Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

21 / 11 / 2022
Adrianna Klonowska-Kępka
badania prenatalne Gdansk Centrum Medyczne Gunarys

Zastanawiasz się, gdzie wykonać badania prenatalne w Gdańsku? Zapraszamy do Centrum Medycznego Gunarys, miejsca przyjaznego kobietom, w którym każda przyszła mama wykona komplet niezbędnych badań, w tym NIFTY PRO. Nasi specjaliści ginekolodzy pomogą Ci zinterpretować wyniki, odpowiedzą na wszystkie pytania, poprowadzą Twoją ciążę i zapewniał najnowocześniejszą opiekę Tobie i Twojemu dziecku. O tym, jak ważne są badania prenatalne, rozmawiamy z lek. Adrianną Klonowską – Kępką, specjalistką Położnictwa i Ginekologii z Centrum Medycznego Gunarys.

Mówi się, że rozwój i popularyzacja badań prenatalnych to najlepsza rzecz, jaka mogła spotkać przyszłe mamy.


To prawda. Trzeba pamiętać, że współczesna medycyna oferuje pacjentkom możliwości, które dekady temu pozostawały tylko w sferze marzeń lub fantazji. Przez wiele wieków, aż do dnia porodu kobiety nie wiedziały, jakiej płci dziecko urodzą i przede wszystkim: czy jest ono zdrowe, a ciążę mnogą domniemywano na podstawie wielkości brzucha kobiety. Badania prenatalne w Polsce wprowadzono w połowie lat siedemdziesiątych. Podczas kolejnej dekady stały się znane, a w latach dziewięćdziesiątych popularne. Należy jednak zaznaczyć, że w stosunku do innych krajów europejskich, nie jest ona powszechna. Pod względem statystycznym Polki odstają od mieszkanek Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Wykonujemy zbyt mało badań prenatalnych, choć są one zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Czym to grozi?

Jest po prostu ryzykowne. Należy pamiętać, że diagnostyka prenatalna to tylko element większego systemu. Dzięki badaniom wykrywa się nieprawidłowości, które pozwalają na specjalistyczną opiekę prenatalną, terapię prenatalną, a w pewnych przypadkach nawet chirurgię prenatalną, np. operacje płuc, przepuklin oponowych lub serca, dokonane jeszcze w łonie matki. Celem badań jest wykrycie anomalii i zmian płodu. Dzięki uzyskanej wiedzy można rozpocząć wczesne leczenie, w przypadkach, w których jest ono możliwe. Informacje o stanie zdrowia dziecka są również niezbędne do wybrania optymalnej metody porodu, przygotowania sali porodowej i pomocy medycznej dla noworodka.

Jakie badania prenatalne można wykonać w ciąży?

Pierwsze odbywa się między 11 i 14 tygodniem ciąży. Jest to USG genetyczne, potocznie nazywane USG I trymestru, badanie nieinwazyjne, przeprowadzane za pomocą ultrasonografu. Towarzyszy mu również badanie krwi. Pomiędzy 20 i 22 tygodniem ciąży wykonuje się USG II trymestru, zaś pomiędzy 28 i 32 tygodniu ciąży należy przeprowadzić USG III trymestru. Od 10 tygodnia można wykonać badanie DNA płodowego NIFTY PRO, które szczególnie polecam moim pacjentkom.

 

Przeczytaj więcej o badaniach NIFTY PRO w naszym serwisie.

Co można wykryć za pomocą badań prenatalnych?

Wady budowy płodu, np. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, wady narządów brzusznych, czy nerek. Wady genetyczne lub choroby np.: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua, dystrofia mięśniowa Duchenne'a, pląsawica Huntingtona, zespół Turnera. Da się również zdiagnozować choroby krążenia i wrodzone wady budowy serca oraz układu moczowego, jak również hemofilię, mukowiscydozę i anemię.

Czy badania prenatalne pozwalają również ocenić ogólny przebieg ciąży?

Tak. USG II trymestru umożliwia zdiagnozowanie ilości wód płodowych. Jeśli jest ich zbyt mało, istnieje ryzyko nieprawidłowego wzrastania płodu. Ponadto lekarz ginekolog diagnozuje łożysko i stan szyjki macicy, aby określić, czy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Podczas USG III trymestru określa się przewidywaną masę płodu, w celu wykluczenia hipotrofii (to jest zbyt niskiej wagi i zahamowania wzrostu).

Czy każda kobieta powinna wykonać badania prenatalne?

Tak. Pewna grupa pacjentek powinna w szczególny sposób zadbać o wykonanie diagnostyki prenatalnej. Zaliczają się do nich kobiety w tak zwanej ciąży wysokiego ryzyka. Tego określenia używamy, kiedy prawdopodobieństwo zaistnienia wad u płodu jest statystycznie wyższe. Dotyczy ono pacjentek, które ukończyły 35 lat, posiadały choroby genetyczne w rodzinie, urodziły już dziecko lub dzieci z wadami genetycznymi, chorują na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, długo leczyły się z powodu niepłodności. Wyższe ryzyko występuje również wtedy, kiedy do zapłodnienia doszło poprzez In Vitro, mamy do czynienia z ciążą mnogą, jedno z rodziców ma wady genetyczne lub jeśli podczas poprzednich ciąż dochodziło do komplikacji.

Zapisz się na badanie już dziś. To najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka!

 

Serdecznie zapraszamy

Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

Adrianna Klonowska-Kępka
Adrianna Klonowska-Kępka
Specjalistka Położnictwa i Ginekologii, badania prenatalne FMF
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Gunarys_Gdansk_ginekolog_Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego
23 / 03 / 2023

Pessaroterapia - bezbolesne leczenie wypadania narządu rodnego

Czytaj więcej
Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca. Rozmowa z lek. Beatą Pękalską
25 / 02 / 2022

Cukrzyca — cichy i podstępny zabójca

Czytaj więcej
zmarszczki mimiczne_gdansk_Centrum Medyczne Gunarys1
22 / 09 / 2022

Zmarszczki mimiczne – jak je powstrzymać i usunąć?

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys__gdansk_menopauza
21 / 12 / 2022

Menopauza. Jak sobie pomóc?

Czytaj więcej
Menopauza – czy jest się czego bać?
16 / 05 / 2022

Menopauza – czy jest się czego bać?

Czytaj więcej
„Cytologia nie boli”  – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato, gdańskie Centrum Medyczne Gunarys
14 / 01 / 2022

„Cytologia nie boli” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Movember_Centrum Medyczne Gunarys badania urologiczne
08 / 11 / 2022

Profilaktyka raka jąder i prostaty

Czytaj więcej
redukcja drugiego podbródka- liposukcja gdansk
23 / 03 / 2024

Liposukcja podbródka - czyli Jak szybko pozbyć się drugiego podbródka?

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748