Pojawienie sie objawów związanych z zapaleniami hemoroidów jest czymś normalnym w trakcie trwania ciąży. Wiele kobiet w trakcie trwania ciąży może mieć nasilenie objawow takich jak: pieczenie, swędznie, krwawienie czy nawet ból lub takie objawy wystapią poraz pierwszy. Wraz ze wzrostem płodu w jamie brzusznej zwiększa się ciśnienie. Większe jest też obciążenie, jakie płód wywiera na jamę miednicy. Czynniki te mechanicznie utrudniają odpływ krwi żylnej ze splotów hemoridalnych. Dodatkowo ukrwienie narządów miednicy i jamy brzusznej zwiększa się w związku ze zmianami hormonalnymi, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Nie bez znaczenia są też zaparcia, które występują u ciężarnych. Wszystkie te czynniki powodują, że prawie połowa kobiet ma w czasie ciąży objawowe żylaki odbytu, które jeszcze po porodzie dają dolegliwości i objawy.
Najczęstyszm postepowaniem jest leczenie miejscowe, zachowawcze uzywając np. nasiadówek z kory debu czy maści sterydowych o właściowściach przeciwzapalnych. Postępowanie zabiegowe jest ograniczone wyłącznie do leczenia niektórych powikłań żylaków odbytu, których nie daje się opanować metodami zachowawczymi. Wśród nich są niektóre przypadki zakrzepicy żylaków czyli powstanie tzw. zakrzepu brzeżnego.
Do innych problemów proktologicznych kobiet ciężarnych, poza zapaleniem guzków krwawniczych (hemoroidów), należy powstanie ostrej szczeliny odbytu. Szczelina odbytu rozwija się u około 2/3 kobiet w ciążu lub zaraz po porodzie. Jest to spowodowane nasilającymi się zaparciami oraz wzmożonym napięciem mięśni zwieracza (szczególnie podczas akcji porodowej). Typowymi objawami ostrej szczeliny odbytu poza krwawieniem, jest silny ból podczas wypróżnienia oraz utrzymujący się dyskomfort i świąd po.
W początkowym okresie leczenie polega na diecie zmiękczającej stolec (błonnik, odpowiednia ilość wody) oraz leki działające miejscowo, regenerująco. Po porodzie, w utrudnionym leczeniu stosujemy iniekcję rozlużniającą z toksyny botulinowej celem zapewnienia prawidłowego gojenia się rany.