Ginekologia estetyczna? Nie ma się czego wstydzić

09 / 12 / 2021
Joanna Gunarys
Gunarys_ginekologia eststyczna

Ginekologia rozwijała się już od starożytności. Pierwsze wytyczne dla medyków spisano w XIV wieku p.n.e. Pierwsza klinika ginekologii w Polsce została założona w XVIII wieku w Krakowie. Współcześnie ta dziedzina nauki nie zajmuje się wyłącznie kwestią leczenia chorób, technik odbierania porodów i opieki okołoporodowej nad pacjentkami. Ginekologia estetyczna wyłoniła się stosunkowo niedawno, ale cieszy się zainteresowaniem kobiet w wielu krajach świata.

 

Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

Jest to gałąź medycyny, bazująca na dorobku naukowym chirurgii, oferująca pacjentkom gruntowne badania medyczne, diagnostykę oraz niezbędne operacje. Zasadniczo mogą z nich korzystać wszystkie kobiety, ale niektóre zabiegi mogą zostać odroczone w czasie, ponieważ nie powinny być przeprowadzane tuż po porodzie lub w trakcie karmienia piersią. W rzadkich przypadkach stan zdrowia pacjentki (spowodowany np. skomplikowanymi chorobami serca) może uniemożliwić interwencję chirurgiczną.

Lekarze specjalizujący się w ginekologii estetycznej często walczą z mitami, którymi obrosła powyższa dziedzina. Należy wyraźnie podkreślić, że potrzeby pacjentek nie są „fanaberią”, ale pozwalają cieszyć się zdrowiem, satysfakcjonującym życiem seksualnym, usunąć dolegliwości intymne lub kompleksy negatywnie wpływające na stan psychiczny kobiet. Rzecz nie powinna być tematem tabu, a już na pewno nie wstydu. Nie ma nic złego w leczeniu lub w poprawianiu tych szczegółów wyglądu, które nas nie satysfakcjonują. Identyczna motywacja prześwieca wielu osobom noszącym aparaty ortodontyczne i nikt z tego powodu ani ich nie potępia, ani z nich nie szydzi.

 

Jakie dolegliwości może wyleczyć ginekologia estetyczna?

Wiele pacjentek odwiedza gabinety po porodzie. Część jest niezadowolona ze swojego życia seksualnego. Wadliwa budowa narządów płciowych wywołuje ból lub dyskomfort podczas współżycia i uprawiania sportu. W niektórych przypadkach uniemożliwia prawidłowe zadbanie o higienę, co powoduje nawracające stany zapalne. Ginekologia estetyczna pozwala również na wyleczenie dolegliwości takich jak: wysiłkowe nietrzymanie moczu, bolesne blizny lub zrosty powstałe po nacięciu krocza podczas porodu, zmiany narządów płciowych w wyniku menopauzy. W wielu przypadkach nieleczone dolegliwości są wyjątkowo niekomfortowe, uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, rozpoczęcie życia seksualnego lub czerpanie z niego satysfakcji.

 

Na czym polega poprawa wyglądu narządów płciowych?

To kolejna kwestia, w której może pomóc ginekologia estetyczna. Wadliwa budowa często przyczynia się do braku pewności siebie pacjentki, wstydu, niechęci do życia seksualnego i wywołuje szereg negatywnych następstw natury emocjonalnej. Wszystkie można łatwo wyeliminować. Szczegóły zabiegu oraz oczekiwane efekty lekarz ustala indywidualnie z każdą pacjentką.

 

Jakie zabiegi można wykonać w gabinecie ginekologii estetycznej?

Praktycznie wszystkie, które pomogą pacjentce. Do najczęściej przeprowadzanych należą: poporodowa plastyka krocza, waginoplastyka (plastyka pochwy), labioplastyka (plastyka warg sromowych), laserowe lub chirurgiczne leczenie nietrzymania moczu, lifting, hymenotomia lub hymenoplastyka (usunięcie lub odtworzenie błony dziewiczej).

 

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Analogicznie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych. Kwalifikacja zostaje poprzedzona ogólnym wywiadem zdrowotnym. Niezbędne jest przeprowadzenie podstawowych badań krwi oraz interpretacja ich wyników przez lekarza. Termin zabiegu synchronizuje się z optymalną datą wynikającą z cyklu miesiączkowego kobiety. Ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu, istotna jest również kwestia ewentualnych reakcji alergicznych pacjentek. Przez pewien czas po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia seksualnego i uprawiania sportów wysiłkowych.

 

Chcesz umówić się na wizytę do dr Joanny Gunarys? Zapraszam do kontaktu:
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

Zobacz również
Chirurgiczna korekta powiek
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
Gdansk_Centrum Medyczne Gunarys_ginekologia estetyczna
09 / 05 / 2022

Ginekologia estetyczna - co oferuje kobietom?

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy_Centrum Medyczne_Guanrys gdansk
18 / 01 / 2022

„Rak szyjki macicy jest groźny. Kobiety, badajcie się regularnie” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Osocze_bogatoplytkowe_Centrum Medyczne Gunarys_Gdansk
02 / 05 / 2022

Osocze bogatopłytkowe — fakty i mity

Czytaj więcej
Laser frakcyjny – odmłodniej na jesień
06 / 10 / 2021

Laser frakcyjny – odmłodniej na jesień

Czytaj więcej
cukrzyca blog_Centrum Medyczne Gunarys_Gdansk
25 / 02 / 2022

Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

Czytaj więcej
wazektomia_blog_Centrum Medyczne Gunarys
28 / 02 / 2022

Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?

Czytaj więcej
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!
15 / 11 / 2021

Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748