie wazektomii?

- Najprościej mówiąc, decydują się na to dlatego, że nie chcą mieć więcej dzieci lub nie chcą mieć ich w ogóle. Niektóre kobiety źle czują się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej lub z powodów zdrowotnych nie powinny jej używać. Takie pary bardzo często zastanawiają się nad wazektomią. Część mężczyzn kategorycznie nie chce zostać ojcem, a inne metody antykoncepcyjne uznaje za niepewne. Warto zauważyć, że obawa przed ciążą może negatywnie wpływać na życie seksualne danej pary. Nie sposób cieszyć się seksem, jeśli współżyciu towarzyszą nerwy, strach i niepewność. Taki stan jest bardzo szkodliwy dla samopoczucia i relacji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do rozpadu związku.


- Czy wazektomię można uznać za najskuteczniejszą metodę antykoncepcyjną dla mężczyzn?

- Tak. Jest to również metoda, która zdejmuje ciężar z barków kobiet, ponieważ antykoncepcja hormonalna wymaga od pań systematyczności i może wiązać się z pewnymi nieudogodnieniami.


- Na czym dokładnie polega ten zabieg?

- Zacznijmy od tego, że może go wykonać urolog lub chirurg w warunkach sterylnych i znieczuleniu miejscowym. Celem zabiegu jest przerwanie ciągłości nasieniowodu, która uniemożliwia przedostanie się plemników do nasienia. Można wykonać to na dwa sposoby. Pierwszy polega na chirurgicznym przecięciu nasieniowodu. Drugi na założeniu tak zwanych podwiązek i usunięciu fragmentu nasieniowodu, zazwyczaj o długości około 5 do 8 mm.


- Niektórzy mogą obawiać się, że taka ingerencja we własne ciało jest potencjalnie groźna. Czy mają rację?
- Zabieg nie jest specjalnie skomplikowany, trwa zazwyczaj niecałe pół godziny. Nie wymaga się, aby po wazektomii pacjent przebywał w szpitalu, zaleca się natomiast powstrzymanie od współżycia seksualnego w ciągu kolejnych 7 dni. Procedura medyczna jest prosta, powikłania występują rzadko.


- Czy zabieg można odwrócić?

- Tak, na życzenie pacjenta. Ogromna większość mężczyzn dobrze przemyślała decyzję. Około 5% decyduje się na zabieg, który ma na celu przywrócić ciągłość nasieniowodów. Statystycznie najczęściej dotyczy to młodych pacjentów, około trzydziestego roku życia. Zabiegi te noszą nazwy: wazowazostomia (lub rewazektomia) oraz wazoepididymostomia mikrochirurgiczna.


- Czy wazektomia cieszy się popularnością?

- Owszem, w Polsce popularność wazektomii rośnie z każdym rokiem. Około 45 mln mężczyzn na świecie poddało się zabiegowi. Statystycznie są w dojrzałym wieku, najczęściej po trzydziestym lub czterdziestym roku życia. Wielu z nich ma rodzinę, żonę i dzieci, ale nie chce więcej potomstwa. Część w ogóle go nie planuje. W Stanach Zjednoczonych wazektomia zajmuje czwarte miejsce na liście najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych. Każdego roku przeprowadza się tam blisko pół miliona zabiegów. Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że powyższą metodę antykoncepcyjną wybrało blisko 31 mln par z różnych krajów świata. W niektórych cieszy się ona tak wielką popularnością, iż dotyczy ponad 30% mężczyzn.


- O wazektomii krąży wiele mitów. Jeden z nich twierdzi, że źle wpływa na jakość życia seksualnego.

- Takie przekonanie nie ma podstaw naukowych. Żadne badania nie potwierdzają, aby wazektomia miała negatywny wpływ na życie seksualne mężczyzn. Można stwierdzić, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ niweluje ona stres związany z niepożądaną ciążą partnerki i tym samym zwiększa komfort psychiczny. Wszelkie twierdzenia mówiące o osłabieniu popędu seksualnego lub kłopotach z erekcją po wazektomii nie są prawdziwe, nie mają poparcia w danych i obserwacjach medycznych.


- Jaka jest skuteczność tej metody antykoncepcyjnej?

- Powyżej 99%. Zatem należy uznać ją za bardzo skuteczną. Warto nadmienić, że w nasieniu pacjenta po zabiegu mogą jeszcze występować plemniki, które pochodzą z pęcherzyków nasiennych. Ten stan zazwyczaj utrzymuje się przez okres od dwóch do czterech miesięcy. Nie występuje zawsze, ciężko przewidzieć, jak długo będzie trwał, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Dlatego lekarze uwrażliwiają pacjentów, aby po wazektomii przez pewien czas stosowali również inną metodę antykoncepcji.


- Czy zabieg wymaga specjalnych przygotowań?

Przed zabiegiem wymagane jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych : morfologia, układ krzepnięcia, elektrolity, antygen-HBS, anty-HCV, badanie nasienia, CRP ( celem wykluczenia infekcji). Po zabiegach tego typu można prowadzić samochód. Przez 7 dni unikamy dużego wysiłku fizycznego. Rana skóry moszny będzie odpowiednio zaopatrzona, aby zminimalizować możliwe powikłania. Moszna po zabiegu nie wymaga żadnych innych niż zwykłe, codzienne czynności higieniczne.
Na wizycie kwalifikacyjnej należy zgłosić lekarzowi wszystkie przyjmowane leki, uczulenia oraz ewentualne występujące choroby towarzyszące.


Chcesz porozmawiać o męskiej antykoncepcji? Zastanawiasz się nad zabiegiem i masz wątpliwości? A może chcesz przeprowadzić zabieg wazektomii?


Serdecznie zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę do dr n. med. specjalistki urologii Alicji Klejnotowskiej.

Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Leczenie laserowe torbieli wlosowej pinoidalnej_SILAC
20 / 05 / 2023

Leczenie laserowe torbieli włosowej (pilonidalnej) - SILAC

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
Nie ma się czegowstydzić. Ginekologia estetyczna w Trójmieście.
09 / 12 / 2021

Ginekologia estetyczna? Nie ma się czego wstydzić

Czytaj więcej
Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca. Rozmowa z lek. Beatą Pękalską
25 / 02 / 2022

Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

Czytaj więcej
Młodsza i jedrniejsza skora – zalety radiofrekwencji mikroigłowej_Gunarys
25 / 04 / 2023

Młodsza i jędrniejsza skóra – poznaj zalety radiofrekwencji mikroigłowej

Czytaj więcej
Efektowne zabiegi medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Guanrys, Gdańsk
26 / 11 / 2020

Efektowne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
Osocze bogatopłytkowe — lek. Joanna Guanrys obala mity
02 / 05 / 2022

Osocze bogatopłytkowe — fakty i mity

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748