
Nowe technologie niemal z dnia na dzień zmieniają oblicze medycyny, również medycyny estetycznej. Dzięki nim zabiegi stają się coraz bardziej skuteczne, coraz mniej inwazyjne i coraz lepiej odpowiadają na rosnące wymagania pacjentów. Jedną z najnowszych technologii, już uznawanych za przełomową, jest wykorzystanie egzosomów. Czym są te cząstki i jak działają na skórę?
Pod nazwą egzosomów kryją się mikroskopijne pęcherzyki o średnicy zaledwie 30 do 150 nm (jedna miliardowa metra). Są one wytwarzane naturalnie w komórkach ludzkiego organizmu, gdzie pełnią ważną funkcję w metabolizmie, transportując białka, lipidy oraz kwasy nukleinowe. Egzosomy mają zdolność komunikowania się z komórkami, dzięki czemu są w stanie inicjować procesy naprawcze w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń. W przypadku skóry oznacza to odzyskiwanie elastyczności, witalności i zdrowego, młodszego wyglądu.
Egzosomy pochodzą z hodowli komórek macierzystych, która odbywa się w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Wyhodowane komórki podlegają procesom oczyszczania i filtracji. W ten sposób otrzymuje się bezpieczny i czysty biologicznie preparat, gotowy do podania pacjentowi.
Egzosomy stymulują naturalne zdolności regeneracyjne skóry, przyczyniając się do poprawy jej kondycji. Dostarczają cenne składniki odżywcze do komórek i uzupełniają braki. Poprawiają nawilżenie, mają także działanie przeciwzapalne. Dodatkowo egzosomy mają wpływ na produkcję kolagenu i elastyny – białek nadających skórze jędrność i elastyczność. Wszystko to sprawia, że terapia egzosomami prowadzi do poprawy wyglądu skóry, w tym do redukcji niedoskonałości, przebarwień i blizn.
W egzosomach znajdują się czynniki wzrostu oraz mikroRNA (małe cząstki RNA, które nie mają zdolności kodujących, ale odpowiadają za produkcję białek w komórkach). Można zatem powiedzieć, że egzosomy niosą komórkom narzędzia do naprawy wraz z instrukcją ich zastosowania. To dlatego inicjowane przez nie procesy naprawcze są tak skuteczne.
W medycynie estetycznej podawanie egzosomów może odbywać się na kilka sposobów, które ogólnie można podzielić na igłowe oraz bezigłowe. Metody igłowe wymagają zastosowania cienkich igieł do wprowadzenia substancji aktywnych w głąb skóry. Metody bezigłowe bazują na technikach nieinwazyjnych, takich jak laser czy fale radiowe.
Wśród głównych skutków poddania się terapii z zastosowaniem egzosomów należy wymienić następujące korzystne zjawiska:
Porównując stan skóry z etapu egzosomy – przed i po, można łatwo dostrzec widoczne, satysfakcjonujące efekty bez konieczności poddawania się bardziej inwazyjnym zabiegom.