Obniżenie i wypadanie narządu rodnego to bardzo częsta przypadłość. Wedle różnych szacunków dotyczy od 20% do ponad 40% kobiet. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością i czy leczenie może być bezbolesne? Na ten temat rozmawiamy z Katarzyną Bukato, rezydentką Położnictwa i Ginekologii, które przeprowadza zabiegi pessaroterapii w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku.
Dolegliwość najczęściej pojawia się w okresie menopauzy, kiedy w organiźmie kobiety spada poziom estrogenów, choć od tej zasady istnieją wyjątki. Stosunkowo często występuje u kobiet, które rodziły wielokrotnie siłami natury. Tego typu poród powoduje znaczne osłabienie mięśni dna miednicy. Wypadanie narządu rodnego może pojawić się nawet po jednym porodzie, jeśli noworodek był wyjątkowo duży i ważył około 4 kilogramów lub więcej. Istotne są również predyspozycje genetyczne, wrodzone wady budowy lub zaburzenia metabolizmu. Wyższe ryzyko obserwuje się u kobiet, które wykonują ciężką pracę fizyczną wymagającą dźwigania ciężkich przedmiotów lub uprawiają sporty wysiłkowe związane na przykład z podnoszeniem ciężarów. Na pojawienie się dolegliwości mogą mieć wpływ również przewlekłe i nieleczone zaparcia, nadmierna masa ciała, a nawet alergia, wywołująca przewlekły kaszel.
Wypadanie narządu rodnego mierzy się w czterostopniowej skali zaawansowania. W pierwszym stopniu mamy do czynienia tylko z lekkim obniżeniem macicy lub pochwy. W drugim obniżenie dochodzi do przedsionka pochwy, w trzecim je przekracza, a w ostatni mamy już do czynienia z częściowym lub całkowitym wypadaniem narządu rodnego. Kobiety najczęściej trafiają do lekarza już w pierwszej fazie, zaniepokojone uciążliwymi dolegliwościami. Skarżą się przede wszystkim na ból w miednicy. Podczas wysiłku fizycznego albo stosunku seksualnego odczuwają co najmniej dyskomfort, a najczęściej ból w pochwie. Do tego dochodzą problemy z wypróżnianiem lub oddawaniem moczu. Każdy gwałtowniejszy ruch wywołuje nacisk i ból. Czasami rzecz jest tak uciążliwa, że wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Uczulam moje pacjentki na powyższe objawy i zalecam udać się do lekarza natychmiast, jeśli zaobserwują problem z aplikacją tamponu. Zdrowa kobieta powinna bez trudu umieścić tampon w pochwie. Jeśli odczuwa opór lub ból istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na obniżenie narządu rodnego.
To mit. Wypadanie narządu rodnego można leczyć również nieoperacyjnie za pomocą pessaroterapii. Na pierwszym i drugim etapie zaawansowania co do zasady nie przeprowadza się zabiegów chirurgicznych, ponieważ nie są one konieczne. W trzecim i czwartym nie można ich wykluczyć, ale należy traktować jako ostateczność.
Zaburzenia statyki narządu rodnego można wyeliminować za pomocą krążków o nazwie pessary. Działają one jak mięśnie lub „podpora” i utrzymują ściany pochwy w odpowiednim położeniu. To nieinwazyjna i bezpieczna metoda. Cechuje się wysoką skutecznością i w dziewięciu przypadkach na dziesięć eliminuje wszelkie dolegliwości związane z wypadaniem narządu rodnego. Ich niewątpliwym plusem jest szybki efekt, ponieważ krążek działa natychmiast po zaaplikowaniu. Skutecznie powstrzymuje rozwój dolegliwości i jest praktycznie niewyczuwalny. Pod tym względem można przyrównać go do tamponu: kobieta nie czuje pessara nawet podczas poruszania się. Może swobodnie wykonywać rozmaite czynności. Warto nadmienić, że zaburzenia statyki narządu rodnego często idą w parze z nietrzymaniem moczu. Kolejnym plusem pessaroterapii jest wyeliminowanie również tego problemu.
Pessar jest wykonany z sylikonu i musi go dobrać lekarz ginekolog, gdyż należy uwzględnić ogólny stan zdrowia kobiety i stopnień zaawansowanie zaburzeń statyki narządu rodnego. Ponadto: istnieje wiele rodzajów pessarów, a pacjentka samodzielnie nie będzie w stanie określić, który typ okaże się najlepszy dla jej schorzenia lub źle dopasuje rozmiar. Dlatego konsultacja z ginekologiem jest niezbędna.
Oczywiście i bardzo często jest. Takie rozwiązanie zaleca się pacjentkom, u których stwierdzono niewydolność szyjki macicy. To niebezpieczne schorzenie, które w skrajnych przypadkach zagraża zdrowiu i życiu dziecka. Pessar eliminuje konsekwencje powyższej.
Nie, o ile pacjentka dba o higienę. Po każdym wyjęciu pessara z pochwy należy go dokładnie umyć środkiem antybakteryjnym.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Zapisz się do nas na zabieg założenia pessara.
Zapraszamy na wizyty do lekarzy ginekologów Centrum Medycznego Gunarys w Gdańsku:
lek. Katarzyna Bukato
lek. Adam Łaban
lek. Jakub Chmielewski
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748