Leczenie laserowe torbieli włosowej (pilonidalnej) - SILAC

20 / 05 / 2023
Joanna Gunarys
Leczenie laserowe torbieli wlosowej pinoidalnej_SILAC

 

Torbiel włosowa, zwana również pinoidalną, należy do grupy dolegliwości, których pacjenci bardzo się wstydzą. Częstokroć liczą, że „przejdzie sama” i dopiero poważny stan zmusza ich do wizyty u specjalisty. Wyjaśniamy od razu: nie „przejdzie sama”, a unikanie lekarza to bardzo zła strategia, z której wyniknąć mogą jedynie przykre konsekwencje dla zdrowia.


Torbiel tworzy się w szparze międzypośladkowej. Jest chorobą zapalną tkanki podskórnej, należącej do grona chorób przewlekłych i dość uciążliwych.

 

Zazwyczaj zakażenie powodują bakterie beztlenowe. Statystycznie grupą o najwyższym ryzyku zachorowania są mężczyźni (u nich torbiel występuje czterokrotnie częściej niż u kobiet) w wielu od 20 do 40 lat. Typowy pacjent posiada gęste owłosienie okolicy szpary pośladkowej i ciemną karnację. Wynika to z faktu, że istotną rolę w postawaniu zakażenia odgrywają mieszki włosowe oraz pot.


Z jakich dokładnie przyczyn tworzy się torbiel włosowa?

 

Rzecz jest przedmiotem badań medycznych. Ostateczne przyczyny nie zostały jednoznacznie zbadane i wyjaśnione. Wyodrębniono natomiast czynniki, które mogą sprzyjać jej powstawaniu. Należą do nich na przykład: obfite owłosienie, ponadprzeciętnie wysoka potliwość, mikrourazy w okolicy powstania torbieli, niewystarczająca troska o higienę osobistą, siedzący tryb życia, zbyt wysoka waga. Należy jednak pamiętać, że od powyższych zasad występują wyjątki. Czasami torbiel tworzy się na skutek nieprawidłowości w trakcie życia płodowego. Bywa, że na powstanie torbieli mają wpływ niektóre dyscypliny sportu, sprzyjające urazom kości ogonowej.


Objawy choroby są kwestią indywidualną, zależną od etapu zakażenia i jego rozmiaru.

Większość pacjentów trafia do lekarza z powodu bolesnego guza, wypełnionego ropą. Okolica krzyżowa i pośladków staje się silne zaczerwieniona, obrzęknięta, bolesna. Pacjenci mogą skarżyć się na wycieki płynów surowiczych o ostrym zapachu, podwyższoną temperaturę lub silną gorączkę, uczucie szarpania, szczypania. Zmiany skórne są w stanie zaobserwować w lusterku oraz wyczuć podczas codziennych czynności, takich jak mycie lub ubieranie się. Dotknięta torbiel powoduje silny ból, który dokucza również przy gwałtowniejszych ruchach.


Torbiel włosowa nie wygoi się po podaniu antybiotyków. Pacjenci nie usuną jej metodami „domowymi”. Mogą złagodzić ból, obrzęk lub gorączkę, ale istota problemu nie zostanie rozwiązana.


Tradycyjne leczenie torbieli wymagało interwencji chirurgicznej. Podczas operacji wykonywanej w znieczuleniu chirurg wycinał torbiel, co wymagało pobytu w szpitalu, najczęściej dwudniowego lub trzydniowego. O ile torbiel była bardzo rozrośnięta, niezbędne okazywało się wycięcie i użycia płata skóry z innej części ciała. Trzeba pamiętać, że operowana okolica jest szczególnie trudna w leczeniu. Sam zabieg nie jest skomplikowany, jednak rany powstałe w wyniku zabiegu statystycznie często ulegały najprzeróżniejszym infekcjom. Dochodziło do swoistego błędnego koła: infekcje mogły sprzyjać powstawaniu torbieli, a pacjenci borykali się z nawracającą dolegliwością latami.


Dla wielu Pacjentów doskonałym roziwązaniem jest laserowe leczenie torbieli pinoidalnej (z ang. SILAC - sinus laser closure). Jest to metoda skuteczna oraz nieinwazyjna, w odróżnieniu do tradycyjnych rozwiązań chirurgicznych.

 

Jak wygląda zabieg SILAC?

 

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa on od pół godziny do godziny (w zależności od wielkości obszaru). Po nacięciu torbieli za pomocą specjalnego światłowodu chirurg oczyszcza wnętrze torbieli włosowej. 

Przemiany termiczne wywołane oddziaływaniem światła lasera zapewniają dokładną dekontaminację jamy torbieli oraz dewitalizację wyściełającego ją nabłonka.

Termicznemu zniszczeniu ulegają również wszechobecne zarówno we wnętrzu torbieli, jak też w bliskim jej sąsiedztwie liczne komórki macierzyste, odpowiedzialne za przyrost kolejnych włosów, tworzenie nowych mieszków włosowych – stanowiące istotny czynnik ryzyka wznowy po leczeniu i progresji choroby. Równocześnie dochodzi do znacznego objętościowego obkurczenia przestrzeni torbieli.

Przez kilka tygodni po zabiegu, Pacjent może zauważyć wyciek treści surowiczej z miejsca po wprowadzeniu lasera, co stanowi naturalną odpowiedź na zabieg oraz świadczy o  procesie gojenia się tkanek po zabiegu SILAC.

 

W odróżnieniu od tradycyjnego zabiegu chirurgicznego leczenie laserem nie wymaga pobytu w szpitalu, dolegliwości bólowe są znikome, a ryzyko powikłań bardzo niewielkie. Pacjenci wracają do domów tego samego dnia. Pełne wygojenie rany trwa do kilku tygodni, przy czym ból wywołany stanem zapalnym ustępuje w kilka godzin po zabiegu. 

SiLaC wyklucza konieczność wykonywania rozległych cięć chirurgicznych i okaleczającego usuwania tkanek. Zabieg nie wymaga zatem stosowania szczególnie uciążliwej dla pacjenta dużej dyscypliny w postępowaniu pooperacyjnym zespoleń skórnych z zastosowaniem przesunięcia płata. Rekonwalescencja po zabiegu laserowym przebiega szybko, a powrót do normalnego trybu życia jest natychmiastowy

Uzyskana po laserowym opracowaniu cienka warstwa powierzchownie skoagulowanych tkanek, przy znaczącym ich wyjałowieniu, stwarza dogodne warunki do przyspieszonego gojenia, co ogranicza ryzyko wtórnego nadkażenia torbieli.

 

Niestety, w niektórych przypadkach rozległych torbieli, może dojśc do pojawienia sie miejscowego stanu zapalnego oraz utworzenia ropnia jako efekt niecałkowitego zamknięcia rany. W takim wypadku chirurug ponownie musi naciąc ropień, wyleczyć stan zapalny i po ustapieniu objawów zakażenia powtórzyć zabieg w okolicy torbieli, która nie została w pelni opracowana laserowo.

 

Zalety zabiegu SILAC (laserowego leczenia torbieli włosowej)

 

  • znikoma inwazyjność, brak okaleczającej resekcji tkanek, brak rekonstrukcji z przesunięciem płata i marsupializacji
  • szybka rekonwalescencja, natychmiastowy powrót do codziennej aktywności
  • mały dyskomfort i dolegliwości po zabiegu
  • wysoka skuteczność
  • minimalne dolegliwości bólowe po przeprowadzonym zabiegu, większość pacjentów nie wymaga przyjmowania leków przeciw bólowych niski odsetek nawrotów
  • małe ryzyko wtórnego zakażenia
  • możliwość wykonania w gabinecie zabiegowym, w miejscowym znieczuleniu nasiękowym, bez wsparcia anestezjologicznego (90% przypadków)
  • krótki czas zabiegu

 

Chcesz skonsultować leczenie torbieli włosowej laserem lub umówić się na zabieg?

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje i zabiegi do lek. Joanny Gunarys.

 

Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
Popularne zabiegi medycyny estetycznej w gdańskim Centrum Medycznym Gunarys
09 / 12 / 2020

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.
26 / 04 / 2022

Miesiączka: czas trwania, ból, nieregularność. Wyjaśniamy wątpliwości.

Czytaj więcej
„Cytologia nie boli”  – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato, gdańskie Centrum Medyczne Gunarys
14 / 01 / 2022

„Cytologia nie boli” – rozmowa z lek. Katarzyną Bukato

Czytaj więcej
Chirurgiczna korekta powiek, plastyka powiek w Gdańsku
20 / 10 / 2020

Chirurgiczna korekta powiek

Czytaj więcej
Botoks_kwas hialuronowy_centrum medyczne gunarys1
21 / 03 / 2023

Czym się różni botoks od kwasu hialuronowego?

Czytaj więcej
Menopauza – czy jest się czego bać?
16 / 05 / 2022

Menopauza – czy jest się czego bać?

Czytaj więcej
badania-piersi-usg-piersi-centrum-medyczne-gunarys-gdansk
25 / 10 / 2022

Różowy październik - miesiąc świadomości raka piersi

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748