Zamknij Popup
Nude Gray Minimalist Coffee Milk Business Banner

Zmarszczki mimiczne – jak je powstrzymać i usunąć?

22 / 09 / 2022
Joanna Gunarys
zmarszczki mimiczne_gdansk_Centrum Medyczne Gunarys1

To pytanie zadała sobie chyba każda osoba: czy da się powstrzymać proces powstawania zmarszczek? Nawet młodzi ludzie obserwują na swojej twarzy zmarszczki mimiczne. Czy są nieuniknione i czy można coś z nimi zrobić? Na ten temat rozmawiamy z lek. Joanną Gunarys, specjalistką z zakresu medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys.

 

Czym, z medycznego punktu widzenia, są zmarszczki?

Podłużnym zagłębieniem na skórze, utrwalonym na stałe. Dzielimy je na powierzchowne (wynoszą 0,05 mm) i głębokie. Pierwsze zmarszczki pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Praktycznie 100% populacji powyżej 60 roku życia posiada zmarszczki głębokie. Istnieje kilka rodzajów zmarszczek: mimiczne, elastotyczne, grawitacyjne, atroficzne, senne i posłoneczne


Dziś skupimy się na zmarszczkach mimicznych. Czym są i dlaczego powstają?


Jak sama nazwa wskazuje: ich geneza tkwi w mimice. Nasza twarz nie jest maską. Za pomocą zmiany wyrazu i grymasów okazujemy szereg emocji, od smutku, przez zdziwienie, po radość. Pracujące mięśnie twarzy przesuwają skórę. Szybko wraca ona do pierwotnego stanu, ale powtórzenie procesu miliony razy powoduje wytworzenie zmarszczek zgodnych z linią wymuszaną przez obkurczającą się i rozkurczającą skórę. Wówczas zmarszczki przestają mieć charakter dynamiczny, a zaczynają statyczny. U przeciętnego człowieka do skurczu mięśni twarzy dochodzi około 15 tysięcy razy na dobę. Wszyscy mamy mimikę i tego procesu nie da się zahamować. Wykonujemy go nieświadomie. Nawet osoby zawodowo pracujące twarzą, na przykład aktorzy, mają zmarszczki mimiczne, gdyż poza sceną nie kontrolują mięśni twarzy.

 

Kiedy pojawiają się zmarszczki mimiczne i czy można opóźnić proces ich powstania?

Zazwyczaj pierwsze obserwacje można poczynić około 25 roku życia. Co do zasady: pierwsze zmarszczki mimiczne występują w okolicy oczu (tzw. „kurze łapki”) , gdzie skóra jest najbardziej delikatna. Pod pewnymi względami można opóźnić proces ich powstawania. Należy jednak pamiętać, że nie mamy wpływu na wszystko, na przykład: predyspozycje genetyczne lub bardzo rozbudowaną mimikę, będącą indywidualną cechą danej osoby. W zakresie naszych możliwości leży zadbanie o siebie i swoją skórę. Zmarszczki powstają szybciej u osób prowadzących niezdrowy tryb życia, nadużywających alkoholu i papierosów, zapominających o regularnym nawilżaniu cery, stosujących niezdrową dietę, a przede wszystkim: w nieodpowiedni sposób korzystających ze słońca, ponieważ promieniowanie UV najszybciej przyśpiesza procesy starzenia.
Zobacz więcej na temat ochrony przed promieniowaniem UV >>

W których rejonach twarzy zmarszczki mimiczne występują najczęściej?

W partiach, w których wykonujemy najwięcej grymasów mimicznych. Są to: okolice oczu, czoło i okolice ust. Jak już wspomniałam, pierwsze zmarszczki mimiczne są widoczne blisko oczu. To tak zwane „kurze łapki”. Tworzą się na skutek mrużenia powiek (częściej i szybciej o krótkowidzów oraz osób, które mają źle dobrane okulary, nie noszą ich, mimo zaleceń lekarza lub nie używają okularów przeciwsłonecznych), ruchu gałek ocznych, podnoszenia brwi. Zmarszczki poprzeczne na czole oraz tak zwana „lwia zmarszczka” pomiędzy brwiami to wynik ekspresji mimicznej związanej ze zdziwieniem, skupieniem, zaskoczeniem lub złością. U osób palących papierosy lub posiadających bogatą mimikę okolicy ust obserwuje się ponadto tak zwane „zmarszczki palacza”.

 

Dlaczego pogłębiają się z wiekiem?

Pozornie mogłoby się wydawać, że rozwój zmarszczek mimicznych powinien zatrzymać się wraz z utrwaleniem ich do poziomu statycznego, ale tak się nie dzieje. Przyczyna tkwi w stanie naszej skóry. Z wiekiem zawiera ona mniej kolagenu i elastyny. Gruczoły łojowe osoby dojrzałej pracują mniej intensywnie. Skóra staje się bardziej sucha, a to przyspiesza proces powstawania zmarszczek.

 

Niektóre osoby są niezadowolone ze zmarszczek mimicznych. Jak mogą sobie pomóc?

W pewnych przypadkach zmarszczki mimiczne są bardzo niekorzystne dla wyglądu. Moi pacjenci i pacjentki w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku, często chcą usunąć tak zwaną „lwią zmarszczkę”, pomiędzy brwiami. Powoduje ona, że twarz sprawia wrażenie negatywnie nastawionej, surowej lub złej. Oczywiście, to w żaden sposób nie oddaje charakteru ani sposobu bycia danej osoby, jednak w relacjach międzyludzkich zwracamy uwagę na tego typu szczegóły. Nowoczesna medycyna estetyczna może pomóc osobom, które pragną pozbyć się zmarszczek mimicznych.

 

W jaki sposób można pozbyć się zmarszczek?

Miejscowa terapia neuromodulatorem (substancja, która rozluźnia mięśnie poprzez czasowe hamowanie ich skurczu) skutecznie blokują rozwój zmarszczek mimicznych w danym obszarze twarzy. Dodatkowo zmarszczki, które powstały jako wynik utraty kolagenu oraz elastyny można zredukować poprzez nawilżające zabiegi w formie mezoterapii. Wszystkie te zabiegi wykonuję w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat zabiegu mezoterapii >>


Moim pacjentkom i pacjentom polecam również regularne zabiegi pielęgnacyjne. Szczególnie ważne jest głębokie nawilżenie skóry.

 

Niektórzy obawiają się, że bez zmarszczek mimicznych ich twarz będzie przypominać tekturową maskę. Czy to uzasadnione?

Zdecydowanie nie należy się tego obawiać. Profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej wykonane przez specjalistów są bezpieczne i przyniosą pozytywne rezultaty. Warto pamiętać, że lekarstwem na zmarszczki nie musi być od razu przysłowiowy „skalpel”. Spektakularne efekty przynosi na przykład zabieg z użyciem płynnego neuromodulatora (ABO liquid). Redukuje on zmarszczki mimiczne i jednocześnie zapewnia naturalny wygląd twarzy.
Zobacz więcej o zabiegu ABO liquid >>

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisać się na konsultacje lub zabieg? Serdecznie zapraszamy do rejestracji do lek. Joanny Gunarys


Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku

tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

Zobacz również
Antykoncepcja dla kobiet - kryteria wyboru.
24 / 03 / 2022

Antykoncepcja dla kobiet - kryteria wyboru. Rozmowa z naszymi ginekologami.

Czytaj więcej
Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.
26 / 04 / 2022

Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.

Czytaj więcej
Modelowanie ust – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegach w Gdańsku
30 / 06 / 2022

Modelowanie ust – wszystko, co musisz wiedzieć

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Laser frakcyjny – odmłodniej na jesień w Gdańsku
06 / 10 / 2021

Laser frakcyjny – odmłodniej na jesień

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
„Cytologia nie boli”  – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato, gdańskie Centrum Medyczne Gunarys
14 / 01 / 2022

„Cytologia nie boli” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
brzuch po porodzie - rozejście mięśni prostych brzucha
07 / 07 / 2023

Ciało po porodzie - poporodowa niewydolność przedniej ściany brzucha (PPAWIS)

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748