Najczęstsze choroby w czasie ciąży

30 / 01 / 2023
Jakub Chmielewski
Najczestsze choroby w czasie ciąży Centrum Medyczne Gunarys, Gdańsk

Każda przyszła mama wie, że ciąża to czas radosnego wyczekiwania. Co zrozumiałe: spodziewające się dziecka kobiety w szczególny sposób dbają o zdrowie. Jednak niezależnie od ich troski, ciąża wiąże się z szeregiem dolegliwości. W niniejszym artykule przejrzymy się najczęstszym chorobom i niedomaganiom, dotykających przyszłe mamy oraz podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.

 

Kolki – ostre kłucie

Co zrobić, jeśli nagle poczułaś bardzo silny ból brzucha, który przypomina mocne ukłucie? O ile nie jest to zapalenie wyrostka (wyrostek boli po prawej stronie, towarzyszy mu gorączka i wymioty), najprawdopodobniej mamy do czynienia z kolką.
Kolka jelitowa najczęściej zlokalizowana jest po lewej stronie brzucha i mogą towarzyszyć jej inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zazwyczaj zaparcia. Możesz jej uniknąć, wprowadzając do diety produkty bogate w błonnik i rezygnując z potraw ciężkostrawnych, bardzo pikantnych oraz napojów gazowanych. Przyjrzyj się uważnie swoim posiłkom: kobieta w ciąży powinna codziennie spożywać 30 gram błonnika. Polecane są płatki zbożowe, pełnoziarniste pieczywo, gotowane na parze warzywa i kasze. Przy kolce jelitowej pomaga delikatne masowanie brzucha, herbatki z kopru, mięty lub pokrzywy. W aptece znajdziesz specjalne preparaty z błonnikiem dla kobiet w ciąży oraz ziołowe mieszanki naparów, pomagających na trawienie.
Jeśli ból jest bardzo silny i promieniuje w stronę pleców, może być oznaką kolki nerkowej. Tej dolegliwości towarzyszy gorączka, parcie na mocz i krew w moczu. Kolka nerkowa nie zagraża dziecku, ale jest potencjalnie groźna dla mamy. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

 

Zgaga i refluks

Na zgagę i refluks żołądkowo-przełykowy narzeka wiele ciężarnych. Pierwsza przyczyna dolegliwości tkwi w zmianie gospodarki hormonalnej, a druga to powiększająca się macica, która w II oraz III trymestrze silnie naciska na inne organy, w tym żołądek. Niestety, nie istnieje idealna, uniwersalna porada na zgagę i refluks, gdyż natężenie dolegliwości zależy od wielu indywidualnych czynników. Jeśli szczególnie dokuczają ci rano, spróbuj podnieść poduszki. Większości kobietom pomaga sen z głową podniesioną około 20 cm nad resztą ciała. Z diety należy wyeliminować wszystkie słodycze, kawę, produkty wzmagające wydzielanie soków żołądkowych (potrawy tłuste, pikantne, smażone, wędzone) i mocną, czarną herbatę. Warto przesunąć godziny spożywania posiłków i nie jeść niczego na noc. Pomogą herbatki z mięty, rumianku, imbiru. Skontroluj, ile płynów wypijasz dziennie. Jeśli jest ich mniej niż dwa litry, zgaga będzie silniej odczuwana.

 

Cukrzyca ciążowa

Cukrzycy ciążowej nie sposób rozpoznać na podstawie objawów. Chorobę wykrywa badanie krwi. Najczęściej pojawia się ona u kobiet między 6 i 7 miesiącem ciąży. Wymaga leczenia, gdyż jest potencjalnie niebezpieczna zarówno dla mamy, jak i dziecka. Kobieta musi dokonywać samodzielnych pomiarów za pomocą gleukometru, bezzwłocznie zastosować specjalną dietę cukrzycową dla ciężarnych i być pod regularną opieką lekarza. Jeśli stwierdzono u ciebie cukrzycę ciążową, potraktuj sprawę bardzo poważnie. Brak leczenia i nieodpowiednia dieta może doprowadzić do powikłań zdrowotnych dziecka i komplikacji przy porodzie. Makrosomia płodu (czyli zbyt wysoka waga), występuje statystycznie podczas jednej ciąży na dziesięć i bardzo często wówczas, gdy kobieta choruje na cukrzycę ciążową.

 

Przepukliny

Na wystąpienie przepukliny ciążowej statystycznie najczęściej narażone są kobiety, których poprzednie ciąże zakończyły się cesarskim cieciem. Dolegliwość objawia się wystąpieniem zgrubienia, wyczuwalnego pod palcami, które może pojawić się w okolicy brzucha, pachwin, czasami kręgosłupa i bólem. Niestety, medycyna nie zna sposobów, jakie zagwarantowałyby kobietom skuteczną profilaktykę. Podczas ciąży nie wolno operować przepukliny, gdyż rzecz wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem dla dziecka. Jeśli dolegliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie, zaleca się chłodne okłady lub delikatne masaże. Pamiętaj, że podnoszenie ciężkich przedmiotów i nadmierny wysiłek fizyczny jest ryzykowne, niepotrzebne i spotęguje dolegliwości.

 

Zaparcia

Na zaparcia w ciąży skarży się co druga przyszła mama. To typowa dolegliwość i w wielu przypadkach można ją wyeliminować (lub w znaczący sposób złagodzić) poprzez zmianę diety.
Przewlekłe, bolesne zaparcia, na które nic nie pomaga, wymagają konsultacji z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania np. gastroskopię. Pamiętaj, że w ciąży nie wolno stosować leków przeczyszczających. Są bardzo niebezpieczne dla dziecka.

 

Hemoroidy

Hemoroidy nie zagrażają dziecku ani mamie, jednak bywają uciążliwe i bolesne. Boryka się z nimi co trzecia kobieta, najczęściej ta, która uprzednio cierpiała na zaparcia lub w nadmierny sposób suplementowała żelazo. Hemoroidy wymagają wizyty u proktologa.

 

Pamiętaj, że lekarki i lekarze ginekolodzy z Centrum Medycznego Gunarys pomogą Ci w przypadku każdej dolegliwości.  Serdecznie zapraszamy, jeśli masz jakiekolwiek pytania. U nas wykonasz USG genetyczne i badanie NIFTY PRO.

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje i badania
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

chmielewski-ginekolog-gdansk
Jakub Chmielewski
Specjalista ginekologii i położnictwa
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Stan przedrzucawkowy w ciąży_Gdansk_Centrum Medyczne Gunarys
26 / 08 / 2022

Stan przedrzucawkowy w ciąży - dlaczego warto się badać

Czytaj więcej
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Profilaktyka raka szyjki macicy w Gdańsku
28 / 12 / 2021

Profilaktyka raka szyjki macicy

Czytaj więcej
Modelowanie ust – Centrum Medyczne Gunarys - najczesciej zadawane pytania
27 / 02 / 2023

Modelowanie ust – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czytaj więcej
redukcja drugiego podbródka- liposukcja gdansk
23 / 03 / 2024

Liposukcja podbródka - czyli Jak szybko pozbyć się drugiego podbródka?

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
kolposkopia-HPV-gdansk
07 / 12 / 2022

Kolposkopia - najlepsza metoda wczesnego wykrywania raka szyjki macicy

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748