Modelowanie ust – wszystko, co musisz wiedzieć

30 / 06 / 2022
Joanna Gunarys
Modelowanie ust – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegach w Gdańsku

Piękne, naturalnie wyglądające usta to marzenie każdej kobiety. Zwracamy na nie uwagę podczas rozmowy z drugą osobą. Uśmiechem można zjednać sobie sympatię. Nic dziwnego, że wiele pań pragnie poprawić wygląd ust i tym samym swoją atrakcyjność oraz samopoczucie. W niniejszym artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu, które zadają pacjentki gdańskiego Centrum Medycznego Gunarys.

Na czym polega modelowanie ust?

Zabieg polega na wstrzyknięciu w wargi preparatu na bazie kwasu hialuronowego (wypełniacz tkankowy). Zabieg trwa od 15 do około 20 minut.

Czy zabieg ten jest bezpieczny?

Tak, to substancja, naturalnie występująca w organizmie człowieka. Został gruntownie przebadany medycznie, od lat jest powszechnie używany w okulistyce, chirurgii, chirurgii plastycznej, ginekologii czy ortopedii. Od lat stosujemy preparaty znanych i sprawdzonych marek, posiadających badania kliniczne oraz spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.

Czy można wymodelować usta w sposób, który wygląda na naturalny?

Oczywiście! Nawet trzeba. Wykwalifikowany specjalista nigdy nie przeprowadzi zabiegu w sposób oszpecający pacjentkę. W internecie można znaleźć wiele fotografii kobiet, które z powodu nieprofesjonalnie wymodelowanych ust, zamiast poprawić wygląd, pogorszyły go. Zjawisko doczekało się nawet swojej nazwy: „kaczy dzióbek”. Przyczyna tkwi wyłącznie w źle przeprowadzonym zabiegu i wstrzyknięciu pacjentce nadmiernej ilości kwasu hialuronowego lub podaniu go w nieodpowiedni sposób (np. podanie preparatu poza czerwień wargową).

Lekarz może odmówić przeprowadzenia zabiegu, jeśli uzna, że nie będzie on korzystny dla wyglądu pacjentki.

 

Do kogo warto się udać na zabieg? Jak wybrać specjalistę?

Najbezpieczniej jest udać się na zabieg do doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza i pamiętać, że kosmetolodzy , zgodnie z obowiązującym w Polsce przepisami prawa, nie posiadają uprawnienia do świadczeń medycznych.


Czy zabieg jest bolesny?

W Centrum Medycznym Gunarys zabieg wykonujemy w znieczuleniu stomatologicznym, co sprawia że zabieg jest komfortowy dla Pacjentki.

Kto powinien zdecydować się na modelowanie ust?

Każda osoba, która jest niezadowolona z obecnego kształtu swoich ust, lub pragnąca odświeżyć delikatnie swój wygląd. Zabieg zdecydowanie poprawi wygląd osób, które mają opadające kąciki ust. Wpływają one bowiem na ogólny wygląd twarzy, nadają jej smutny lub surowy wyraz. Podobnie odbierane są zbyt wąskie wargi. Podświadomie odczytujemy je za dowód złości lub nieuprzejmości.

Zabieg modelowania ust często wybierają osoby, z naturalną asymetrią warg pragnąc przywrócić im prawidłowe proporcje.  Czasami kształt ust po prostu nie pasuje do proporcji naszej twarzy i wtedy możemy równiez skorzystać z tego zabiegu.


Na jakie efekty można liczyć?

Zabieg modelowania ust pozwala na usunięcie asymetrii, zwiększenie objętości wargi górnej, dolnej lub obu. Może podnieść opadające kąciki i dostosować kształt ust do reszty twarzy.

Jak wyglądają usta po zabiegu?

Pełny efekt wygojenia po zabiegu to około 14 dni. Po tym czasie znikają drobne zasinienia, oraz obrzęk, Usta są pełniejsze, zdrwosze i bardziej nawilżone niż przed wykonaniem zabiegu.

 

O co warto zapytać przed zabiegiem?

Przede wszystkim należy omówić z lekarzem oczekiwane i możliwe efekty. Każde usta są wyjątkowe w swojej niepowtarzalności, dlatego każdy zabieg należy dokładnie zaplanować.

Istnieją również przeciwskazania, kiedy nie możemy wykonać zabiegu m.in :

  • czynna infekcja bakteryjna czy wirusowa w okolicy ust
  • ciąża oraz karmienie piersią
  • alergie na środki znieczulające czy podany kiedyś preparat kwasu hialuronowego

Czy modelowanie może rozwiązać inne problemy np. nadmierne wysuszenie lub pękanie ust?


W pewnym zakresie tak, ponieważ nawilża i odżywia wargi. Szczegóły warto ustalić z lekarzem, gdyż ostateczny wynik zależy od przyczyny wysuszenia i ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Jak zadbać o siebie po zabiegu?

Przez kilka godzin do kilku dni po zabiegu najlepiej chłodzić usta (zimne napoje, kostki lodu czy dostępne w aptece pady chłodzące) oraz pijemy dużo wody.

Nie zaleca się picia gorących płynów, alkoholu korzystania z sauny czy intensywnych ćwiczeń (przez kilka dni po zabiegu może nasilać to obrzęk). Zaleca się aby usta delikatnie nawilżać pomadką ochronną. Kilka dni po zabiegu usta mogą być obrzęknięte, lekko asymetryczne czy mogą pojawić się drobne zasinienia. Jest to rzecz naturalna i typowa dla tego zabiegu. Wszytko po kilku dniach samo ustępuję. Jeżeli planujesz wielkie wyjście lub specjalne wydarzenie - pamiętaj! Zabieg ten najlepiej wykonać 3-4 tygodnie przed, aby delikatna tkanka ust miała szanse się wygoić.

Na co zwrócić uwagę po zabiegu? Czy może dojść do powikłań?

U niektórych pacjentów pojawia się opuchlizna. Nie jest ona powodem do obaw, zniknie od 24 do 48 godzin. Czasami opuchnięcie występuje tylko na jednej wardze. Zdarzają się również niewielkie zaczerwienienia i drobne siniaki. Do kilku dni po zabiegu pacjentka może mieć poczucie, że usta są nadwrażliwe. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią takie objawy jak: ból, mocne swędzenie warg, gorączka po zabiegu, nieustępująca opuchlizna z towarzyszącym bólem, lub zbielenie skóry w okolicy ust.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

To zależy od predyspozycji pacjenta oraz użytego preparatu. Preparaty typowe do nawilżenia ust utrzymują sie zwykle od 6-9 miesiący, preparaty bardziej usieciowane, wykorzystywane do zabiegów wolumetrycznych czy poprawiających asymetrię ust utrzymują się od 12-16 miesięcy, Na trwałość utrzymywania się preparatu wpływa też np.czy Pacjentka pali papierosy czy nie (u palaczy efekt ten zawsze jest krótszy).

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisać sie na konsultacje lub zabieg? Serdecznie zapraszamy do rejestracji do lek. Joanny Gunarys

Centrum Medyczne Gunarys w Gdańsku
tel. 798 090 748
Portal Znany Lekarz >>

 

 

joanna-gunarys-chirurg-plastyka-powiek-gdansk
Joanna Gunarys
Specjalistka Chirurgii Ogólnej, plastyka powiek, medycyna estetyczna, ginekologia estetyczna
Zobacz listę wszystkich publikacji
Zobacz również
zmarszczki mimiczne_gdansk_Centrum Medyczne Gunarys1
22 / 09 / 2022

Zmarszczki mimiczne – jak je powstrzymać i usunąć?

Czytaj więcej
plastyka-powiek-górnych -przed-i-po-gdansk-gunarys
03 / 04 / 2024

Plastyka powiek górnych - czyli jak w 60 minut odzyskać 10 lat

Czytaj więcej
Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej_Centrum Medyczne Gunarys
18 / 01 / 2023

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej? 6 zasad, które zawsze działają

Czytaj więcej
Refluks_Centrum Medyczne Guanrys Gdansk
24 / 04 / 2023

Refluks

Czytaj więcej
Movember_Centrum Medyczne Gunarys badania urologiczne
08 / 11 / 2022

Profilaktyka raka jąder i prostaty

Czytaj więcej
Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje
31 / 03 / 2021

Co to jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów się go stosuje?

Czytaj więcej
Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity
19 / 05 / 2022

Korekta zmarszczek mimicznych – obalamy mity

Czytaj więcej
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748