Profilaktyka raka szyjki macicy

28 / 12 / 2021
Katarzyna Bukato
Guanrys_rak szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy to sprawa, o którą powinna troszczyć się każda kobieta. Przyczyna jest bardzo prosta: od tego zależy Twoje życie. Każdego roku na świecie wykrywa się około pół miliona przypadków choroby. Polska nie jest wyjątkiem. Rak szyjki macicy to drugi najczęściej dotykający kobiety rodzaj nowotworów. Statystycznie z jego powodu codziennie umiera pięć Polek. Z danych International Agency for Research on Cancer wynika, że choroba co roku zabija ponad trzysta tysięcy kobiet na świecie. Te dane nie musiałyby być tak drastyczne. Regularne badania mogą je zmniejszyć. Tylko one zapewnią ci bezpieczeństwo.

 

Co wywołuje chorobę?

Zazwyczaj jest to zakażenie HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Dochodzi do niego na skutek bezpośredniego kontaktu, najczęściej przy współżyciu seksualnym lub podczas używania cudzej bielizny i wspólnych środków higienicznych, np. ręczników. HPV odpowiada za blisko 95% przypadków raka szyjki macicy.

 

Jak szybko można go wykryć?

Jest to możliwe w bardzo wczesnych stadiach choroby, co oczywiście w znaczący sposób zwiększa szansę na wyleczenie. Warto wiedzieć, że od zakażenia wirusem do momentu rozwinięcia nowotworu mija wiele czasu. Statystycznie około trzynastu lat. Profilaktyka raka szyjki macicy stawia sobie za cel między innymi to, aby w tym czasie dzięki badaniom laboratoryjnym rozpoznać wczesne zmiany i jak najszybciej podjąć leczenie.

 

Czy każde zakażenie HPV jest jednoznaczne z powstaniem nowotworu?

Nie. Wirusy brodawczaka ludzkiego mają różne typy. Do tak zwanych niskoonkogennych (małe ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy) należą wirusy typu: 6, 11, 13, 30, 32, 34, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 55, 57, 61, 62, 64, 66, 68, 69. Niebezpieczne są wirusy wysokoonkogenne, należące do typów: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67. To właśnie one mogą wywoływać nowotwory.

 

Skąd mam wiedzieć, czy jestem w grupie ryzyka?

Twoja profilaktyka raka szyjki macicy może zacząć się od poznania czynników ryzyka i wyeliminowaniu tych, które są możliwe do usunięcia, na przykład poprzez zmianę nawyków. W największej grupie ryzyka znajdują się kobiety, które rozpoczęły współżycie w młodym wieku, miały licznych partnerów seksualnych, urodziły wiele dzieci (w tym pierwsze w młodym wieku) i nałogowo palą papierosy. Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie aktywności seksualnej bez zabezpieczenia z przypadkowymi partnerami, nieleczenie infekcji intymnych, przewlekły stan zapalny oraz niedoleczone lub współtowarzyszące choroby przenoszone drogą płciową, jak na przykład rzeżączka. Ryzyko zachorowania gwałtownie rośnie z wiekiem. Najwięcej przypadków notuje się u kobiet po pięćdziesiątym roku życia. 50% pacjentek znajduje się w grupie wiekowej 40 – 65 lat. Ogólne osłabienie organizmu sprzyja rozwojowi choroby. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety, które bardzo rzadko chodzą do ginekologa, nie wykonują regularnych badań lub nie wykonują ich wcale. 60% pacjentek, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy zaniedbało badania cytologiczne i nie wykonało ani jednego w przeciągu pięciu lat.

 

Co dają regularne badania cytologiczne?

Tradycyjne i cienkowarstwowe badania cytologiczne pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym stadium, które jeszcze nie jest groźne. Proces leczenia przebiega szybciej, a szanse są bardzo wysokie, bliskie 90%. Profilaktyka raka szyjki macicy, realizowana poprzez regularne badanie i wyeliminowanie możliwych czynników ryzyka w ogromnej mierze pozwala ustrzec się przed chorobą i uratować życie, w przypadku jej wystąpienia.
Dbaj o siebie, regularnie umawiaj się na wizyty do ginekologa. W Centrum Medycznym Gunarys oferujemy cytologię płynną LBC, która jest dużo skuteczniejsza w wykrywaniu raka szyjki macicy niż tradycyjna cytologia „na sucho”. Zdrowie to najcenniejsza rzecz jaką mamy i dlatego nie warto na nim oszczędzać.


Jeśli chcesz porozmawiać o badaniach cytologicznych czy jak zapobiegać/leczyć raka szyjki macicy zapraszamy na konsultacje z naszymi ginekologiami:
Adrianna Klonowska-Kępka - Specjalistka Położnictwa i Ginekologii >>
Katarzyna Bukato - Rezydentka Położnictwa i Ginekologii >>
Kamil Cichy - Specjalista Położnictwa i Ginekologii >>
Jakub Chmielewski - Rezydent Położnictwa i Ginekologii >>
Maria Walkiewicz - Specjalistka Położnictwa i Ginekologii >>

Umów się już teraz: Portal Znany Lekarz >> 

Zobacz również
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!
15 / 11 / 2021

Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Gunarys_ginekologia eststyczna
09 / 12 / 2021

Ginekologia estetyczna? Nie ma się czego wstydzić

Czytaj więcej
Menopauza_ blog_Centrum Medyczne Gunarys
16 / 05 / 2022

Menopauza – czy jest się czego bać?

Czytaj więcej
odejmij-lat-twarzy-szyi-dloniom-i-powiekom-lipotransfer-w-medycynie-estetycznej
18 / 10 / 2021

Odejmij lat twarzy, szyi, dłoniom i powiekom. Lipotransfer w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy_Centrum Medyczne_Guanrys gdansk
18 / 01 / 2022

„Rak szyjki macicy jest groźny. Kobiety, badajcie się regularnie” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Osocze_bogatoplytkowe_Centrum Medyczne Gunarys_Gdansk
02 / 05 / 2022

Osocze bogatopłytkowe — fakty i mity

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748