Ginekologia ogólna zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką schorzeń oraz zaburzeń zdrowia związanych z żeńskim układem rozrodczym. Specjaliści od ginekologii ogólnej zajmują się opieką nad kobietami we wszystkich fazach ich życia, począwszy od okresu dorastania i pierwszej miesiączki, przez okres płodności, ciążę, poród, menopauzę, aż po późniejsze lata życia.
Wizyta u ginekologa jest procedurą rutynową mającą na celu monitorowanie zdrowia reprodukcyjnego kobiety, przeprowadzanie badań przesiewowych oraz diagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych. Oto typowy przebieg wizyty ginekologicznej krok po kroku:
- wywiad lekarski: w trakcie rozmowy podajemy dlaczego zgłaszamy się na wizytę i jakie mamy ewentualnie niepokojące objawy (upławy, krwawienie, ból przy stosunku itd.). Lekarz ma możliwość zapoznania się m.in z poprzednimi wynikami badań (usg przezpochwowe, cytologia, badania hormonalne), wypytać o choroby towarzyszące, przebyte ciąże/porody, stosowaną antykoncepcję, przebyte zabiegi operacyjne, długość trwania miesiączki itp. Na wizytę zawsze warto zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań (w szczególności, jeżeli jest to nasza pierwsza wizyta u danego lekarza)
- badanie ogólne: zmierzenie ciśnienia tętniczego, ewentualny pomiar wagi czy poziomu cukru (u kobiet ciężarnych)
- badanie ginekologiczne, które polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnego jednorazowego wziernika. Po wprowadzeniu do pochwy wziernik jest delikatnie rozchylany, tak aby lekarz w swobodny sposób mógł zbadać tarczę ora szyjkę macicy. Podczas tego badania ginekolog również pobiera cytologię (płynną lub zwykłą) oraz może dodatkowo wykonać niezbędne wymazy (przy podejrzeniu np. Infekcji bakteryjnej)
USG przezpochwowe pozwala w bezbolesny sposób ocenić źeńskie narządy płciowe (macica, jajniki, jajowody) oraz otaczające tkanki przy pomocy specjalnej sondy, która wprowadzona jest przez lekarza do pochwy. Badanie to jest bardziej szczegółowe i dokładniejsze niż klasyczne usg przez powłoki brzuszne ponieważ sonda umieszczona zostaje w bezpośredniej odległosci od badanego narządu.
Całe badanie ginekologiczne w Centrum Medycznm Gunarys w Gdańsku wykonywane jest w pozycji leżącej na kozetce lub fotelu ginekologicznym, w pełni bezbolesne oraz nieinwazyjne. Po badaniu może pojawić się ślad plamienia lub drobne krwawienie, które ustępuje w ciągu 1-2 dni.
Dla wielu kobiet wizyty ginekologiczne są stresujące i mogą wiązać się z dyskomfortem. Dlatego zawsze na taką wizytę, warto przygotować się wcześniej. W dniu wizyty najlepiej wybrać wygodne ubranie, które nie będzie krępowało ruchu i ułatwi w szybki sposób przebrać się do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Należy również pamiętać, że do wizyty nie trzeba się specjalnie myć czy depilować.
Oto kilka wskazówek czego nie robić przed wizytą ginekologiczną:
Wykonywanie regularnych wizyty ginekologicznych stanowi najlepszy sposób na wykrycie oraz szybkie leczenie we wczesnych stadiach poważnych zmian w zakresie żeńskich narządów płciowych (np.rak szyjki macicy) czy innych zmian np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciąże czy nawracające infekcje.
Do najczystych schorzeń z jakimi zgłaszają się Pacjentki do ginekologa należą m.in: