Kolonoskopia

endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego
kolonoskopia Gdańsk, Gdynia

 

Kolonoskopia jest najdokładniejszym badaniem pozwalającym ocenić kondycję jelita grubego, w szczególności wykrycie raka jelita grubego. Wykrycie nowotworu na bardzo wczesnym etapie zaawansowania (jeszcze w momencie kiedy nie pojawiły się żadne objawy) daje duże szanse na wyleczenie oraz wydłużenie życia Pacjenta.

Kolonoskopia – badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego

 

W trakcie kolonoskopii, przy pomocy specjalnego, giętkiego endoskopu zwanego kolonoskopem, lekarz dokładnie ocenia na całej długości jelito grube oraz końcowy odcinek jelita cienkiego.

 

 

  • Długość kolonoskopu wynosi od 130 do 200 cm, co umożliwia zbadanie całego jelita grubego oraz części końcowej jelita cienkiego (w miejscu połączenia jelita cienkiego - tzw. jelito kręte) z jelitem grubym (tzw. kątnica).

 


Badanie to pozwala również na wykonanie biopsji, czyli pobranie próbek tkanek do dalszej analizy histopatologicznej, co jest kluczowe w precyzyjnym określeniu charakteru wykrytych zmian.


Kolonoskopia jest także wykorzystywana w celach terapeutycznych, takich jak usuwanie polipów, które mogą przekształcić się w nowotwory złośliwe. Procedura ta, mimo że jest inwazyjna, stanowi mniej obciążające dla pacjenta rozwiązanie niż tradycyjna operacja chirurgiczna.

 

 

Bezpieczeństwo oraz higiena są u nas na pierwszym miejscu! Sprzęt do badania po każdym użyciu jest sterylizowany. Elementy wymienne (ustniki, kleszczyki, szczypczyki itp.) są jednorazowego użytku, co zapewnia najwyższy poziom Twojego bezpieczeństwa.

Schorzenia jakie diagnozuje kolonoskopia

 

Badanie pozwala, nie tylko wykonać diagnostykę profilaktyczną w kierunku zmian podejrzanych o raka jelita grubego, ale również na diagnostykę wielu schorzeń przewodu pokarmowego m.in.:

 

  • chorobę uchyłkową jelita grubego,
  • stany zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego- WZJG, nieswoiste zapalenia jelit -NZJ)
  • nieprawidłowe krwawienie z odbytu,
  • usunięcie oraz diagnostykę polipów jelita grubego,
  • badania kontrolne po onkologicznych zabiegach chirurgicznych w zakresie jelita grubego,
  • oraz jako okresowe monitorowanie stanu jelita w trakcie leczenia WZJG czy choroby Crohna.


Kolonoskopia jest również nieoceniona w diagnostyce przyczyn krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zmian rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia, ołówkowate stolce) oraz niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wykrycie tych patologii pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i monitorowanie postępu choroby.

 

 

 

Przebieg kolonoskopii

 

Samo badanie trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut i jest wykonywane w pozycji leżącej na boku. Lekarz wprowadza kolonoskop przez odbyt i delikatnie przesuwa go w głąb jelita, jednocześnie pompując powietrze, aby rozszerzyć jelito i ułatwić oględziny. W trakcie kolonoskopii pacjent może odczuwać dyskomfort związany z wprowadzaniem powietrza i manewrowaniem kolonoskopem, jednak dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub analgosedacji (znieczulenie dożylne), dolegliwości te są znacznie zredukowane. Po zakończeniu badania lekarz usuwa kolonoskop, a pacjent pozostaje pod obserwacją przez krótki czas, aby wykluczyć ewentualne powikłania.

 

Po zabiegu, każdy z pacjentów pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego, odpoczywa w osobnym gabinecie. Po około 30-40 minutach od badania Pacjent może wrócić do domu.

 

kolonoskopia Gdańsk, Gdynia

Przygotowanie do badania kolonoskopii

 

  • Około 7 dni przed badaniem sugerujemy wprowadzenie diety lekkostrawnej, unikanie owoców pestkowych: arbuzów, truskawek, czereśni oraz orzechów, maku, nasion i rezygnację z jedzenia chleba ziarnistego.
  • Dzień przed badaniem wypij 3 lub 4 saszetki roztworu (receptę uzyskasz od swojego lekarza prowadzącego w Centrum Medycznym Gunarys).

 

Cała procedura przygotowawcza jest kluczowa dla prawidłowo wykonanego badania.

 

  • Niestety w przypadku złego przygotowania się Pacjenta do badania (niewystarczające oczyszczenie jelita), badanie z dużym prawdopodobieństwem będzie trzeba powtórzyć, ze względu na słabą wartość diagnostyczną.

 


WAŻNE! W przypadku przyjmowania doustnych leków przeciwzakrzepowych należy je odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na około 7 dni przed datą badania i zamiennie podawać zastrzyki z heparyną.  Pacjenci przyjmujący kwas acetylosalicylowy  nie muszą tego leku odstawiać przed badaniem. Nowe leki przeciwkrzepliwe NOAC odstawiamy 2-3 dni przed badaniem, i wracamy do przyjmowania leku w tym samym dniu po badaniu. W razie wątpliwości, należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. W trakcie badania kolonoskopowego bardzo często lekarz pobiera wycinki lub wycina podejrzane zmiany do badania histopatologicznego np. polip. W przypadku przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi, taka procedura może przyczynić się do miejscowego krwawienia i narażenia Pacjenta na niebezpieczne skutki zdrowotne. 

 

Kolonoskopia w znieczuleniu miejscowym

 

Znieczulenie miejscowe podczas kolonoskopii polega na aplikacji żelu znieczulającego w okolicę odbytu, co zmniejsza ból i dyskomfort związany z wprowadzeniem kolonoskopu. Jest to metoda często stosowana u pacjentów, którzy obawiają się bólu, ale nie mają przeciwwskazań do wykonania badania bez pełnego znieczulenia. Znieczulenie miejscowe jest bezpieczne i zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów.

 


Podczas badania pacjent jest przytomny i może współpracować z lekarzem, co jest korzystne w przypadku konieczności zmiany pozycji ciała lub głębszego wprowadzenia kolonoskopu. W wielu przypadkach znieczulenie miejscowe jest wystarczające do zapewnienia komfortu pacjenta i umożliwia szybki powrót do normalnych czynności po zakończeniu procedury.

Kolonoskopia w znieczuleniu dożylnym – analgosedacja

 

Standardowo zabieg kolonoskopii w znieczuleniu miejscowym w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku trwa około 30 - 40 minut. Każdy Pacjent ma także możliwość skorzystania z tzw. komfortowej kolonoskopii w analgosedacji.

 

Taki sposób znieczulenia dożylnego Pacjenta, zapewnia komfort podczas badania, bez zbędnego stresu i strachu.

 

 

Znieczulenie typu analgosedacja jest to krótkie, płytkie znieczulenie wykonywane BEZ OBECNOŚCI ANESTEZJOLOGA, które polega na jednoczasowym podaniu leków o działaniu uspokajającym i nasennym oraz leków o działaniu przeciwbólowym. 

 


Bezpośrednio po badaniu, pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego naszego Centrum, Pacjent odpoczywa w pokoju pozabiegowym. Efekt działania leków ustępuje dosyć szybko, jednakże zalecany jest odpoczynek w dniu wykonania badania.

 

Bardzo ważne! Przez 24 godziny po badaniu, nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ze wglądu na czas utrzymywania się leków w organizmie. Po wykonanej kolonoskopii w znieczuleniu, Pacjent może opuścić Centrum Medyczne Gunarys w towarzystwie osoby towarzyszącej.

 

kolonoskopia ze znieczuleniem Gdańsk, Gdynia

Pobieranie wycinków (biopsja) w kolonoskopii

Podczas kolonoskopii lekarz może zdecydować o pobraniu wycinków tkanki (biopsji) do dalszej analizy histopatologicznej. Próbki tkanek pobierane są za pomocą specjalnych kleszczyków wprowadzanych przez kanał roboczy kolonoskopu. Następnie wycinki są badane, co pozwala na wykrycie komórek nowotworowych, stanów zapalnych lub innych nieprawidłowości. Dzięki biopsji możliwe jest również monitorowanie postępu chorób zapalnych jelit oraz ocena skuteczności prowadzonego leczenia. Pobieranie wycinków jest procedurą bezbolesną dla pacjenta, ponieważ ściana jelita nie posiada receptorów bólu.

Usuwanie polipów w kolonoskopii

Kolonoskopia pozwala nie tylko na diagnostykę, ale również na terapeutyczne usuwanie polipów jelita grubego. Polipy to niewielkie, często łagodne nowotwory, które mogą przekształcić się w raka, jeśli nie zostaną usunięte. Procedura usuwania polipów, znana jako polipektomia, jest przeprowadzana za pomocą specjalnych narzędzi wprowadzanych przez kolonoskop. Małe polipy są zazwyczaj usuwane za pomocą pętli diatermicznej, która przecina polip i koaguluje naczynia krwionośne, zapobiegając krwawieniu.

 

 

Czy kolonoskopia boli?

Czy po kolonoskopii potrzebuję zwolnienie lekarskie?

KOLONOSKOPIA GDAŃSK, GDYNIA UMÓW TERMIN BADANIA

Zadbaj o swoje zdrowie!. Umów się na badanie kolonoskopii do naszych specjalistów :

 

 

Napisz do nas recepcja@gunarys.pl lub zadzwoń

Zobacz również
Konsultacja urologiczną Gdańsk, badanie USG

Urolog

Czytaj więcej

Obrzezanie (plastyka napletka)

Czytaj więcej
diabetolog-gdansk

Diabetolog dorosłych

Czytaj więcej
A80327B0-E9C6-466C-9400-8D02C642ACAF

Badania laboratoryjne

Czytaj więcej
Lekarze dermatolodzy w Centrum Medycznym Gunarys, Gdańsk

Dermatolog

Czytaj więcej
Gastroenterologia dorosłych: gastroskopia i kolonoskopia

Gastroenterolog dorosłych

Czytaj więcej
dermatoskopia-badanie-znamion-gdansk

Dermatoskopia

Czytaj więcej
chirurg-gdansk

Chirurg

Czytaj więcej
Lekarz laryngolog w Gdańsku

Laryngolog

Czytaj więcej
gastroskopia gdansk, gdynia

Gastroskopia

Czytaj więcej
skleroterapia Gdańsk

Skleroterapia

Czytaj więcej
usg-brzucha-piersi-gdansk

Badania USG

Czytaj więcej
laserowe usuwanie żylaków Gdańsk

Laserowe leczenie żylaków EVLT

Czytaj więcej
kriochirurgia-wmrazanie-kurzajek-gdasnk

kriochirurgia

Czytaj więcej
USG Doppler Gdańsk

USG Doppler

Czytaj więcej
usg-jąder-gdansk

usg jąder

Czytaj więcej
podcięcie wędzidełka gdańsk

Podcięcie wędzidełka

Czytaj więcej
plastyka napletka gdansk

Plastyka chirurgiczna wędzidełka prącia (dorośli)

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748