Profilaktyka raka szyjki macicy

28 / 12 / 2021
Katarzyna Bukato
Profilaktyka raka szyjki macicy w Gdańsku

Profilaktyka raka szyjki macicy to sprawa, o którą powinna troszczyć się każda kobieta. Przyczyna jest bardzo prosta: od tego zależy Twoje życie. Każdego roku na świecie wykrywa się około pół miliona przypadków choroby. Polska nie jest wyjątkiem. Rak szyjki macicy to drugi najczęściej dotykający kobiety rodzaj nowotworów. Statystycznie z jego powodu codziennie umiera pięć Polek. Z danych International Agency for Research on Cancer wynika, że choroba co roku zabija ponad trzysta tysięcy kobiet na świecie. Te dane nie musiałyby być tak drastyczne. Regularne badania mogą je zmniejszyć. Tylko one zapewnią ci bezpieczeństwo.

 

Co wywołuje chorobę?

Zazwyczaj jest to zakażenie HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Dochodzi do niego na skutek bezpośredniego kontaktu, najczęściej przy współżyciu seksualnym lub podczas używania cudzej bielizny i wspólnych środków higienicznych, np. ręczników. HPV odpowiada za blisko 95% przypadków raka szyjki macicy.

 

Jak szybko można go wykryć?

Jest to możliwe w bardzo wczesnych stadiach choroby, co oczywiście w znaczący sposób zwiększa szansę na wyleczenie. Warto wiedzieć, że od zakażenia wirusem do momentu rozwinięcia nowotworu mija wiele czasu. Statystycznie około trzynastu lat. Profilaktyka raka szyjki macicy stawia sobie za cel między innymi to, aby w tym czasie dzięki badaniom laboratoryjnym rozpoznać wczesne zmiany i jak najszybciej podjąć leczenie.

 

Czy każde zakażenie HPV jest jednoznaczne z powstaniem nowotworu?

Nie. Wirusy brodawczaka ludzkiego mają różne typy. Do tak zwanych niskoonkogennych (małe ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy) należą wirusy typu: 6, 11, 13, 30, 32, 34, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 55, 57, 61, 62, 64, 66, 68, 69. Niebezpieczne są wirusy wysokoonkogenne, należące do typów: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67. To właśnie one mogą wywoływać nowotwory.

 

Skąd mam wiedzieć, czy jestem w grupie ryzyka?

Twoja profilaktyka raka szyjki macicy może zacząć się od poznania czynników ryzyka i wyeliminowaniu tych, które są możliwe do usunięcia, na przykład poprzez zmianę nawyków. W największej grupie ryzyka znajdują się kobiety, które rozpoczęły współżycie w młodym wieku, miały licznych partnerów seksualnych, urodziły wiele dzieci (w tym pierwsze w młodym wieku) i nałogowo palą papierosy. Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie aktywności seksualnej bez zabezpieczenia z przypadkowymi partnerami, nieleczenie infekcji intymnych, przewlekły stan zapalny oraz niedoleczone lub współtowarzyszące choroby przenoszone drogą płciową, jak na przykład rzeżączka. Ryzyko zachorowania gwałtownie rośnie z wiekiem. Najwięcej przypadków notuje się u kobiet po pięćdziesiątym roku życia. 50% pacjentek znajduje się w grupie wiekowej 40 – 65 lat. Ogólne osłabienie organizmu sprzyja rozwojowi choroby. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety, które bardzo rzadko chodzą do ginekologa, nie wykonują regularnych badań lub nie wykonują ich wcale. 60% pacjentek, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy zaniedbało badania cytologiczne i nie wykonało ani jednego w przeciągu pięciu lat.

 

Co dają regularne badania cytologiczne?

Tradycyjne i cienkowarstwowe badania cytologiczne pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym stadium, które jeszcze nie jest groźne. Proces leczenia przebiega szybciej, a szanse są bardzo wysokie, bliskie 90%. Profilaktyka raka szyjki macicy, realizowana poprzez regularne badanie i wyeliminowanie możliwych czynników ryzyka w ogromnej mierze pozwala ustrzec się przed chorobą i uratować życie, w przypadku jej wystąpienia.
Dbaj o siebie, regularnie umawiaj się na wizyty do ginekologa. W Centrum Medycznym Gunarys oferujemy cytologię płynną LBC, która jest dużo skuteczniejsza w wykrywaniu raka szyjki macicy niż tradycyjna cytologia „na sucho”. Zdrowie to najcenniejsza rzecz jaką mamy i dlatego nie warto na nim oszczędzać.


Jeśli chcesz porozmawiać o badaniach cytologicznych czy jak zapobiegać/leczyć raka szyjki macicy zapraszamy na konsultacje z lakarzami ginekologiami Centrum Medycznego Gunarys:
Adrianna Klonowska-Kępka - Specjalistka Położnictwa i Ginekologii >>
Katarzyna Bukato - Rezydentka Położnictwa i Ginekologii >>
Kamil Cichy - Specjalista Położnictwa i Ginekologii >>
Jakub Chmielewski - Rezydent Położnictwa i Ginekologii >>
Maria Walkiewicz - Specjalistka Położnictwa i Ginekologii >>

Umów się już teraz: Portal Znany Lekarz >> 

Zobacz również
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_zabiegi zluszczajace
15 / 12 / 2022

Zabiegi złuszczające najlepsze na zimę

Czytaj więcej
Na czym polega liposukcja podbródka?
31 / 03 / 2021

Na czym polega liposukcja podbródka?

Czytaj więcej
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej
Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?
28 / 02 / 2022

Wazektomia. O co tak naprawdę chodzi w męskiej antykoncepcji?

Czytaj więcej
Lipotransfer w medycynie estetycznej. Zabiegi w Gdańsku
18 / 10 / 2021

Odejmij lat twarzy, szyi, dłoniom i powiekom. Lipotransfer w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej
Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.
26 / 04 / 2022

Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.

Czytaj więcej
gastroskopia i kolonoskopia gdansk_centrum medyczne gunarys
30 / 10 / 2022

Gastroskopia i kolonoskopia. Jak wyglądają te badania?

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748