Badanie dermatoskopowe jest to podstawowe badanie podczas wizyty dermatologicznej, które polega na oglądaniu znamion skórnych przy pomocy specjalnego urządzenia tzw. dermatoskopu. Dermatoskop uzyskuje powiekszony obraz badanego znamiona, co pozwala dermatologowi ocenic czy oglądane znamie jest niegorźne, czy istnieje konieczność chirurgicznego wycięcia oraz zbadania na obecność komórek nowotworowych.
Regularne badanie dermatoskopowe, spełnia bardzo ważną rolę w diagnostyce oraz ocenie podejrzanych znamion barwnikowych skóry, w tym przede wszytkim czerniaka.
Przy ocenie dermatoskopowej znamion barwnikowych stosuje się tzw. metodę ABCDE
A asymetria
B brzegi
C kolor
D wielkość
E ewolucja
Znamię, które powinno wzbudzić czujność podczas badania to: asymetryczne, brzegi są poszarpane, kolor jest niejednolity (groźne zmiany najczęściej są czerwone, granatowe lub wielobarwne), znamię ma ponad 6 mm średnicy, znamię szybko zmienia swój rozmiar, kształt, grubość lub kolor
Jeśli nagle nasza zmian na skórze powiększyła się , zmieniła kolor, krwawi, zmnieniła kształt niezwłocznie należy umówić się na wizytę do dermatologa celem oceny dermatoskopowej oraz ewentualnego wycięcia znamienia przez chirurga do badania histopatologicznego.
Badanie dermatoskopowe jest badaniem przesiewowym, które każdy pacjent powinien wykonywać raz na 12 miesięcy w okresie jesienno-zimowym. U pacjentów w grupie zwiększonego ryzyka, lub posiadającyh podejrzane zmiany wizyty wykonuje się częściej, co 4-6 miesiące.