
Endoskopia to badanie diagnostyczne służące do zobrazowania nieprawidłowości w zakresie górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
GASTROSKOPIA (endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego) oraz KOLONOSKOPIA (endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego) jest jednym z najważniejszych i najdokładniejszych metod diagnostycznych w chorobach przewodu pokarmowego.
Przy pomocy gastroskopu (długiej i elastycznej rurki z umieszczoną kamerą), lekarz wykonujący zabieg gastroskopii w Centrum Medycznym Gunarys wprowadza aparat przez jamę ustną do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badania gastroskopowe w naszym Centrum wykonane są na wysokiej klasy aparaturze, pozwalającej zobrazować nieprawidłowości w obrębie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy
Dzięki gastroskopii nasi lekarze są w stanie zdiagnozować choroby takie jak:
Podczas badania lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć błonę śluzową przełyku, zołądka oraz początkowego odcinka jelita cieńkiego tj. dwunastnicy, co pozwala na prawidłowe zdiagnozowanie choroby oraz włączenie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo w trakcie badania gastroskopii można poszerzyć diagnostykę o wykonanie m.in. testu urazowego (diagnostyka infekcji Helicobacter Pylori) oraz pobrać wycinki ze zmian podejrzanych o zmianę nowotworową, do badania histopatologicznego (tzw. biopsja).
Zabieg gastroskopii wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Na życzenie pacjenta, po konsultacji z lekarzem, istnieje możliwość podania dożylnego leku znieczulającego zapewniającego bardziej komfortowe przeprowadzenie badania bez uczucia lęku i niepokoju tzw. analgosedacja.
Przygotowanie do zabiegu gastroskopii:
W przypadku wykonywania gastroskopii diagnostycznej z biopsją nie ma konieczności odstawiania aspiryny czy sintromu. w przypadku NOAC tzw. nowoczesnych leków przeciwzakrzepowych tj. rywaroksaban ( Pradaxa), dabigatran (Xarelto), apiksaban, abcyksymab/eptifibatyd należy je odstawić ok. 24-48h przed planowaną gastroskopią diagnostyczną.
Badanie jest bezbolesne, krótkie (trwa około 10-15 minut) i wykonywane jest jedynie w znieczuleniu miejscowym, specjalnym środkiem znieczulającym gardło. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do domu. W wyjątkowych sytuacjach, w przypadku strachu przed wykonaną procedurą lekarz może zdecyodować się na podanie leków dożylnych tzw. analgosedacji, która pomoże zminimalizowac dyskomfort podczas badania. Należy wówczas pamiętać, że w dniu badania w tym przypadku Pacjent nie może jeździć autem i musi towarzyszyć mu osoba towarzysząca.
Kolonoskopia jest najdokładniejszym badaniem pozwalającym ocenić kondycję jelita grubego, w szczególności wykrycie raka jelita grubego. Wykrycie nowotworu na bardzo wczesnym etapie zaawansowania (jeszcze w momencie kiedy nie pojawiły się żadne objawy) daje duże szanse na wyleczenie oraz wydłużenie życia Pacjenta.
W trakcie kolonoskopii, przy pomocy specjalnego, gietkiego endoskopu zwanego kolonoskopem, lekarz dokładnie ocenia na całej długości jelito grube oraz końcowy odcinek jelita cieńkiego (w miejscu połączeniaa jelita cieńkiego- tzw. jelito kręte) z jelitem grubym (tzw. kątnica).
Badanie pozwala, nie tylko wykonać diagnostykę profilaktyczną w kierunku zmian podejrzanych o raka jelita grubego, ale również na diagnostykę wielu schorzeń przewodu pokarmowego m.in.:
Standardowo zabieg kolonoskopii w Centrum Medycznym Gunarys w Gdańsku trwa około 30 - 40 minut. Każdy Pacjent ma możliwośc skorzystania z tzw. komfortowej kolonoskopii w analgosedacji. Taki sposób znieczulenia dożylnego Pacjenta, zapewnia komfort podczas badania badania, bez zbędnego stresu i strachu. Znieczulenie typu analgosedacja jest to krótkie, płytkie znieczulenie wykonywane BEZ OBECNOŚCI ANESTEZJOLOGA, które polega na jednoczasowym podaniu leków o działaniu uspokajającym i nasennym oraz leków o działaniu przeciwbólowym.
Po zabiegu, każdy z pacjentów pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego, odpoczywa w osobnym gabinecie. Po około 30-40 minutach od badania Pacjent może wrócić do domu.
Przygotowanie do badania kolonoskopii:
WAŻNE! W przypadku przyjmowania dosutnych leków przeciwzakrzepowych należy je odstawić́ w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na około 7 dni przed datą badania i zamiennie podawać́ zastrzyki z heparyną. W przypadku innych preparatów przeciwzakrzepowych czy pozostałych leków np. na cukrzycę czy na nadciśnienie ich odstawienie należy skonsultować́ z lekarzem prowadzącym.
Sugerujemy, aby:
Zapraszamy na badania do:
lek. Alena Markava (konsultacje również w języku rosyjskim oraz białoruskim)
Zapisy telefoniczne +48 798 090 748 lub mailowo: recepcja@gunarys.pl