Zamknij Popup
Nude Gray Minimalist Coffee Milk Business Banner

Leczenie laserowe torbieli włosowej (pinoidalnej) - SILAC

20 / 05 / 2023
Joanna Gunarys
Leczenie laserowe torbieli wlosowej pinoidalnej_SILAC

 

Torbiel włosowa, zwana również pinoidalną, należy do grupy dolegliwości, których pacjenci bardzo się wstydzą. Częstokroć liczą, że „przejdzie sama” i dopiero poważny stan zmusza ich do wizyty u specjalisty. Wyjaśniamy od razu: nie „przejdzie sama”, a unikanie lekarza to bardzo zła strategia, z której wyniknąć mogą jedynie przykre konsekwencje dla zdrowia.


Torbiel tworzy się w szparze międzypośladkowej. Jest chorobą zapalną tkanki podskórnej, należącej do grona chorób przewlekłych i dość uciążliwych.

 

Zazwyczaj zakażenie powodują bakterie beztlenowe. Statystycznie grupą o najwyższym ryzyku zachorowania są mężczyźni (u nich torbiel występuje czterokrotnie częściej niż u kobiet) w wielu od 20 do 40 lat. Typowy pacjent posiada gęste owłosienie okolicy szpary pośladkowej i ciemną karnację. Wynika to z faktu, że istotną rolę w postawaniu zakażenia odgrywają mieszki włosowe oraz pot.


Z jakich dokładnie przyczyn tworzy się torbiel włosowa?

 

Rzecz jest przedmiotem badań medycznych. Ostateczne przyczyny nie zostały jednoznacznie zbadane i wyjaśnione. Wyodrębniono natomiast czynniki, które mogą sprzyjać jej powstawaniu. Należą do nich na przykład: obfite owłosienie, ponadprzeciętnie wysoka potliwość, mikrourazy w okolicy powstania torbieli, niewystarczająca troska o higienę osobistą, siedzący tryb życia, zbyt wysoka waga. Należy jednak pamiętać, że od powyższych zasad występują wyjątki. Czasami torbiel tworzy się na skutek nieprawidłowości w trakcie życia płodowego. Bywa, że na powstanie torbieli mają wpływ niektóre dyscypliny sportu, sprzyjające urazom kości ogonowej.


Objawy choroby są kwestią indywidualną, zależną od etapu zakażenia i jego rozmiaru.

Większość pacjentów trafia do lekarza z powodu bolesnego guza, wypełnionego ropą. Okolica krzyżowa i pośladków staje się silne zaczerwieniona, obrzęknięta, bolesna. Pacjenci mogą skarżyć się na wycieki płynów surowiczych o ostrym zapachu, podwyższoną temperaturę lub silną gorączkę, uczucie szarpania, szczypania. Zmiany skórne są w stanie zaobserwować w lusterku oraz wyczuć podczas codziennych czynności, takich jak mycie lub ubieranie się. Dotknięta torbiel powoduje silny ból, który dokucza również przy gwałtowniejszych ruchach.


Torbiel włosowa nie wygoi się po podaniu antybiotyków. Pacjenci nie usuną jej metodami „domowymi”. Mogą złagodzić ból, obrzęk lub gorączkę, ale istota problemu nie zostanie rozwiązana.


Tradycyjne leczenie torbieli wymagało interwencji chirurgicznej. Podczas operacji wykonywanej w znieczuleniu chirurg wycinał torbiel, co wymagało pobytu w szpitalu, najczęściej dwudniowego lub trzydniowego. O ile torbiel była bardzo rozrośnięta, niezbędne okazywało się wycięcie i użycia płata skóry z innej części ciała. Trzeba pamiętać, że operowana okolica jest szczególnie trudna w leczeniu. Sam zabieg nie jest skomplikowany, jednak rany powstałe w wyniku zabiegu statystycznie często ulegały najprzeróżniejszym infekcjom. Dochodziło do swoistego błędnego koła: infekcje mogły sprzyjać powstawaniu torbieli, a pacjenci borykali się z nawracającą dolegliwością latami.


Dla wielu Pacjentów doskonałym roziwązaniem jest laserowe leczenie torbieli pinoidalnej (z ang. SILAC - sinus laser closure). Jest to metoda skuteczna oraz nieinwazyjna, w odróżnieniu do tradycyjnych rozwiązań chirurgicznych.

 

Jak wygląda zabieg SILAC?

 

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa on od pół godziny do godziny (w zależności od wielkości obszaru). Po nacięciu torbieli za pomocą specjalnego światłowodu chirurg oczyszcza wnętrze torbieli włosowej. 

Przemiany termiczne wywołane oddziaływaniem światła lasera zapewniają dokładną dekontaminację jamy torbieli oraz dewitalizację wyściełającego ją nabłonka.

Termicznemu zniszczeniu ulegają również wszechobecne zarówno we wnętrzu torbieli, jak też w bliskim jej sąsiedztwie liczne komórki macierzyste, odpowiedzialne za przyrost kolejnych włosów, tworzenie nowych mieszków włosowych – stanowiące istotny czynnik ryzyka wznowy po leczeniu i progresji choroby. Równocześnie dochodzi do znacznego objętościowego obkurczenia przestrzeni torbieli.

Przez kilka tygodni po zabiegu, Pacjent może zauważyć wyciek treści surowiczej z miejsca po wprowadzeniu lasera, co stanowi naturalną odpowiedź na zabieg oraz świadczy o  procesie gojenia się tkanek po zabiegu SILAC.

 

W odróżnieniu od tradycyjnego zabiegu chirurgicznego leczenie laserem nie wymaga pobytu w szpitalu, dolegliwości bólowe są znikome, a ryzyko powikłań bardzo niewielkie. Pacjenci wracają do domów tego samego dnia. Pełne wygojenie rany trwa do kilku tygodni, przy czym ból wywołany stanem zapalnym ustępuje w kilka godzin po zabiegu. 

SiLaC wyklucza konieczność wykonywania rozległych cięć chirurgicznych i okaleczającego usuwania tkanek. Zabieg nie wymaga zatem stosowania szczególnie uciążliwej dla pacjenta dużej dyscypliny w postępowaniu pooperacyjnym zespoleń skórnych z zastosowaniem przesunięcia płata. Rekonwalescencja po zabiegu laserowym przebiega szybko, a powrót do normalnego trybu życia jest natychmiastowy

Uzyskana po laserowym opracowaniu cienka warstwa powierzchownie skoagulowanych tkanek, przy znaczącym ich wyjałowieniu, stwarza dogodne warunki do przyspieszonego gojenia, co ogranicza ryzyko wtórnego nadkażenia torbieli.

 

Niestety, w niektórych przypadkach rozległych torbieli, może dojśc do pojawienia sie miejscowego stanu zapalnego oraz utworzenia ropnia jako efekt niecałkowitego zamknięcia rany. W takim wypadku chirurug ponownie musi naciąc ropień, wyleczyć stan zapalny i po ustapieniu objawów zakażenia powtórzyć zabieg w okolicy torbieli, która nie została w pelni opracowana laserowo.

 

Zalety zabiegu SILAC (laserowego leczenia torbieli włosowej)

 

  • znikoma inwazyjność, brak okaleczającej resekcji tkanek, brak rekonstrukcji z przesunięciem płata i marsupializacji
  • szybka rekonwalescencja, natychmiastowy powrót do codziennej aktywności
  • mały dyskomfort i dolegliwości po zabiegu
  • wysoka skuteczność
  • minimalne dolegliwości bólowe po przeprowadzonym zabiegu, większość pacjentów nie wymaga przyjmowania leków przeciw bólowych niski odsetek nawrotów
  • małe ryzyko wtórnego zakażenia
  • możliwość wykonania w gabinecie zabiegowym, w miejscowym znieczuleniu nasiękowym, bez wsparcia anestezjologicznego (90% przypadków)
  • krótki czas zabiegu

 

Chcesz skonsultować leczenie torbieli włosowej laserem lub umówić się na zabieg?

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje i zabiegi do lek. Joanny Gunarys.

 

Centrum Medyczne Gunarys
Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk
tel. 798 090 748

Zobacz również
Nifty pro - badania w Centrum Medycznym Gunarys w Gdansku
02 / 07 / 2022

Nifty PRO – nieinwazyjne, genetyczne badania prenatalne. Rozmowa z lek. Adrianną Klonowską - Kępka

Czytaj więcej
leczenie-stulejki-gdansk
22 / 02 / 2023

Zapytaj urologa - czym jest stulejka?

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_aktywnosc kobiet w ciazy
14 / 02 / 2023

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Czytaj więcej
Modelowanie ust – Centrum Medyczne Gunarys - najczesciej zadawane pytania
27 / 02 / 2023

Modelowanie ust – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czytaj więcej
Centrum Medyczne Gunarys_zabiegi zluszczajace
15 / 12 / 2022

Zabiegi złuszczające najlepsze na zimę

Czytaj więcej
Botoks_kwas hialuronowy_centrum medyczne gunarys1
21 / 03 / 2023

Czym się różni botoks od kwasu hialuronowego?

Czytaj więcej
Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?
12 / 12 / 2021

Step by step. Jak prawidłowo zadbać o twarz, aby mieć jak najmniej zmarszczek?

Czytaj więcej
Na czym polega liposukcja podbródka?
31 / 03 / 2021

Na czym polega liposukcja podbródka?

Czytaj więcej

Centrum Medyczne Gunarys

Al. gen. J. Hallera 134/231, Gdańsk

Napisz do nas

recepcja@gunarys.pl

Umów się na wizytę

+48 798 090 748