Zamknij Popup
Nude Gray Minimalist Coffee Milk Business Banner

Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego

23 / 03 / 2023
Katarzyna Bukato
Gunarys_Gdansk_ginekolog_Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego

Obniżenie i wypadanie narządu rodnego to bardzo częsta przypadłość. Wedle różnych szacunków dotyczy od 20% do ponad 40% kobiet. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością i czy leczenie może być bezbolesne? Na ten temat rozmawiamy z Katarzyną Bukato, rezydentką Położnictwa i Ginekologii, które przeprowadza zabiegi pessaroterapii w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku.

 

Zacznijmy od pytania, które pacjentki zadają najczęściej. Jakie są przyczyny wypadania narządu rodnego i dlaczego ta dolegliwość dotyka tak wielu kobiet?

Dolegliwość najczęściej pojawia się w okresie menopauzy, kiedy w organiźmie kobiety spada poziom estrogenów, choć od tej zasady istnieją wyjątki. Stosunkowo często występuje u kobiet, które rodziły wielokrotnie siłami natury. Tego typu poród powoduje znaczne osłabienie mięśni dna miednicy. Wypadanie narządu rodnego może pojawić się nawet po jednym porodzie, jeśli noworodek był wyjątkowo duży i ważył około 4 kilogramów lub więcej. Istotne są również predyspozycje genetyczne, wrodzone wady budowy lub zaburzenia metabolizmu. Wyższe ryzyko obserwuje się u kobiet, które wykonują ciężką pracę fizyczną wymagającą dźwigania ciężkich przedmiotów lub uprawiają sporty wysiłkowe związane na przykład z podnoszeniem ciężarów. Na pojawienie się dolegliwości mogą mieć wpływ również przewlekłe i nieleczone zaparcia, nadmierna masa ciała, a nawet alergia, wywołująca przewlekły kaszel.

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Wypadanie narządu rodnego mierzy się w czterostopniowej skali zaawansowania. W pierwszym stopniu mamy do czynienia tylko z lekkim obniżeniem macicy lub pochwy. W drugim obniżenie dochodzi do przedsionka pochwy, w trzecim je przekracza, a w ostatni mamy już do czynienia z częściowym lub całkowitym wypadaniem narządu rodnego. Kobiety najczęściej trafiają do lekarza już w pierwszej fazie, zaniepokojone uciążliwymi dolegliwościami. Skarżą się przede wszystkim na ból w miednicy. Podczas wysiłku fizycznego albo stosunku seksualnego odczuwają co najmniej dyskomfort, a najczęściej ból w pochwie. Do tego dochodzą problemy z wypróżnianiem lub oddawaniem moczu. Każdy gwałtowniejszy ruch wywołuje nacisk i ból. Czasami rzecz jest tak uciążliwa, że wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Uczulam moje pacjentki na powyższe objawy i zalecam udać się do lekarza natychmiast, jeśli zaobserwują problem z aplikacją tamponu. Zdrowa kobieta powinna bez trudu umieścić tampon w pochwie. Jeśli odczuwa opór lub ból istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na obniżenie narządu rodnego.

 

Czy dolegliwość można wyleczyć wyłącznie za pomocą operacji?

To mit. Wypadanie narządu rodnego można leczyć również nieoperacyjnie za pomocą pessaroterapii. Na pierwszym i drugim etapie zaawansowania co do zasady nie przeprowadza się zabiegów chirurgicznych, ponieważ nie są one konieczne. W trzecim i czwartym nie można ich wykluczyć, ale należy traktować jako ostateczność.

 

Na czym dokładnie polega pessaroterapia?

Zaburzenia statyki narządu rodnego można wyeliminować za pomocą krążków o nazwie pessary. Działają one jak mięśnie lub „podpora” i utrzymują ściany pochwy w odpowiednim położeniu. To nieinwazyjna i bezpieczna metoda. Cechuje się wysoką skutecznością i w dziewięciu przypadkach na dziesięć eliminuje wszelkie dolegliwości związane z wypadaniem narządu rodnego. Ich niewątpliwym plusem jest szybki efekt, ponieważ krążek działa natychmiast po zaaplikowaniu. Skutecznie powstrzymuje rozwój dolegliwości i jest praktycznie niewyczuwalny. Pod tym względem można przyrównać go do tamponu: kobieta nie czuje pessara nawet podczas poruszania się. Może swobodnie wykonywać rozmaite czynności. Warto nadmienić, że zaburzenia statyki narządu rodnego często idą w parze z nietrzymaniem moczu. Kolejnym plusem pessaroterapii jest wyeliminowanie również tego problemu.

 

Jak wygląda pessar i czy pacjentka może dopasować go sama?

Pessar jest wykonany z sylikonu i musi go dobrać lekarz ginekolog, gdyż należy uwzględnić ogólny stan zdrowia kobiety i stopnień zaawansowanie zaburzeń statyki narządu rodnego. Ponadto: istnieje wiele rodzajów pessarów, a pacjentka samodzielnie nie będzie w stanie określić, który typ okaże się najlepszy dla jej schorzenia lub źle dopasuje rozmiar. Dlatego konsultacja z ginekologiem jest niezbędna.

 

Czy pessar może być stosowany u kobiet w ciąży?

Oczywiście i bardzo często jest. Takie rozwiązanie zaleca się pacjentkom, u których stwierdzono niewydolność szyjki macicy. To niebezpieczne schorzenie, które w skrajnych przypadkach zagraża zdrowiu i życiu dziecka. Pessar eliminuje konsekwencje powyższej.

 

Czy pessar nie sprzyja infekcjom intymnych?

Nie, o ile pacjentka dba o higienę. Po każdym wyjęciu pessara z pochwy należy go dokładnie umyć środkiem antybakteryjnym.


Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Zapisz się do nas na zabieg założenia pessara.


Zapraszamy na wizyty do lekarzy ginekologów Centrum Medycznego Gunarys w Gdańsku:

lek. Katarzyna Bukato
lek. Adam Łaban
lek. Jakub Chmielewski

 

Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

Zobacz również
Profilaktyka raka szyjki macicy w Gdańsku
28 / 12 / 2021

Profilaktyka raka szyjki macicy

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!
15 / 11 / 2021

Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_aktywnosc kobiet w ciazy
14 / 02 / 2023

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czytaj więcej
Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?
12 / 12 / 2021

Step by step. Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?

Czytaj więcej
Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca. Rozmowa z lek. Beatą Pękalską
25 / 02 / 2022

Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

Czytaj więcej
Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?
28 / 02 / 2022

Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748