Zamknij Popup
Nude Gray Minimalist Coffee Milk Business Banner

Cytologia płynna LBC

Badanie, które uratuje Ci życie
cytologia plynna-gdansk

Cytologia, zwana również rozmazem szyjkowym, to diagnostyczne badanie ginekologiczne. Powinno być wykonywane regularnie przez wszystkie kobiety, co najmniej raz na trzy lata. Pozwala wykryć obecność wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Dlatego jest tak ważne z perspektywy profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia nie boli. Badanie przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje cytologii: tradycją oraz cytologię nowej generacji tzw. cytologię płynną LBC (ang. Liquid Basen Cytology)

 

W tradycyjnej cytologii, wymaz z szyjki macicy pobrany jest na szkiełko za pomocą specjalnej szczoteczki. Metoda ta nie pozwala na dokładne rozprowadzenie materiału, w wyniku czego mniejsza ilość materiału zostaje przesłana do badania. Taka forma również niesie duże ryzyko uszkodzenia pobranego materiału.

 

W przypadku cytologii płynnej LBC materiał, wraz z szczoteczką zostaje bezpośrednio utrwalony w specjalnym pojemniku z płynem, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia preparatu oraz zapewnia większą czułość diagnostyczną. Oprócz tego raz pobrany materia w cytologii płynnej LBC pozwala na rozszerzenie diagnostyki np. o infekcję HPV, chlamydię czy rzeżączkę.

 

Według najnowszych wytycznych światowych towarzystw ginekologicznych oraz onkologicznych każda kobieta powinna wykonać u siebie diagnostykę w kierunku infekcji wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

 

Wirus HPV jest główną przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy (HPV typ 16 i 18, określane są jako wysokoonkogenne odmiany brodawczaka). Dzięki cytologii płynnej LBC diagnostyka staje się łatwa i dostępna dla każdej kobiety.

 

Jak przygotować się do badania cytologii? 

Cytologię płynną LBC najlepiej wykonać w środku cyklu (tj. ok 4 dni po ustąpieniu krwawienia i nie później niż 4 dni przed kolejnym)

  • 2-3 dni przed badaniem nie odbywać stosunków płciowych
  • 2-3 dni przed nie irygować pochwy i nie stosować leków dopochwowych czy tamponów

 

Pamiętaj – regularnie wykonywana cytologia może uratować Ci życie!

 

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748