Menopauza. Jak sobie pomóc?

21 / 12 / 2022
Joanna Gunarys
Centrum Medyczne Gunarys__gdansk_menopauza

Menopauza jest sprawą bardzo indywidualną. Każda kobieta przechodzi ją w innym wieku oraz w odmienny sposób, jednak bardzo często wiąże się ona z pewnymi dolegliwościami. Zauważa je u siebie osiem kobiet na dziesięć. W niniejszym artykule omawiamy niedogodności, które pacjentki zgłaszają najczęściej. Podpowiemy również, jak można sobie z nimi poradzić.

Chcesz wiedzieć więcej o przebiegu menopauzy? Przeczytaj artykuł Jakuba Chmielewskiego, rezydenta położnictwa i ginekologii Centrum Medycznego Gunarys.

 

Hormony

W czasie przekwitania spada poziom estrogenu i progesteronu, co wywiera ogromny wpływ na organizm. Proces rozpoczyna się w fazie premenopauzy i początkowo może nie być zauważalny, gdyż w tym czasie miesiączki mają jeszcze regularny przebieg, zaś sama premenopauza może trwać nawet dekadę. W okresie perimenopauzy, przed ostatnią miesiączką, wahania hormonalne są znacznie silniejsze. Kobiety zaczynają obserwować ich konsekwencje np. w postaci gwałtownych zmian nastroju, kłopotów ze skórą lub snem. Cykle menstruacyjne przestają być regularne. U niektórych kobiet pierwotnie skracają się, a miesiączka występuje częściej. Następnie cykle ulegają wydłużeniu o dwa tygodnie lub miesiąc, zaś krwawienie może być słabsze.

 

Wpływ menopauzy na skórę

Estrogen ma istotny wpływ na skórę. Stymuluje produkcję włókien kolagenowo-elastynowych, dzięki czemu zachowuje ona właściwości elastyczne. Ponadto korzystnie oddziałuje na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Progesteron stymuluje wytwarzanie sebum, poprzez działanie na gruczoły łojowe. Wysoki poziom hormonów, charakterystyczny dla młodych kobiet, wpływa na szybką regenerację skóry i sprawia, że jest ona miękka oraz sprężysta.

Spadek poziomu estrogenu i progesteronu niekorzystnie wpływa na kondycję skóry, co większość kobiet zauważa w okresie menopauzy. Do typowych problemów należą: przesuszenie, pogłębienie zmarszczek, utrata sprężystości. Czasami skóra staje się tak sucha, że pacjentki odczuwają pieczenie lub swędzenie. Cera wydaje się zmęczona, mogą pojawiać się na niej zmiany barwne w postaci ciemniejszych plamek, tak zwanych plam pigmentacyjnych.

 

Zalecane zabiegi

Należy pamiętać, że zmiany obserwowane na twarzy w okresie menopauzy mają podłoże hormonalne, dlatego nie sposób rozwiązać powstałych problemów za pomocą zwykłych, „domowych” sposobów. Zalecamy pacjentkom profesjonalne zabiegi, takie jak:

 

Jak dbać o cerę?


Do codziennej pielęgnacji należy włączyć kosmetyki o silnie nawilżającym działaniu. Zalecane są również preparaty działające liftingująco i ujędrniająco. Szczególnie ważna jest ochrona cery przed słońcem za pomocą kremów z filtrem, ponieważ ich brak spotęguje wysuszenie i pogłębi zmarszczki. Warto rozważyć kremy z kwasem hialuronowym. W razie potrzeby należy zwiększyć częstotliwość aplikacji kosmetyków. Krem nawilżający na twarz i dłonie można stosować nawet kilka razy dziennie. Niektóre toniki i żele do mycia mogą dodatkowo wysuszać skórę. W takim wypadku lepiej zastąpić je wodą micelarną lub delikatnymi preparatami czyszczącymi, opartymi na naturalnych składnikach.


Nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą, jeśli pijemy zbyt mało wody. Kobietom w okresie menopauzy zaleca się spożywanie od 1,5 do 2 litrów płynów na dobę. Niektóre sięgają po delikatne ziołowe herbatki, które korzystnie działają na skórę. Przykładowo: napar ze skrzypu zawiera wiele minerałów, poprawiających stan skóry, włosów i paznokci.


Nietypowy kłopoty skórne trzeba omówić z dermatologiem, aby ustalić ich podłoże i wykluczyć inne dolegliwości (na cerę może mieć wpływ również cukrzyca, choroby wątroby, nerek lub zaburzenia tarczycy).

 

Menopauza i włosy


Niestety, zmniejszenie poziomu estrogenu źle wpływa na włosy. Stają się one bardziej łamliwe i mają tendencję do wypadania. Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków wzmacniających warto przyjrzeć się swojej diecie. Zdrowe włosy potrzebują biotyny, kwasy foliowego, witamin: B12, E, C i A. Powyższe substancje są również niezbędne dla prawidłowej regeneracji skóry. Warto rozważyć suplementowanie potrzebnych składników, pamiętać o regularnych zabiegach wzmacniających skórę głowy i włosy oraz ograniczyć to, co je osłabia (na przykład: trwała ondulacja, chemiczne rozjaśniacze, drażniące farby koloryzujące).

 

Co pomaga na inne dolegliwości?

W okresie przekwitania kobiety skarżą się również na inne dolegliwości, na przykład ze strony układu moczowego, bóle stawów (odpowiada za nie spadek poziomu estrogenu), chroniczne zmęczenie, nadwrażliwość, nerwowość, bezsenność, uderzenia gorąca, niekontrolowane przybieranie na wadze. W niektórych przypadkach warto skonsultować sprawę z ginekologiem. Bywa, że wahania estrogenu w okresie przekwitania są tak silne, że pacjentce należy pomóc poprzez hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Polega ona na uzupełnieniu poziomu estrogenu w organizmie, co szybko zneutralizuje dolegliwości wynikające z menopauzy. Istnieją również suplementy diety, specjalnie dobrane dla kobiet, które pomogą uzupełnić niezbędne witaminy i minerały.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisać się na konsultacje lub zabieg? Serdecznie zapraszamy do rejestracji do naszych lekarzy.

 

Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Tabletka dzień po. Ginekolodzy Trójmiasto.
04 / 08 / 2022

Tabletka dzień po – Trójmiasto

Czytaj więcej
badania prenatalne Gdansk Centrum Medyczne Gunarys
21 / 11 / 2022

Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

Czytaj więcej
Nici liftingujące PDO. jak wygląda zabieg w Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
23 / 01 / 2022

Nici liftingujące PDO

Czytaj więcej
leczenie-stulejki-gdansk
22 / 02 / 2023

Zapytaj urologa - czym jest stulejka?

Czytaj więcej
Stan przedrzucawkowy w ciąży_Gdansk_Centrum Medyczne Gunarys
26 / 08 / 2022

Stan przedrzucawkowy w ciąży - dlaczego warto się badać

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
metamorfoza przed i po plastyka powiek gdansk
07 / 08 / 2024

10 praktycznych pytań i odpowiedzi na temat plastyki powiek

Czytaj więcej
Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca. Rozmowa z lek. Beatą Pękalską
25 / 02 / 2022

Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748