Młodsza i jędrniejsza skóra – poznaj zalety radiofrekwencji mikroigłowej

25 / 04 / 2023
Joanna Gunarys
Młodsza i jedrniejsza skora – zalety radiofrekwencji mikroigłowej_Gunarys

Radiofrekwencja mikroigłowa (RF) jest ceniona przez licznych pacjentów i pacjentki, gdyż przynosi szybkie i często spektakularne efekty. Na temat radiofrekwencji mikroigłowej rozmawiamy z lek. Joanną Gunarys, właścicielką Centrum Medycznego Gunarys.


Na czym dokładnie polega radiofrekwencja mikroigłowa?

Nazwa brzmi skomplikowanie, ale sam zabieg jest prosty. Polega na nakłuciach wybranych fragmentów skóry za pomocą cienkich (cieńszych niż 0,5 mm) igieł przy jednoczesnym oddziaływaniu ciepłem. To ostatnie odbywa się na głębokości skóry właściwej i bardzo silnie wpływa na włókna kolagenowe. Zabieg może być stosowany na różne partie ciała, w tym bardzo delikatne obszary, takie jak np. skóra wokół oczu. Mikronakłuwania sięgają do 3,5 mm w głąb skóry. Wysoka temperatura jest uzyskiwana w wyniku oddziaływania falami elektromagnetycznymi o częstotliwości odpowiadającej falom radiowym. Zabieg czasami nazywany jest potocznie „liftingiem bez skalpela”.


Dla kogo zabieg będzie odpowiedni i jakie przynosi rezultaty?


Radiofrekwencja mikroigłowa znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Przede wszystkim jest to jedna z najlepszych metod redukcji blizn, w tym niekorzystnie wpływających na wygląd twarzy blizn powstałych w wyniku trądziku. Stosuje się ją również do leczenia rozstępów, utraty elastyczności oraz poprawienia ogólnej kondycji skóry. W kwestii zmarszczek trzeba zaznaczyć, że zabieg w znaczący sposób je redukuje. Pomaga przy utracie jędrności, przywraca owal twarzy. Jest zalecany w przypadku zmarszczek w okolicy oczu, opadającej powieki lub podkrążonych oczu. Poza obszarem twarzy często stosowany jest przez kobiety borykające się z nadmiarem obwisłej skóry, np. po ciąży, porodzie lub w wyniku utraty wagi.

 

Kiedy widoczny jest efekt i jak długo się utrzymuje?

W zależności od rodzaju skóry i problemu, w którym ma pomóc zabieg należy powtórzyć w seriach, najczęściej są to dwa lub trzy powtórzenia. Początkowy efekt widać już po pierwszym zabiegu, jednak na pełny trzeba trochę poczekać. Zazwyczaj pierwsze efekty widać już po 4 tygodniach. Powyższy termin wynika z czasu, którego potrzebuje nasza skóra na wyprodukowanie nowych włókien kolagenowych. Trzeba pamiętać, że zabieg działa na obszar skóry właściwej, a nie tylko naskórka. Sprężystość, odbudowa i regeneracja wymagają czasu, podobnie jak zanik blizn i głębokich zmarszczek. Często zabieg wykonujemy w połączeniu z innymi procedurami np. Mezoterapią kwasem hialuronowym lub osoczem, celem wzmocnienia efektu zabiegowego.

 

Czy zabieg wykonuje się w znieczuleniu?

Tak. Najczęściej stosuje się krem znieczulający, który sprawia, że pacjentka nie czuje dyskomfortu związanego z zabiegiem. Normalnym efekt po zabiegu jest uczucie lekkiego podrażnienia oraz pieczenia. Dolegliwości nie są silne, z pewnością nie będą bolesne. Po zabiegu skórę należy nawilżać i chronić kremem z spf 50. Uczucie podrażnienia powinno minąć po dwóch, maksymalnie kilku dniach. U niektórych pacjentek pojawia się lekka opuchlizna. Utrzymuje się maksymalnie 2 dni. 

Należy pamiętać, że do dwóch tygodni po zabiegu nie wolno przebywać na słońcu bez ochrony spf 50, opalać się, korzystać z sauny i solarium. Niezależnie od pory roku trzeba stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, unikać silnych kosmetyków i zbyt gorącej wody, aby dodatkowo nie podrażnić skóry.

 

Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu?

Tak. Nie wykonuje się go kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersiom. Zabieg można przeprowadzić po wyleczeniu miejscowych infekcji skóry, w tym opryszczki. Nie wykonujemy również zabiegu, jeżeli skóra jest świeżo po opalaniu - tutaj najlepiej odczekać około 14 dni od ostatniego korzystania z promieni słonecznych, żeby skóra miała czas się zregenerować.

 

Pani doktor, jedna z naszych pacjentek zapytała: „czy mogę wykonać radiofrekwencję mikroigłową, jeśli wcześniej korzystałam z botoksu? Proszę o radę, bo opinie na ten temat w internecie są sprzeczne”.


Można bezpiecznie wykonać zabieg, jeśli pacjentka wcześniej korzystała z botoksu. Zalecam jednak odczekać minimum dwa tygodnie pomiędzy zabiegami. W razie wątpliwości zapraszam serdecznie na konsultację.

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje i zabiegi do lek. Joanny Gunarys

Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

Zobacz również
Menopauza – czy jest się czego bać?
16 / 05 / 2022

Menopauza – czy jest się czego bać?

Czytaj więcej
Na czym polega liposukcja podbródka?
31 / 03 / 2021

Na czym polega liposukcja podbródka?

Czytaj więcej
dolina łez eyelight_Centrum Medyczne Gunarys
09 / 10 / 2022

Rewitalizacja okolicy oka

Czytaj więcej
Obalamy mity proktologia to nie wstyd!
15 / 11 / 2021

Obalamy mity: proktologia to nie wstyd!

Czytaj więcej
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej
leczenie-stulejki-gdansk
22 / 02 / 2023

Zapytaj urologa - czym jest stulejka?

Czytaj więcej
badania prenatalne Gdansk Centrum Medyczne Gunarys
21 / 11 / 2022

Dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

Czytaj więcej
Dermatoskopia zbadaj znamiona przed latem_Centrum Medyczne Gunarys
30 / 05 / 2023

Kontrola dermatologiczna. Dermatoskopia – zbadaj znamiona przed latem

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748