Cytologia, zwana również rozmazem szyjkowym, to diagnostyczne badanie ginekologiczne służące do wykrywania zmian w kierunku raka szyjki macicy. Badanie to powinno być wykonywane regularnie przez wszystkie kobiety raz do roku. Dodatkowo w przypadku cytologii plynnej (LBC) istnieje możliwość wykrycia obecność wirusa HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego). Cytologia jest badaniem bezbolesnym, które każda Pacjentka powinna wykonywać regularnie raz do roku.
Badanie cytologii, bez względu na metodę zawsze wygląda w ten sam sposób. Przy pomocy specjalnej szczoteczki z kanału szyjki macicy ginekolog pobiera materiał, który następnie musi utrwalić do dalszego badania.
W przypadku cytologii tradcyjnej (zwykłej) pobrany materiał transportowany jest na suche szkiełko, w cytologii płynnej materiał wraz ze szczoteczką umieszczany i utrwalany jest w specjlanym płynnym podłozu. Umieszczenie pobranych komórek w płynnym podłozu zabezpiecza je przed uszkodzeniem, oraz pozwala w pewny sposób wykluczyć obecność nieprawidłowych komórek (nowotworowych). Dodatkowym atutem badania cytologii płynnej jest możliwość rozszerzenie diagnostyki np. o infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
Podsumowując - cytologia płynna LBC pozwala na uzyskanie lepszej jakości próbek, co wiąże się z większą czułością oraz prezycją wykonanego badania. Co zapewnia bardziej wiarygodne wyniki w diagnostyce raka szyjki macicy.
Według najnowszych wytycznych światowych towarzystw ginekologicznych oraz onkologicznych każda kobieta powinna wykonać u siebie diagnostykę w kierunku infekcji wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wirus HPV jest główną przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy (HPV typ 16 i 18, określane są jako wysokoonkogenne odmiany brodawczaka). Dzięki cytologii płynnej LBC diagnostyka staje się łatwa i dostępna dla każdej kobiety. Należy pamietać, że rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, oraz że jego początkowe stadium jest praktycznie bezobjawowe. Dlategop tak ważna jest profilaktyka.
Badania naukowe wykazały, że infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest niezbędna do powstania nieprawidłowych komórek w zakresie szyjki macicy oraz w pożniejszym czasie rozwinięcia się pełnoobjawowego nowotworu. Trzeba również podkreślić, że nie każda infekcja HPV prowadzi do rozwoju raka. Szczególnie niebezpieczne są infekcje tzw. wysokoonkogenym typem wirusa HPV tj. 16 i 18. Inne typy wirusa HPV (6,11) mogą prowadzić do powstania łagodnych zmian skórnych tzw. kłykcin kończystych.
Na infekcję wirusem HPV najcześciej narażone są kobiety (oraz mężczyźni), posiadające licznych partnerów seksualnych (niezabezpieczone kontakty genitalne, analne oraz oralne).
Do wizyty ginekologicznej, nie potrzeba się specjalnie przygotowywać, jednak warto pamiętać o kilku zasadach:
Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny wykonywać regualarnie badanie cytologiczne. Pierwsze badanie powinno być wykonane niepóżniej niż do ukończenia 25 roku życia, lub do 3 lat od rozpoczęcia współżycia.
Serdecznie zapraszamy na badanie do naszych ginekologów.
Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748