Osocze bogatopłytkowe — fakty i mity

02 / 05 / 2022
Joanna Gunarys
Osocze bogatopłytkowe — lek. Joanna Guanrys obala mity

W 1987 roku po raz pierwszy osocze bogatopłytkowe (PRP) zostało użyte w zabiegu kardiochirurgicznym. Od tej pory metoda rozwinęła się w znaczący sposób, została uzupełniona o wnioski z licznych badań, zaś medycyna znalazła szereg nowych zastosowań dla osocza.

 

Dziś nie mamy wątpliwości, że pomaga pacjentom. O szczegółach rozmawiamy z Joanną Gunarys, specjalistką chirurgii ogólnej i założycielką Centrum Medycznego Gunarys w Gdańsku.

Czym tak naprawdę jest osocze bogatopłytkowe?

To preparat krwiopochodny, pobierany z krwi pacjentki lub pacjenta, w którym stężenie płytek krwi jest większe w porównaniu do naturalnego, fizjologicznego osocza. Miejscowe podanie osocza bogatopłytkowego powoduje silną regenerację, tworzenie nowych włókien kolagenowych oraz nowych naczyń krwionośnych.

Jakie ma zastosowanie w medycynie regeneracyjnej?

Osocze bogatopłytkowe w znaczący sposób przyśpiesza proces gojenia się ran. W chirurgii wykorzystywane jest do leczenia ran przewlekłych, w chirurgii sportowej do skomplikowanych urazów stawów. Zabiegi z osocza są powszechnie stosowane w medycynie sportowej w celu zmniejszenia dolegliwości i leczeniu kontuzji, polegających głównie na przeciążeniu ścięgien. Znajdują również zastosowanie w dermatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Osocze zmniejsza dolegliwości bólowe, pomaga pacjentkom po skomplikowanych zabiegach ginekologicznych, gdyż przyśpiesza procesy regeneracji uszkodzenia tkanek. Pozwala na rewitalizację okolic intymnych. W połączeniu z terapią laserem frakcyjnym daje rewelacyjne efekty w leczeniu niewielkiego stopnia wysiłkowego nietrzymania moczu czy suchości pochwy, które tak doskwierają naszym pacjentkom w okresie okołomenopauzalnym.

W jaki sposób korzysta z niego medycyna estetyczna?

W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe używane jest do niwelowania i powstrzymania procesu wypadania włosów, wygładzania zmarszczek, zmniejszenia widoczności blizn powstałych w wyniku urazów lub stanów zapalnych. Zabieg często nazywany jest „ wampirzym liftingiem”. Najczęściej pacjentki stosują je na twarz, szyję, dekolt lub dłonie. Zabiegi z osocza bogatopłytkowego polecane są również kobietom po porodzie, które borykają się z rozstępami na brzuchu i piersiach.

Jak wyglądają zabiegi z użyciem osocza?

Najpierw pobiera się krew pacjenta, a następnie w specjalnej wirówce laboratoryjnej dochodzi do odwirowania krwi. W ten sposób oddzielamy krwinki czerwone, od bogatego w płytki krwi osocza, które jest wstrzykiwane do wybranej partii skóry. Może się to odbywać w formie mezoterapii lub przy użyciu specjalistycznej aparatury np. Dermapen4.

Czy to właśnie kryje się pod nazwą „wampirzy lifting”?

Tak. Powyższa nazwa została wymyślona nie przez lekarzy, ale przez pacjentki. Oczywiście ma charakter żartobliwy.

Czy istnieje ryzyko alergii?

Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest znikome, a zdaniem większości ekspertów praktycznie zerowe, ponieważ osocze bogatopłytkowe jest pobierane z krwi pacjenta i w sposób naturalny biokompatybilne z jego organizmem. Dlatego może zostać zastosowane nawet u osób, które mają tendencję do alergii.

Czy skóra po zabiegu może być bolesna lub zaczerwieniona?

Bolesność praktycznie nie występuje u pacjentek. Drobne zaczerwienienia mogą się pojawić (zazwyczaj nie na całej skórze, tylko punktowo). Nie są mocno widoczne i znikają po maksymalnie dwóch dniach. U niektórych występuje niewielki obrzęk, utrzymujący się dobę lub dwie.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Efekt wygładzenia zmarszczek i odżywienia cery utrzymuje się nawet do kilkunastu miesięcy po zabiegach. W zależności od stanu skóry zalecane jest powtórzenie zabiegu w 2-3 seriach co 4 tygodnie. W przypadku zastosowania zabiegu w okolicach intymnych zabieg powtarzamy co 6-12 miesięcy.

Kiedy efekty zaczynają być widoczne?

Regeneracja komórek rozpoczyna się już podczas pierwszej doby od zabiegu. Po kilku dniach większość moich pacjentek zauważa, że skóra stała się bardziej elastyczna i lepiej nawilżona. Zanikają drobne niedoskonałości. Wyraźnie widoczne efekty pojawiają się po mniej więcej dwóch - czterech tygodniach.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Zabiegów nie wykonuje się pacjentkom w ciąży i karmiącym piersią. Przeciwwskazaniami są również choroby krwi oraz choroby nowotworowe. Nie zaleca się stosowania leków, które mają bezpośredni wpływ na krzepliwość krwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć opinii specjalisty. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad i sprawdza, czy dany pacjent lub pacjentka nie znajduję się w grupie podwyższonego ryzyka, lub nie kwalifikuje się do zabiegu.

Czy jeden zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego gwarantuje spektakularne efekty?

Wszystko zależy od wyjściowego stanu skóry. Trzeba mieć świadomość, że żadne zabiegi regeneracyjne nie przynoszą od razu spektakularnego efektu. Odbudowa zniszczonej skóry jest procesem. Wymaga cierpliwości, systematyczności i czasu, co zawsze podkreślam w rozmowach ze swoimi pacjentami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego? Serdecznie zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę do lek. Joanny Gunarys.

Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

Zobacz również
Efektowne zabiegi medycyny estetycznej w Centrum Medycznym Guanrys, Gdańsk
26 / 11 / 2020

Efektowne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!
15 / 11 / 2021

Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

Czytaj więcej
„Cytologia nie boli”  – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato, gdańskie Centrum Medyczne Gunarys
14 / 01 / 2022

„Cytologia nie boli” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity
19 / 05 / 2022

Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
„Rak szyjki macicy jest groźny. Kobiety, badajcie się regularnie”
18 / 01 / 2022

„Rak szyjki macicy jest groźny. Kobiety, badajcie się regularnie” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej_Centrum Medyczne Gunarys
18 / 01 / 2023

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej? 6 zasad, które zawsze działają

Czytaj więcej
Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?
12 / 12 / 2021

Step by step. Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748