Zastanawiasz się, gdzie wykonać badania prenatalne w Gdańsku? Zapraszamy do Centrum Medycznego Gunarys, miejsca przyjaznego kobietom, w którym każda przyszła mama wykona komplet niezbędnych badań, w tym NIFTY PRO. Nasi specjaliści ginekolodzy pomogą Ci zinterpretować wyniki, odpowiedzą na wszystkie pytania, poprowadzą Twoją ciążę i zapewniał najnowocześniejszą opiekę Tobie i Twojemu dziecku. O tym, jak ważne są badania prenatalne, rozmawiamy z lek. Adrianną Klonowską – Kępką, specjalistką Położnictwa i Ginekologii z Centrum Medycznego Gunarys.
To prawda. Trzeba pamiętać, że współczesna medycyna oferuje pacjentkom możliwości, które dekady temu pozostawały tylko w sferze marzeń lub fantazji. Przez wiele wieków, aż do dnia porodu kobiety nie wiedziały, jakiej płci dziecko urodzą i przede wszystkim: czy jest ono zdrowe, a ciążę mnogą domniemywano na podstawie wielkości brzucha kobiety. Badania prenatalne w Polsce wprowadzono w połowie lat siedemdziesiątych. Podczas kolejnej dekady stały się znane, a w latach dziewięćdziesiątych popularne. Należy jednak zaznaczyć, że w stosunku do innych krajów europejskich, nie jest ona powszechna. Pod względem statystycznym Polki odstają od mieszkanek Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Wykonujemy zbyt mało badań prenatalnych, choć są one zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.
Jest po prostu ryzykowne. Należy pamiętać, że diagnostyka prenatalna to tylko element większego systemu. Dzięki badaniom wykrywa się nieprawidłowości, które pozwalają na specjalistyczną opiekę prenatalną, terapię prenatalną, a w pewnych przypadkach nawet chirurgię prenatalną, np. operacje płuc, przepuklin oponowych lub serca, dokonane jeszcze w łonie matki. Celem badań jest wykrycie anomalii i zmian płodu. Dzięki uzyskanej wiedzy można rozpocząć wczesne leczenie, w przypadkach, w których jest ono możliwe. Informacje o stanie zdrowia dziecka są również niezbędne do wybrania optymalnej metody porodu, przygotowania sali porodowej i pomocy medycznej dla noworodka.
Pierwsze odbywa się między 11 i 14 tygodniem ciąży. Jest to USG genetyczne, potocznie nazywane USG I trymestru, badanie nieinwazyjne, przeprowadzane za pomocą ultrasonografu. Towarzyszy mu również badanie krwi. Pomiędzy 20 i 22 tygodniem ciąży wykonuje się USG II trymestru, zaś pomiędzy 28 i 32 tygodniu ciąży należy przeprowadzić USG III trymestru. Od 10 tygodnia można wykonać badanie DNA płodowego NIFTY PRO, które szczególnie polecam moim pacjentkom.
Przeczytaj więcej o badaniach NIFTY PRO w naszym serwisie.
Wady budowy płodu, np. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, wady narządów brzusznych, czy nerek. Wady genetyczne lub choroby np.: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua, dystrofia mięśniowa Duchenne'a, pląsawica Huntingtona, zespół Turnera. Da się również zdiagnozować choroby krążenia i wrodzone wady budowy serca oraz układu moczowego, jak również hemofilię, mukowiscydozę i anemię.
Tak. USG II trymestru umożliwia zdiagnozowanie ilości wód płodowych. Jeśli jest ich zbyt mało, istnieje ryzyko nieprawidłowego wzrastania płodu. Ponadto lekarz ginekolog diagnozuje łożysko i stan szyjki macicy, aby określić, czy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Podczas USG III trymestru określa się przewidywaną masę płodu, w celu wykluczenia hipotrofii (to jest zbyt niskiej wagi i zahamowania wzrostu).
Tak. Pewna grupa pacjentek powinna w szczególny sposób zadbać o wykonanie diagnostyki prenatalnej. Zaliczają się do nich kobiety w tak zwanej ciąży wysokiego ryzyka. Tego określenia używamy, kiedy prawdopodobieństwo zaistnienia wad u płodu jest statystycznie wyższe. Dotyczy ono pacjentek, które ukończyły 35 lat, posiadały choroby genetyczne w rodzinie, urodziły już dziecko lub dzieci z wadami genetycznymi, chorują na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, długo leczyły się z powodu niepłodności. Wyższe ryzyko występuje również wtedy, kiedy do zapłodnienia doszło poprzez In Vitro, mamy do czynienia z ciążą mnogą, jedno z rodziców ma wady genetyczne lub jeśli podczas poprzednich ciąż dochodziło do komplikacji.
Zapisz się na badanie już dziś. To najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka!
Serdecznie zapraszamy
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>