Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.

26 / 04 / 2022
Joanna Gunarys
Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.

Ciężko znaleźć kobietę, która zawsze miałaby bezbolesne i idealnie regularne miesiączki. Prawdopodobnie nie ma ani jednej takiej na świecie. Organizm nie działa jak w zegarku, a na jego funkcjonowanie ma wpływ wiele czynników: przeziębienie, stres, niedobory snu, utrata wagi, czy choćby nietypowe wydarzenia życiowe. Czy zatem dolegliwościami związanymi z menstruacją należy się przejmować? Niektóre są zupełnie naturalne, ale inne powinny być sygnałem alarmowym.


Zbyt długie lub krótkie miesiączki


Standardowo miesiączka trwa od 3 do 7 dni. Większość kobiet miesiączkuje przez 6 dni, przy czym pierwsze dni menstruacji są związane z wydaleniem 2/3 płynu miesiączkowego. Niektóre kobiety już po zakończeniu okresu obserwują u siebie trwające dzień lub dwa dni plamienia, które zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, jednak warto skonsultować sprawę z lekarzem ginekologiem. Zdecydowanie należy umówić się na wizytę u specjalisty, jeśli menstruacja trwa krócej niż 2 dni lub dłużej niż tydzień (a krwawienie wciąż jest silne). Może to wskazywać na zaburzenia hormonalne lub inne problemy zdrowotne, które wymagają diagnostyki i leczenia. U młodych dziewcząt, zjawisko to zazwyczaj nie jest objawem choroby, a rzecz naturalnie reguluje się od roku do dwóch lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki.


Zbyt obfita miesiączka


Nie istnieją jednoznaczne normy, dotyczące objętości płynu menstruacyjnego, które można byłoby uznać za wzorcowe. Z dużym uproszczenie można przyjąć, że wynoszą one od 80 do 120 ml, z czego od 30 do 80 ml stanowi krew. Dla porównania: standardowa szklanka mieści 250 ml. Można przyjąć, że chłonność podpaski lub tamponu o standardowej wielkości wynosi 5 ml, przy czym krwawienie w pierwszym i drugim dniu menstruacji u praktycznie wszystkich kobiet jest najbardziej obfite. W praktyce ciężko ustalić, jak wiele płynu jest wydalane, gdyż pomiarów wykonanych „na oko” nie można uznać za miarodajne. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie kubeczków menstruacyjnych z miarą objętości, jeśli jednak z jakichś powodów kobieta nie chce lub nie może ich stosować, niestety nie będzie jej łatwo określić powyższej kwestii.

Drobne odchylenia od sugerowanych norm nie są powodem do niepokoju. Obfite miesiączki czasami pojawiają się przy przeziębieniu, gorączce, niektóre kobiety krwawią silniej latem, podczas upałów lub pobytu w ciepłych krajach. Mocniejsze krwawienie można wywołać sobie niechcący np. piciem zbyt dużej ilości mocnej kawy, gorącą kąpielą lub wizytą w saunie, czego zdecydowanie nie wolno robić podczas okresu, to bardzo niebezpieczne i w może spowodować krwotok.

Jeśli obfitość miesiączki niepokoi, należy udać się do lekarza ginekologa w celu przeprowadzenia badań i doboru leków. Jeśli miesiączka zaczęła przypominać krwotok lub kobieta czuje się słabo, należy natychmiast zadzwonić po pogotowie.


Ból, który uniemożliwia funkcjonowanie


Drobne dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji są wynikiem działania prostaglandyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za kurczenie macicy. Silnie bolesna miesiączka raz na jakiś czas przytrafia się praktycznie każdej kobiecie. Prawie zawsze pomaga zażycie zwykłego leku przeciwbólowego, a dolegliwość słabnie lub mija w kolejnym dniu. Jeśli jednak ból występuje regularnie, nie sposób go zbić żadną metodą i staje się nie do zniesienie lub wręcz uniemożliwia chodzenie do pracy, czy wykonywanie innych obowiązków, należy bezzwłocznie udać się do ginekologa. Częstą przyczyną jest endometrioza. Dolegliwości mogą również wynikać z zaburzeń hormonalnych, mięśniaków macicy, zapalenia przydatków, torbieli lub polipów. Jeśli ból występuje od pierwszej miesiączki, może wynikać z wady anatomicznej. Niektóre kobiety reagują w ten sposób na wkładkę wewnątrzmaciczną. W takim wypadku lekarz ginekolog pomoże dobrać inną metodę antykoncepcji.


Bardzo nieregularne cykle


Młode dziewczęta, które niedawno rozpoczęły miesiączkowanie, często mają nieregularne cykle. Nie powinno być to powodem do obaw, gdyż z biegiem czasu rzecz unormuje się w naturalny sposób. Inaczej rzecz wygląda w przypadku dorosłych kobiet. U ogromnej większości cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni i taki lekarze ginekolodzy uznają za poprawny. Jeśli jednak z notatek kobiety wynika, że odstępstwa wykraczają ponad podane wyżej liczby (w jednym miesiącu cykl trwa krócej niż 21 dni, a w innym dłużej niż 35) należy udać się do lekarza. Najczęstszym powodem są zaburzenia hormonalne, które można wyleczyć poprzez podanie odpowiednich leków. W niektórych przypadkach bardzo nieregularne cykle wynikają z ogólnej sytuacji zdrowotnej, np. schorzeń układu rozrodczego lub znacznej niedowagi. Mogą mieć na nie wpływ również zaburzenia tarczycy, jak również zaburzenia depresyjne, odstawienie lub rozpoczęcie przyjmowania nowych leków.


Brak miesiączki przy jednoczesnym braku ciąży


O ile pacjentka nie jest bardzo modą dziewczyną lub nie przechodzi właśnie menopauzy, brak miesiączki powinien być sygnałem alarmowym. Zatrzymanie cyklu może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub innych chorobach, które należy zdiagnozować i wyleczyć. Czasami okres zatrzymuje się w sytuacji ekstremalnego stresu lub gwałtownego spadku wagi, wynikającego z niezdrowego odchudzania. O wszystkich tego typu sytuacjach należy powiedzieć w gabinecie ginekologicznym, aby ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy.

 

Chcesz umówić się na wizytę do jednego z naszych wspaniałych gdańskich lekarzy ginekologów? Poznaj ich bliżej:

Adrianna Klonowska-Kępka - Specjalistka Położnictwa i Ginekologii >>
Katarzyna Bukato - Rezydentka Położnictwa i Ginekologii >>
Kamil Cichy - Specjalista Położnictwa i Ginekologii >>
Jakub Chmielewski - Rezydent Położnictwa i Ginekologii >>
Maria Walkiewicz - Specjalistka Położnictwa i Ginekologii >>
Agata Wieczorek - Rezydentka Położnictwa i Ginekologii >>


Umów się już teraz na wizytę: Portal Znany Lekarz >>

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
Lipotransfer w medycynie estetycznej. Zabiegi w Gdańsku
18 / 10 / 2021

Odejmij lat twarzy, szyi, dłoniom i powiekom. Lipotransfer w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej
Młodsza i jedrniejsza skora – zalety radiofrekwencji mikroigłowej_Gunarys
25 / 04 / 2023

Młodsza i jędrniejsza skóra – poznaj zalety radiofrekwencji mikroigłowej

Czytaj więcej
Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej_Centrum Medyczne Gunarys
18 / 01 / 2023

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej? 6 zasad, które zawsze działają

Czytaj więcej
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej
Antykoncepcja dla kobiet - kryteria wyboru.
24 / 03 / 2022

Antykoncepcja dla kobiet - kryteria wyboru. Rozmowa z naszymi ginekologami.

Czytaj więcej
Leczenie laserowe torbieli wlosowej pinoidalnej_SILAC
20 / 05 / 2023

Leczenie laserowe torbieli włosowej (pilonidalnej) - SILAC

Czytaj więcej
Efektowne zabiegi medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Guanrys, Gdańsk
26 / 11 / 2020

Efektowne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748