Egzosomy

egzosomy (1)

Egzosomy – przełomowa technologia w medycynie estetycznej

Nowe technologie niemal z dnia na dzień zmieniają oblicze medycyny, również medycyny estetycznej. Dzięki nim zabiegi stają się coraz bardziej skuteczne, coraz mniej inwazyjne i coraz lepiej odpowiadają na rosnące wymagania pacjentów. Jedną z najnowszych technologii, już uznawanych za przełomową, jest wykorzystanie egzosomów. Czym są te cząstki i jak działają na skórę?

egzosomy

Co to są egzosomy?

Pod nazwą egzosomów kryją się mikroskopijne pęcherzyki o średnicy zaledwie 30 do 150 nm (jedna miliardowa metra). Są one wytwarzane naturalnie w komórkach ludzkiego organizmu, gdzie pełnią ważną funkcję w metabolizmie, transportując białka, lipidy oraz kwasy nukleinowe. Egzosomy mają zdolność komunikowania się z komórkami, dzięki czemu są w stanie inicjować procesy naprawcze w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń. W przypadku skóry oznacza to odzyskiwanie elastyczności, witalności i zdrowego, młodszego wyglądu.

Warto wiedzieć

Egzosomy pochodzą z hodowli komórek macierzystych, która odbywa się w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Wyhodowane komórki podlegają procesom oczyszczania i filtracji. W ten sposób otrzymuje się bezpieczny i czysty biologicznie preparat, gotowy do podania pacjentowi.

egzosomy (2)

Jak egzosomy działają na skórę?

Egzosomy stymulują naturalne zdolności regeneracyjne skóry, przyczyniając się do poprawy jej kondycji. Dostarczają cenne składniki odżywcze do komórek i uzupełniają braki. Poprawiają nawilżenie, mają także działanie przeciwzapalne. Dodatkowo egzosomy mają wpływ na produkcję kolagenu i elastyny – białek nadających skórze jędrność i elastyczność. Wszystko to sprawia, że terapia egzosomami prowadzi do poprawy wyglądu skóry, w tym do redukcji niedoskonałości, przebarwień i blizn.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania egzosomów?

Czy zabiegi z egzosomami są bolesne?

Warto wiedzieć

W egzosomach znajdują się czynniki wzrostu oraz mikroRNA (małe cząstki RNA, które nie mają zdolności kodujących, ale odpowiadają za produkcję białek w komórkach). Można zatem powiedzieć, że egzosomy niosą komórkom narzędzia do naprawy wraz z instrukcją ich zastosowania. To dlatego inicjowane przez nie procesy naprawcze są tak skuteczne.

Jakie są metody podawania egzosomów?

W medycynie estetycznej podawanie egzosomów może odbywać się na kilka sposobów, które ogólnie można podzielić na igłowe oraz bezigłowe. Metody igłowe wymagają zastosowania cienkich igieł do wprowadzenia substancji aktywnych w głąb skóry. Metody bezigłowe bazują na technikach nieinwazyjnych, takich jak laser czy fale radiowe.

Mezoterapia igłowa z egzosomami

Mikronakłuwanie z egzosomami

Radiofrekwencja mikroigłowa z egzosomami

Laser frakcyjny CO2 z egzosomami

Egzosomy – efekty

Wśród głównych skutków poddania się terapii z zastosowaniem egzosomów należy wymienić następujące korzystne zjawiska:

  • Wygładzenie zmarszczek – egzosomy inicjują naturalne procesy rewitalizacyjne w skórze, przyczyniając się do widocznego spłycenia zmarszczek oraz bruzd.
  • Dogłębna regeneracja – skóra goi się szybciej, skraca się czas rekonwalescencji. To istotne zwłaszcza w przypadku pacjentów zgłaszających się z bliznami i defektami estetycznymi.
  • Odmłodzenie skóry – po zabiegu dostrzeżesz zwiększoną jędrność i optymalne napięcie skóry.
  • Poprawa kolorytu – regeneracja zainicjowana przez egzosomy obejmuje również redukcję przebarwień, zaczerwienienia i plam. Skóra nabiera jednolitej kolorystyki, jest promienna i wygląda zdrowo.
  • Odżywienie i nawilżenie – egzosomy dostarczają komórkom ważnych składników odżywczych.
  • Odbudowa i pobudzenie wzrostu włosa - jako terapia wspomagająca w wypadaniu włosów w połączeniu np. z laserem tulowym.

Porównując stan skóry z etapu egzosomy – przed i po, można łatwo dostrzec widoczne, satysfakcjonujące efekty bez konieczności poddawania się bardziej inwazyjnym zabiegom.

Kiedy widoczne są efekty zabiegów z egzosomami i jak długo się utrzymują?

Ile zabiegów egzosomami trzeba wykonać?

Umów się na wizytę już dzisiaj
Joanna Gunarys - ZnanyLekarz.pl
Zobacz również
Zabieg Restylane Skinboosters w Gdańsku

Mezoterapia kwasem hialuronowym (Skinbooster)

Czytaj więcej
lifting-twarzy-nici-pdo-gdansk

NICI PDO - LIFTING TWARZY

Czytaj więcej

Mezoterapia kolagenowa

Czytaj więcej

Kwas polimlekowy

Czytaj więcej
Zabiegi z użyciem kwas hialuronowego w Gdańsku

Wolumetria twarzy

Czytaj więcej
osocze-bogatoplytkowe-gdansk

Osocze bogatopłytkowe

Czytaj więcej
mezoterapia-osocze-bogatoplytkowe-kwas-hialuronowy-cellular-matrix-gdansk

Mezoterapia skóry osoczem oraz kwasem hialuronowym.

Czytaj więcej
powiekszanie-ust-gdansk

Powiększanie i nawilżanie ust

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748