Badanie prenatalne drugiego trymestru

badania prenatalne 2 trymestr

Badanie prenatalne w drugim trymestrze obejmuje dokładną ocenę rozwoju płodu i struktury jego narządów wewnętrznych. Najczęściej przeprowadza się je między 18. a 22. tygodniem ciąży. Lekarz sprawdza proporcje ciała, przybliżoną masę dziecka oraz funkcjonowanie kluczowych układów – nerwowego, krążenia i pokarmowego. Weryfikowana jest też budowa czaszki, kręgosłupa i kończyn. Można w tym okresie wykryć wiele wad wrodzonych, które wcześniej nie są tak wyraźne w obrazie ultrasonograficznym.

 

To co wyróżnia Centrum Medyczne Gunarys w zakresie prowadzenia ciąży i przeprowadzania pogłębionych badań prenatalnych USG - to nasi specjaliści. Są to ginekolodzy-położnicy na stałe pracujący na oddziałach szpitalnych i “porodówkach”. Specjaliści o bogatym doświadczeniu i setkach przeprowadzonych badań.

Kiedy wykonać badanie prenatalne 2 trymestru i dlaczego właśnie w tym tygodniu?

Najbardziej optymalny czas na wykonanie badania przypada około 20. tygodnia ciąży. Struktury anatomiczne płodu są już na tyle rozwinięte, że możliwe jest precyzyjne wychwycenie potencjalnych nieprawidłowości. W drugim trymestrze szczególnie ważna jest ocena serca – jego czterech jam, połączeń wielkich naczyń oraz przepływów krwi. W przypadku wątpliwości dotyczących budowy lub czynności serca, lekarz może zalecić pogłębioną diagnostykę w postaci echokardiografii płodowej.

Kluczowe elementy oceny ultrasonograficznej

Badanie USG w tym okresie pozwala zmierzyć obwód głowy, brzucha i długość kości udowej. To tzw. biometrię płodu, dzięki której określa się tempo wzrostu dziecka. Analizuje się budowę mózgowia i kręgosłupa pod kątem wad cewy nerwowej. Ocenia się też ułożenie i budowę łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Czasami wykonuje się dopplerowską ocenę przepływów w naczyniach pępowinowych lub tętnicach macicznych, co pomaga oszacować dobrostan płodu.

 

 

Możliwe rozszerzenia diagnostyki

Gdy obraz USG budzi zastrzeżenia, lekarz może zlecić dodatkowe badania. Niekiedy są to testy biochemiczne (np. test potrójny lub poczwórny), choć ich przydatność spada wraz z rozwojem precyzyjniejszych metod ultrasonograficznych. W razie konieczności rozważana bywa amniopunkcja, pozwalająca na analizę genetyczną płodu. Celem takich procedur jest potwierdzenie lub wykluczenie wad o podłożu chromosomowym.

 

 

Interpretacja wyników i dalsze kroki

Podstawowe informacje - badanie prenatalne 2 trymestru

  • Optymalny termin badania prenatalne 2 trymestru: zazwyczaj między 18. a 22. tygodniem ciąży, gdy rozwój anatomiczny płodu umożliwia dokładną ocenę narządów.
  • Szczegółowa ocena budowy płodu: analiza mózgowia, serca, kręgosłupa i narządów jamy brzusznej pozwala wychwycić wiele wad rozwojowych.
  • Biometria płodu: pomiar obwodu głowy i brzucha oraz długości kości udowej umożliwia sprawdzenie prawidłowego tempa wzrostu dziecka.
  • Ocena łożyska i płynu owodniowego: położenie łożyska, jego struktura i ilość płynu owodniowego mają znaczenie dla dalszego przebiegu ciąży.
  • Dopplerowska ocena przepływów: w razie potrzeby lekarz sprawdza przepływ krwi w naczyniach pępowinowych lub tętnicach macicznych, by ocenić dobrostan płodu.
  • Dodatkowe badania biochemiczne: niekiedy test potrójny lub poczwórny wspomaga diagnostykę, zwłaszcza przy podejrzeniu zaburzeń genetycznych.
  • Postępowanie po badaniu: w przypadku nieprawidłowości niezbędna może być poszerzona diagnostyka (np. echokardiografia płodowa), a przy prawidłowym obrazie kolejne wizyty odbywają się zgodnie z kalendarzem ciążowym.

Zapraszamy do Centrum Medycznego Gunarys, rezerwuj termin na stronie internetowej lub na portalu Znany Lekarz. 

Umów się na wizytę już dzisiaj
Adam Łaban - ZnanyLekarz.pl

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748