Zamknij Popup
Nude Gray Minimalist Coffee Milk Business Banner

Gastroskopia i kolonoskopia

Badania przesiewowe oraz diagnostyka chorób przewodu pokarmowego
gastroskopia-kolonoskopia-gdansk

Endoskopia to badanie diagnostyczne służące do zobrazowania nieprawidłowości w zakresie górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. 

GASTROSKOPIA (endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego) oraz KOLONOSKOPIA (endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego) jest jednym z najważniejszych i najdokładniejszych metod diagnostycznych w chorobach przewodu pokarmowego.

 

GASTROSKOPIA (badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego)

Przy pomocy gastroskopu (długiej i elastycznej rurki z umieszczoną kamerą), lekarz wykonujący zabieg gastroskopii w Centrum Medycznym Gunarys wprowadza aparat przez jamę ustną do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badania gastroskopowe w naszym Centrum wykonane są na wysokiej klasy aparaturze, pozwalającej zobrazować nieprawidłowości w obrębie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy

 

Dzięki gastroskopii nasi lekarze  są w stanie zdiagnozować choroby takie jak: 

  • infekcję helicobacter pylori (test ureazowy),
  • zapalenie przełyku, 
  • zapalenia żołądka (gastritis), 
  • zapalenie dwunastnicy (duodenitis), 
  • chorobę refluksową przełyku,
  • wrzody żołądka oraz dwunastnicy, 
  • nowotwór żołądka, przełyku, jelita cieńkiego,
  • nietolerancję glutenu (celiakię) lub inne zaburzenia wchłaniania zołądkowego,
  • zwężenia przełyku.

 

Podczas badania lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć błonę śluzową przełyku, zołądka oraz początkowego odcinka jelita cieńkiego tj. dwunastnicy, co pozwala na prawidłowe zdiagnozowanie choroby oraz włączenie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo w trakcie badania gastroskopii można poszerzyć diagnostykę o wykonanie m.in. testu urazowego (diagnostyka infekcji Helicobacter Pylori) oraz pobrać wycinki ze zmian podejrzanych o zmianę nowotworową, do badania histopatologicznego (tzw. biopsja). 

 

Zabieg gastroskopii wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Na życzenie pacjenta, po konsultacji z lekarzem, istnieje możliwość podania dożylnego leku znieczulającego zapewniającego bardziej komfortowe przeprowadzenie badania bez uczucia lęku i niepokoju tzw. analgosedacja.

 

Bezpieczeństwo oraz higiena są u nas na pierwszym miejscu! Sprzęt do badania po każdym użyciu jest sterylizowany. Elementy wymienne (ustniki, kleszczyki, szczypczyki itp.) są jednorazowego użytku, co zapewnia najwyższy poziom Twojego bezpieczeństwa.

 

Przygotowanie do zabiegu gastroskopii: 

  • podstawowym warunkiem wykonania planowej gastroskopii jest pozostanie na czczo, czyli nie przyjmowanie przez minimum 6 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty oraz powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów. Dopuszcza się picie wody, aby nie odczuwać pragnienia, do 4 godzin przed zabiegiem.
  • w przypadku przyjmowania stałych leków np. na nadciśnienie, Pacjent przyjmuje je zgodnie ze swoim codziennym rozpisem.
  • w przypadku Pacjentów z cukrzycą, w dniu badania można wstrzymać się z  przyjęciem leku do momentu spozycia posiłku po wykonanym badaniu gastroskopowym. W razie wątpliwości należy skonsultować się w tej kwestii z lekarzem prowadzącym.
  • w przypadku przyjmowania leków wpływających na obniżenie krzepliwości krwi jak : Aspiryna, Acard, Polocard, Acenokumarol, Sintrom, Warfin, Heparyna, Clopidogrel, Xarelto, Pradaxa itp. NALEŻY KONIECZNIE POINFORMOWAĆ LEKARZA WYKONUJĄCEGO BADANIE O TYM FAKCIE.  

    W przypadku wykonywania gastroskopii diagnostycznej z biopsją nie ma konieczności odstawiania aspiryny czy sintromu. w przypadku NOAC tzw. nowoczesnych leków przeciwzakrzepowych tj. rywaroksaban ( Pradaxa), dabigatran (Xarelto), apiksaban, abcyksymab/eptifibatyd należy je odstawić ok. 24-48h przed planowaną gastroskopią diagnostyczną.

 

Badanie jest bezbolesne, krótkie (trwa około 10-15 minut) i wykonywane jest jedynie w znieczuleniu miejscowym, specjalnym środkiem znieczulającym gardło. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do domu. W wyjątkowych sytuacjach, w przypadku strachu przed wykonaną procedurą lekarz może zdecyodować się na podanie leków dożylnych tzw. analgosedacji, która pomoże zminimalizowac dyskomfort podczas badania. Należy wówczas pamiętać, że w dniu badania w tym przypadku Pacjent nie może jeździć autem i musi towarzyszyć mu osoba towarzysząca.

 

KOLONOSKOPIA (badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego)

Kolonoskopia jest najdokładniejszym badaniem pozwalającym ocenić kondycję jelita grubego, w szczególności wykrycie raka jelita grubego. Wykrycie nowotworu na bardzo wczesnym etapie zaawansowania (jeszcze w momencie kiedy nie pojawiły się żadne objawy) daje duże szanse na wyleczenie oraz wydłużenie życia Pacjenta.

W trakcie kolonoskopii, przy pomocy specjalnego, gietkiego endoskopu zwanego kolonoskopem, lekarz dokładnie ocenia na całej długości jelito grube oraz końcowy odcinek jelita cieńkiego (w miejscu połączeniaa jelita cieńkiego- tzw. jelito kręte) z jelitem grubym (tzw. kątnica).

 

Badanie pozwala, nie tylko wykonać diagnostykę profilaktyczną w kierunku zmian podejrzanych o raka jelita grubego, ale również na diagnostykę wielu schorzeń przewodu pokarmowego m.in.:

  • chorobę uchyłkową jelita grubego, 
  • stany zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego- WZJG, nieswoiste zapalenia jelit -NZJ)
  • nieprawidłowe krwawienie z odbytu,
  • usunięcie oraz diagnostykę polipów jelita grubego
  • badania kontrolne po onkologicznych zabiegach chirurgicznych w zakresie jelita grubego, oraz jako okresowe monitorowanie stanu jelita w trakcie leczenia WZJG czy choroby Crohna.

 

PAMIĘTAJ!! Kolonoskopia jest pierwszym i głównym elementem prewencji raka jelita grubego! Jeśli masz 50 lat i więcej OBOWIĄZKOWO powinnaś/powinieneś poddać się temu badaniu.

 

Standardowo zabieg kolonoskopii w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku trwa około 30 - 40 minut. Każdy Pacjent ma możliwośc skorzystania z tzw. komfortowej kolonoskopii w analgosedacji.  Taki  sposób znieczulenia dożylnego Pacjenta, zapewnia komfort podczas badania badania, bez zbędnego stresu i strachu. Znieczulenie typu analgosedacja jest to krótkie, płytkie  znieczulenie  wykonywane BEZ OBECNOŚCI ANESTEZJOLOGA, które polega na jednoczasowym podaniu  leków o działaniu uspokajającym i nasennym oraz leków o działaniu przeciwbólowym.

Po zabiegu, każdy z pacjentów pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego, odpoczywa w osobnym gabinecie. Po około 30-40 minutach od badania Pacjent może wrócić do domu. 

 

Przygotowanie do badania kolonoskopii:

 

  • około 7 dni przed badaniem sugerujemy wprowadzenie diety lekkostrawnej, unikanie owoców pestkowych: arbuzów, truskawek, czereśni oraz orzechów, maku, nasion i rezygnację z jedzenia chleba ziarnistego.
  • dzień przed badaniem wypij 3 lub 4 saszetki roztworu (receptę uzyskasz od swojego  lekarza prowadzącego w Centrum Medycznym Gunarys). 
  • cała procedura przygotowawcza jest kluczowa dla prawidłowo wykonanego badania. Niestety w przypadku złego przygotowania się Pacjenta do badania (niewystarczające oczyszczenie jelita), badanie z duzym prawdopodobiństwem będzie trzeba powtórzyć, ze względu na słabą wartośc diagnostyczną.

 

WAŻNE! W przypadku przyjmowania dosutnych leków przeciwzakrzepowych należy je odstawić́ w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na około 7 dni przed datą badania i zamiennie podawać́ zastrzyki z heparyną. W przypadku innych preparatów przeciwzakrzepowych czy pozostałych leków np. na cukrzycę czy na nadciśnienie ich odstawienie należy skonsultować́ z lekarzem prowadzącym.

 

Sugerujemy, aby:

  • na badanie zgłaszać się z osobą towarzyszącą,
  • przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań oraz innych dokumentów medycznych.
  • skontaktować się zawsze z recepcją Centrum, w razie wątpliwości czy dodatkowych pytań,


Zapraszamy na badania do:


lek. Andrzeja Sołtyszewskiego

lek. Alena Markava (konsultacje również w języku rosyjskim oraz białoruskim)

 

Zapisy telefoniczne +48 798 090 748 lub mailowo: recepcja@gunarys.pl

gastroskopia-kolonoskopia-gdansk

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748